Egyre többször heves vita tárgya a szurkolók, a hatóságok, a szervezők és a román labdarúgás körében a több mint egy évtizeddel ezelőtt elfogadott 4/2008-as törvény. Ez a sportversenyeken előforduló erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szól, és amelyet nem hivatalosan „Dragomir-törvényként” ismerhetünk.
A törvényt a Román Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) akkori elnöke, Dumitru Dragomir kezdeményezte, célja az volt, hogy kontrollálja és szankcionálja a stadionokon előforduló erőszakos viselkedéseket.
Az idők során azonban egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a jogszabály nem tart lépést a társadalom és a sport világának változásaival.
Bevezetése óta a szurkolói csoportok rendszeresen bírálták, túlzottan korlátozónak és visszaélésszerűnek ítélték. Sokan úgy vélik, hogy az előírások sértik a drukkerek jogait és szabadságát, és ahelyett, hogy a sportesemények szerves részeiként kezelnék őket, az intézkedések célpontjaivá tették őket a hatóságok szemében.
Úgy tűnik, hogy a román sport jogi szabályozásában jelentős változások előtt áll, miután Ciprian Paraschiv képviselő, a Képviselőház Ifjúsági és Sportbizottságának elnöke reformokat kezdeményezett.
Paraschiv, aki a sportéletet több nézőpontból ismeri – a Jászvásári Poli labdarúgóklub egykori csapatkapitányaként, majd elnökeként, a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) menedzsereként, valamint UEFA-megfigyelőként – olyan újításokat javasol, amely a vitatott „Dragomir-törvényt” egy korszerűbb jogi keretre cserélné. Nem csoda, hogy ezt már informálisan „Paraschiv-törvényként” emlegetnek.
Január 27-én, hétfőn a Parlamentben megtartották az első munkamegbeszélést, amelyen részt vettek a Román Labdarúgó Szövetség (FRF), a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) és a Hivatásos Labdarúgók Egyesülete (AFAN) képviselői, élükön Răzvan Burleanuval, Justin Ștefannal és Emilian Hulubei-jel.
A labdarúgás vezetői felvázolták, melyek azok a lényeges változtatások, amelyekről egyeztettek a parlamenti képviselőkkel, miután konkrét javaslatokat kértek a 4-es törvény átalakítására.
Jelenleg egy szurkolót kizárólag egy jegyzőkönyv alapján tilthatnak ki a romániai stadionokból, és akkor is tilalom alatt marad, ha az ügyét még nem tárgyalta a bíróság.
Az új törvény szerint a szurkolók szabadságát csak bírósági döntés után korlátozhatják.
A stadionkapacitás 10%-ának fenntartására vonatkozó szabály módosítása, amely jelenleg úgynevezett „biztonsági zónaként” van kijelölve.
Ez nem szerepel az UEFA szabályozásában, így a románból is kivennék.
A pirotechnikai eszközök használata, amelyek fény- és színshow-ként ellenőrzött környezetben megengedett lenne.
Alacsony alkoholtartalmú italok árusítása a stadionokban, ahogy az már számos európai országban szokás, és ahogyan az utolsó Európa-bajnokságon is történt.
A „Paraschiv-törvény” fontos lehetőséget kínál a romániai sport jogi kereteinek újragondolására. Ha minden releváns szereplőt – szurkolókat, klubokat, hatóságokat és szakértőket – bevonnak, ez a kezdeményezés jelentős előnyökkel járhat, és a romániai sporteseményeket a biztonság és a látványosság mintájává alakíthatja.
Még kérdéses, hogyan kezelik ezt a folyamatot, és hogy az új jogszabályi keret valóban megfelel-e a jelenlegi igényeknek.
Nemrég Bajnokok Ligája-döntőt vezetett, most pedig teljesen háttérbe szorította a klubvilágbajnokságon a FIFA Kovács Istvánt, miután a PSG-Atlético Madrid szuperrangadón mutatott teljesítményét rengeteg kritika érte.
Tovább gyűrűzik a Sepsi OSK-nál dúló nyilatkozatháború. Miután Diószegi László klubelnök keresetlen szavakkal illette kegyeiből kiesett kapusát, maga az érintett hazugságnak nevezte a vádakat.
Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!