Olimpia

Olasz örömmámor, horvát könnyek

Horváth Bálint Ottó 2024. június 25., 00:24 utolsó módosítás: 2024. június 25., 00:29

A legvégén jött a csattanó, a címvédő Olaszország a hosszabbítás utolsó percében egyenlítve harcolta ki a továbbjutást a horvátokkal szemben, akik a kiesés szélére sodródtak a labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjának hétfői zárófordulójában.

Modric gólja nem volt elegendő, az olaszok a legvégén kiegyenlítettek Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres

A csoport rangadóját az olaszok várták kedvezőbb helyzetből, nekik egy döntetlen is elég volt a továbbjutáshoz, míg a horvátok győzelmi kényszerben léptek pályára Lipcsében.

Jobban kezdett a horvát válogatott, próbálta egyből magához ragadni a kezdeményezést, távoli lövéssel veszélyeztetett, Donnarumma nagyot kellett védjen. A címvédő viszont hamar kiegyenlítette a játékot, Retegui kétszer is helyzetbe került, de a befejezése nem volt pontos,

az első félidő legnagyobb lehetőségét azonban Bastoni hagyta ki, akinek fejesét Livakovic hárította.

A szünet után a horvátok irányították a játékot, és egy kezezés után gyorsan büntetőhöz jutottak, Modric lövését azonban Donnarumma kivédte. Csakhogy a horvát csapat visszaszerezte a labdát, egy beadásnál az olasz kapus ismét bravúrral védett,

a kipattanó viszont Modric elé került, aki már nem hibázott és közelről a hálóba lőtt, ezzel előnybe kerültek.

Egyből támadásba lendült az olasz gárda és nagy nyomás alá helyezték az ellenfél kapuját, de nagy helyzetet nem tudtak kialakítani. A horvát játékosok kibírták a rohamokat és már a nyolcaddöntőben érezhették magukat,

ám a nyolc perces hosszabbítás végén az olaszok rést találtak a védelmükön, a csereként beállt Zaccagni nagyszerű labdát kapott és kiegyenlített.

Ezzel a találattal pedig a címvédő szerezte meg a második helyet és harcolta ki a továbbjutást, míg Horvátországnak nagyon kevés esélye maradt, hogy a harmadik pozícióból ott legyen az egyenes kieséses szakaszban.

A másik mérkőzésen a már biztos csoportelső spanyolok tartalékosan álltak fel az albánokkal szemben, akiknek ezzel együtt is bravúrra lett volna szükségük ahhoz, hogy elcsípjék a biztos továbbjutást jelentő második helyet.

A fölényben játszó spanyol együttes már az első negyedórában megszerezte a vezetést Ferran Torres góljával, amely a győzelmet is jelentette,

ugyanis a hátralévő időben hiába volt több kaput eltaláló lövésük az albánoknak, nem tudtak betalálni.

Spanyolország mindhárom meccsét megnyerte és magabiztos játékkal jutott be a legjobb tizenhat közé, míg Albánia számára véget ért a torna.

Labdarúgó Európa-bajnokság, B csoport, 3. forduló:

Horvátország–Olaszország 1–1 (0–0).

Gólszerzők: Modric (55.), illetve Zaccagni (90+8.).

Horvátország: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol - Modric (Majer, 80.), Brozovic, Kovacic (Ivanusec, 70.) - Sucic (Perisic, 70.), Kramaric (Juranovic, 90.), Pasalic (Budimir, a szünetben)
Olaszország: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (Zaccagni, 81.) - Barella, Jorginho (Fagioli, 81.) - Raspadori (Scamacca, 75.), Pellegrini (Frattesi, a szünetben), Dimarco (Chiesa, - Retegui.

Albánia–Spanyolország 0–1 (0–1).
Gólszerző: Torres (13.).

Spanyolország: Raya - Navas, Vivian, Laporte (Le Normand, 46.), Grimaldo - Zubimendi, Merino - Ferran Torres (Yamal, 72.), Olmo (Baena, 84.), Oyarzabal (Lopez, 62.) - Joselu (Morata, 72.).
Albánia: Strakosha - Balliu, Mitaj, Ajeti, Djimsiti - Ramadani, Asllani - Asani (Muci, 81.), Bajrami (Hoxha, 70.), Laci (Berisha, 71.) - Manaj (Broja, 59.).