Olimpia

Ennél simább Eb-nyitómeccs még nem volt

Zátyi Tibor 2024. június 15., 00:03

Nagyon egyoldalú mérkőzéssel rajtolt el a labdarúgó-Európa-bajnokság, pénteken este Németország Münchenben a földbe döngölte az erőtlen Skóciát.

A skótoknak esélyük sem volt a németek ellen Fotó: Szilágyi Anna/EPA/Agerpres

Jól kezdtek a házigazda németek, dinamikus, domináns focijuknak nem találta ellenszerét Skócia, és a 10. percben meg is szerezték a vezetést, Wirtz lőtt a tizenhatosról kívülről, Gunn csak beleérni tudott a lövésbe. A skótok nem tudták enyhíteni a hatalmas nyomást, folyamatosan a tizenhatosuk körül zajlott a játék, és a 19. percben jött is a második német gól, Musiala lőtt védhetetlenül a hálóba.

Az első játékrészben a skótok gyakorlatilag nem lépték át a félpályát, aztán a szünet előtt pedig ki is szálltak a játékból, miután Porteus páros lábbal csúszott rá Gündoganra a kapu előterében. Clément Turpin játékvezető eleinte nem fújta be a szabálytalanságot, a videóbíró viszont jelzett, a francia sípmester kiállította a skótot és tizenegyest ítélt, amit Havertz be is lőtt.

A második félidőre így edzőmeccsé alakult át a találkozó, a skótok továbbra sem számítottak támadásban – habár volt egy kósza próbálkozásuk, Neuernek nem adtak dolgot.

Érkeztek a cserék és az újabb német találat, Füllkrug is feliratkozott a gólszerzők közé, majd egy érvénytelenített találatot is elért a Dortmund csatára.

{P2}

És ami a skótoknak nem jött össze, az a meccs hajrájában a németeknek igen, az első hazai kaput eltaláló próbálkozásból rögtön gól született, igaz szerencsétlen módon, amikor McKenna fejesét Rüdiger egy rossz mozdulattal saját kapujába bólintotta. Ezzel még nem járt le a gólgyártás, a végeredményt az ugyancsak csereként beállt Can állította be, miután tizenhatról védhetetlenül lőtt a hálóba.

Ez lett a legsimább nyitómeccs az Eb-k történetében – korábban az 2021-es Olaszország–Törökország 3–0 volt az élen.

A legtöbb találattal még mindig az 1960-as Franciaország–Jugoszlávia 4–5 vezet, igaz, akkor rögtön az elődöntővel kezdődött az 1976-ig négycsapatos Eb.

A csoport másik meccsét, a Magyarország–Svájc találkozót szombaton 16 órától rendezik.

Labdarúgó Európa-bajnokság, Németország
A csoport, 1. forduló:
Németország–Skócia 5–1 (3–0),
München, cezette Clément Turpin (francia)
gólszerzők Wirtz (10.), Musiala (19.), Havertz (45+1. – 11-esből), Füllkrug (68.), Can (90+3.), illetve Rüdiger (88., öngól);
kiállítva Porteus (45., Skócia).
Németország: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt – Andrich (Gross, a szünetben), Kroos – Musiala (Müller, 73.), Gündogan, Wirtz (Sane, 63.) – Havertz (Füllkrug, 63.). Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann.
Skócia: Gunn – Hendry, Porteous, Tierney (McKenna, 77.) – Raltson, McGregor (Gilmour, 67.), McTominay, Robertson – McGinn (McLean, 67.), Adams (Hanley, a szünetben), Christie (Shankland, 82.). Szövetségi kapitány: Steve Clarke.