Egyre többször heves vita tárgya a szurkolók, a hatóságok, a szervezők és a román labdarúgás körében a több mint egy évtizeddel ezelőtt elfogadott 4/2008-as törvény. Ez a sportversenyeken előforduló erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szól, és amelyet nem hivatalosan „Dragomir-törvényként” ismerhetünk.
A törvényt a Román Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) akkori elnöke, Dumitru Dragomir kezdeményezte, célja az volt, hogy kontrollálja és szankcionálja a stadionokon előforduló erőszakos viselkedéseket.
Az idők során azonban egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a jogszabály nem tart lépést a társadalom és a sport világának változásaival.
Bevezetése óta a szurkolói csoportok rendszeresen bírálták, túlzottan korlátozónak és visszaélésszerűnek ítélték. Sokan úgy vélik, hogy az előírások sértik a drukkerek jogait és szabadságát, és ahelyett, hogy a sportesemények szerves részeiként kezelnék őket, az intézkedések célpontjaivá tették őket a hatóságok szemében.
Úgy tűnik, hogy a román sport jogi szabályozásában jelentős változások előtt áll, miután Ciprian Paraschiv képviselő, a Képviselőház Ifjúsági és Sportbizottságának elnöke reformokat kezdeményezett.
Paraschiv, aki a sportéletet több nézőpontból ismeri – a Jászvásári Poli labdarúgóklub egykori csapatkapitányaként, majd elnökeként, a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) menedzsereként, valamint UEFA-megfigyelőként – olyan újításokat javasol, amely a vitatott „Dragomir-törvényt” egy korszerűbb jogi keretre cserélné. Nem csoda, hogy ezt már informálisan „Paraschiv-törvényként” emlegetnek.
Január 27-én, hétfőn a Parlamentben megtartották az első munkamegbeszélést, amelyen részt vettek a Román Labdarúgó Szövetség (FRF), a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) és a Hivatásos Labdarúgók Egyesülete (AFAN) képviselői, élükön Răzvan Burleanuval, Justin Ștefannal és Emilian Hulubei-jel.
A labdarúgás vezetői felvázolták, melyek azok a lényeges változtatások, amelyekről egyeztettek a parlamenti képviselőkkel, miután konkrét javaslatokat kértek a 4-es törvény átalakítására.
Jelenleg egy szurkolót kizárólag egy jegyzőkönyv alapján tilthatnak ki a romániai stadionokból, és akkor is tilalom alatt marad, ha az ügyét még nem tárgyalta a bíróság.
Az új törvény szerint a szurkolók szabadságát csak bírósági döntés után korlátozhatják.
A stadionkapacitás 10%-ának fenntartására vonatkozó szabály módosítása, amely jelenleg úgynevezett „biztonsági zónaként” van kijelölve.
Ez nem szerepel az UEFA szabályozásában, így a románból is kivennék.
A pirotechnikai eszközök használata, amelyek fény- és színshow-ként ellenőrzött környezetben megengedett lenne.
Alacsony alkoholtartalmú italok árusítása a stadionokban, ahogy az már számos európai országban szokás, és ahogyan az utolsó Európa-bajnokságon is történt.
A „Paraschiv-törvény” fontos lehetőséget kínál a romániai sport jogi kereteinek újragondolására. Ha minden releváns szereplőt – szurkolókat, klubokat, hatóságokat és szakértőket – bevonnak, ez a kezdeményezés jelentős előnyökkel járhat, és a romániai sporteseményeket a biztonság és a látványosság mintájává alakíthatja.
Még kérdéses, hogyan kezelik ezt a folyamatot, és hogy az új jogszabályi keret valóban megfelel-e a jelenlegi igényeknek.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!