Rancz Pál 1950-ben született Szépvízen, de gyermekkorát már Csíkszeredában töltötte, mivel kétéves korában szülei a megyeszékhelyre költöztek. Ott járt iskolába, a Márton Áron Főgimnáziumban végzett. Mint elmondta, már gyermekkorában vonzották a különböző sportok, a labdajátékok, télen sízni, korcsolyázni járt.
– vélekedett.
Az 1970-es évek végén a tévében látott először sárkányrepülősöket, majd 1980 februárjában, a marosfői hóünnepen látott kettőt, akikkel szóba is állt, és érdeklődött, hogy lehet ezekkel a szerkezetekkel repülni.
„Nekem volt egy tervem, hogy készítek egy sárkányt. Az autóbuszokban voltak ezek a fogantyús csövek, kezdtem gyűjteni, de aztán rájöttem, hogy ez nem ilyen egyszerű. Ugyanazon év augusztusában megjelent Barac Miklós, a csíki repülősport úttörője a Sutában, megláttam, hogy gyakorol a sárkányrepülővel, amit Iași-ból hozott. Neki szerencséje volt, mert az ottani textilgyárból egy mérnök Amerikában volt átképzésen, ott találkozott ezzel a sporttal, elvégezte a tanfolyamot, hozott egy sárkányt a gépek közé belopva. Miki is szerzett egyet.
Leültem, egy órát pihentem, néztem, és ismét megpróbáltam, de ugyanúgy végződött, a leszálláskor nem tudtuk, mit kell csinálni. Azt mondtam, ez így nem jó, elméleti tudásra is szükség van. Azon a télen a készruhagyári barátommal, Csomortáni Imrével összeraktuk a sárkányt, 1981 márciusában pedig egyből felszálltunk, és repültünk” – elevenítette fel.
A Nagysomlyó oldalában kezdték el a felszállást, mint utólag kiderült, ez a hegyoldal az országban az egyik legjobb tanuló, haladó és versenyhelyszín az adottságainak köszönhetően. „A gyári sárkányrepülőnek abban az időben 22 kilogramm volt a súlya, amit mi készítettünk, az a 30 kilót is meghaladta.
Egy edzőtáborban voltunk, egyik résztvevőnek volt magasságmérője, ő mondta, hogy elértük ezt a magasságot” – mesélte.
Rancz Pál, aki autószerelőként is dolgozott, motoros sárkányrepülő készítésébe is belevágott. Készítettek is ilyen eszközt, amelyet Trabant-motorral szereltek fel.
„Egy Trabant-motor javítónál négy motort szétszedve megvettünk, abból készült egy motoros sárkány – egy- vagy kétmotoros. Sítalpakra tettük, és kimentünk Csicsóba 1986-ban. Nem tudtunk felszállni vele, mert nem ismertük a felszálló technikát. Leszálláskor is úgy értünk földet, mint a gyalogsárkánnyal, ezért felborult, és összetörött.
Ezt jelentette az információhiány” – összegzett.
Akkoriban vállalati sportegyesületek keretében zajlott a tevékenység, pénz is akadt erre, a vállalatok sportegyesületeit támogatták. „Minden hétvégén gyakoroltunk, mert hétköznap mindenki dolgozott. A sárkányrepülőkkel is voltak távrepülő és pontraszálló versenyek, de a távrepülések kevésbé sikerültek a tudatlanság végett.
A bővített válogatott keret edzőtábora Csíkszeredában volt, 1985-ben, közülük öten mentek külföldi versenyre. Végül Barac Miklós és az aradi Csizmás Oszkár is helyet kapott a csapatban, de belekötöttek, hogy az öttagú válogatottból miért két magyar megy, mert Miki nevét magyarul írták – ő kellett bizonyítsa, hogy nem magyar” – emlékezett.
1987-ben egy kartörést szenvedett, de más baleset nem érte. Aztán következett a siklóernyőzés. „Már az 1989-es változások előtt láttuk, hogy létezik siklóernyő, összefogtunk a hegymászókkal, ők indítványozták, hogy a hegyről ezzel le lehet repülni.
1992-ben egy vásárhelyi kolléga hozott két ernyőt, kimentünk Somlyóra, erős szél volt, megkötöttük, aki repült, és úgy próbáltuk ki. Megtetszett, mert egyedül is érvényesülsz vele, a sárkánnyal ezt nem lehet, kell még két ember, aki segít.
A siklóernyővel a le- és felszállás könnyebb, mert az ejtőernyőhöz hasonlít, de a levegőben sok minden tud történni” – magyarázta. Mint mondta, a somlyói hegyoldal jellegzetessége, hogy a szél jön, és nem átmegy, hanem felmegy rajta.
„Hogy rendes lejtőszél legyen, előtte 10–15 kilométeren sima kell legyen a terep. Ez megvan, a másik, hogy előtte van a város, megmelegíti a levegőt, s ez eljön odáig a széllel, és felmegy a hegyen. Felszálláshoz, magasságnyeréshez ideális, az iskola szempontjából azért jó, mert tiszta és enyhén lejtős, amikor felszáll valaki, lehet irányítani. Egy jó hely még a Naskalat” – részletezte.
A csíki siklóernyőzés fejlődött, jöttek a fiatalok, a Sárig-fivérek: István, Attila és Zoltán bekapcsolódtak a repülősportba. „Mi akkor elértünk egy szintet, de ők már azt tanulták meg és léptek tovább. Csatlakoztam hozzájuk, létrehoztuk a Turbulencia sportklubot.
Romániában idén volt négy kupafutam, és az országos bajnokság, utóbbiban 3. lettem, a kupában 5., a pontok szerint most az országban 6. vagyok. Tavaly a 4. voltam. Jönnek a fiatalok, és van utánpótlás is” – említette.
Rancz Pál tavaly Albániában világbajnokságon indult, korábban Európa-bajnokságon. Vannak világkupafutamok, amelyeken – főként a környező országokban – részt vett.
„Rengeteg edzésre van szükség, de ahhoz pénz kell. Nekem nem elsősorban az eredmény a fontos, hanem a részvétel, ezzel a majdnem hetven évvel mindenki tisztel, én is mindenkit tisztelek, ez a lényeg. Van még egy álmom, a célraszállásból olimpiai sportágat akarnak csinálni, és a 2020-as nyári játékokra lehet, hogy bevezetik. Arra szeretnék kijutni” – árulta el.
2004-ben Kárpáti Nagy Hurok néven a Sárig-fivérekkel együtt körbejárták-repülték siklóernyővel a Kárpátok romániai hegyvonulatát – három hónapra tervezték, de rövidebb lett. „35–40 kg-os felszereléssel haladtunk, akkor még elég kevés volt a tapasztalatunk távrepülésben. Légvonalban megtettünk 1000 kilométert, összesen 1400 kilométert. Nekem csodálatos volt, mindig szerettem sátorozni, szerettem a sportot, ez mind összejött” – emlékezett.
Rancz Pál elmondása szerint repüléskor volt már nehéz helyzetben, de még mentőernyőre sem volt szüksége.
„Kell ismerni az ernyő jeleit, hogy mit kell tenni ilyenkor, minden repülésben ott van a baleset veszélye, ez az a kihívás, ami mozgat.
A mai napig minden repülésben ott van a sikerélmény.
Egy tandemrepülés is már rengeteget visszaad ebből az élményből. Ez a fajta repülés mindig egy kihívás. Motorral nem az, mert azt megtankolod, begyújtod és repül. Itt pedig már az előző nap elkezdődik: kell figyelni, hogy milyen a szél, milyen a levegő nedvességtartalma stb. A kihívás, hogy fennmaradjak, és tovább menjek” – magyarázta.
Rancz Pál szerint, ha újrakezdhetné, ugyanezt tenné.
– zárta a beszélgetést.
További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.
Továbbra is a keret módosításán dolgozik a Törökországban edzőtáborozó Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK. A háromszéki alakulat csütörtökön délután Dorian Babunski érkezését jelentette be, aki az észak-macedón válogatottban is bemutatkozott.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!