A csíkszeredai incidenseket Andrei Nicolescu Dinamo-klubelnök megpróbálta úgy beállítani, mintha a fővárosi keménymag ma született báránykényt viselkedett volna a Hargitai megyeszékhelyen, holott, legfeljebb báránybőrbe bújt farkashoz hasonlítható a sportszerűséget hírből sem ismerő magatartásuk.
A háromszéki focikedvelők sok hasonló esetről tudnának beszámolni a Sepsi OSK élvonalban eltöltött nyolc évének tapasztalata alapján, és most nem térünk ki minden egyes megfélemlítő, kirekesztő, magyargyalázó megnyilvánulásra, viszont felelevenítjük az egyik olyan pillanatot, amikor „a mérkőzésen való együttlét öröméért” Sepsiszentgyörgyre érkezett dinamósok a kerítést megrongálva betörtek a szemerjai stadion játékfelületére.
Mindez az OSK első élvonalbeli idényében, 2018. április 30-án történt, amikor az alsóházi rájátszásban feszült egymásnak a két együttes.
A pályán a sepsiszentgyörgyiek történelmi sikert arattak, Ibrahima Tandia duplájával először győzedelmeskedtek a Dinamo ellen, amit nehezen viseltek a mérkőzés során többször is a magyarokat sértegető ultranacionalista fővárosi drukkerek, és gondoskodtak arról, hogy ne az általuk elhullatott három pontról szóljanak a híradások, hanem teljesen szükségtelen módon nacionalista felhangot kapjanak az események.
A hosszabbításban esett második Tandia-gól után egy feketébe öltözött, dinamós szurkoló letépett egy kerítésre kiakasztott magyar zászlót és beszaladt vele a pályára.
Amíg a rendfenntartók vele voltak elfoglalva, a fővárosi ultrák több helyen is átszakították a védőkerítést, és be akartak rohanni a pályára. A biztonságiak könnygáz spray-vel terelték vissza a lelátókra a megvadult drukkereket, de szükség volt a csendőrök közbelépésére is, akik kiürítették a vendégszektort.
A bukaresti sajtó reakcióján már nem is csodálkozunk: a híradások arról szóltak, hogy egy szentgyörgyi szurkoló futott oda a dinamósokhoz, és magyar zászlóval „provokálta a békés bukarestieket”.
Nem csak a sepsiszentgyörgyi focipályán randalíroztak a magukat szurkolóknak, de valójában inkább huligánoknak nevezhető alakok, vélhetően ők voltak, akik a Szentgyörgyhöz tartozó szotyori református temetőkertben letépték a nagy méretű székely zászlót is.
A kerítésszaggató incidenst követően a bukaresti csapatnak 15 ezer, a sepsiszentgyörgyinek 10 ezer lejes bírságot kellett fizetnie. A gyűlöletbeszéd a júniusi, bukaresti visszavágón is megismétlődött, akkor a Román Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága 5000 lejes büntetést rótt ki a Dinamónak, mert drukkerei nyomdafestéket nem tűrő rigmusokat énekeltek és szidalmazták a magyarokat.
Sajnos a Dinamo ultrái nem tanultak az esetből, a következő év februárjában is kiviselték magukat Szentgyörgyön, amikor a magyar közösséget gyalázó
„Kifelé a magyarokkal az országból” szlogent ismételték és egy kifeszített molinón azzal a felirattal sértegették a helyieket miszerint: „Csak Románia, csak Dinamo Bukarest, autonómia nélkül a román területeken”.
Egy Dinamo-szurkoló ekkor is beugrott a Székely Légió táborába, és letépett egy Sepsi OSK zászlót. A bukaresti klub ekkor 5000 lejes büntetést kapott.
Kutyából nem lesz szalonna, 2019. szeptember 2-án ismét Háromszéken provokáltak a dinamósok, annak ellenére, hogy a Román Labdarúgó-szövetség öt idegenbeli mérkőzésről kitiltotta őket.
A fekete pólós ultrák a kezdő sípszó előtt meg akarták támadni a hazai nézőket, a biztonságiak és a csendőrök ismét könnygáz segítségével tudták kiszorítani őket, majd visszatérhettek egy elkülönített szektorba, ahonnan – mily meglepő! – magyarellenes rigmusokkal provokálták a helyieket, majd a gól után a kerítést is megrongálták.
Az eset kapcsán a fegyelmi bizottság mindkét klubot megbüntette, a Sepsi OSK szervezési hiányosságok miatt 2000, a Dinamo 5000 lejes büntetést perkált ki.
A jelenetek a következő években rendre megismétlődtek, az OSK nem játszhatott úgy mérkőzést ellenük, hogy a hazátlan szó és a Ki a magyarokkal az országból! kifejezés ne hangzott volna el a lelátón. Az ultrák magyarellenes repertoárja a Román csapatok, keljetek át a Kárpátokon csatadaltól (Treceți, batalioane române, Carpații) kezdődően Magyarország minősíthetetlen gyalázásán (Ungaria ne s..e p..a!) és bozgorozáson át (Să dăm la m..i, bozgore!), a már-már hagyományosnak számító kiutasítási felhívásig (Afară, afară cu ungurii din țară!) terjed.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem a Dinamo-ultrák az egyetlenek román fociberkekben, akik ily módon fejezik ki magyargyűlöletüket.
Elég csak a Kolozsvári Universitateára, vagy az azóta a süllyesztőben eltűnt Bukaresti Juventusra (a kötelező névváltoztatás után: Daco Getica) gondolnunk, de például Botoșani-ban is „kedveskedtek” magyarellenes molinóval a csapatnak: „A lovak nyelvén énekeltek és autonómiáról álmodoztok?!” („În limba cailor cântați și la autonomie visați?!”).
Noha a szabályzat kimondja, hasonló skandálások esetén meg kell állítani a mérkőzést és hangosbemondón figyelmeztetni a szurkolókat, ha pedig ez sem használ, le lehet fújni a találkozót, a gyalázkodó csapat pedig 3–0-s vereséget szenved.
Ez 2023 január 29-én meg is történt: Andrei Chivulete játékvezető a 26. percben véget vetett a Sepsi OSK és az FC U Craiova 1948 meccsének.
Sajnálatos módon a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) fegyelmi bizottsága nem tartotta magát az előírtakhoz, és bár elsőfokon úgy döntött, hogy az OSK 3–0-ra nyeri a mérkőzést, a fellebviteli bizottság ezt megmásította és mintegy bebizonyítva a szabályzat hiábavalóságát teljes egészében újrajátszatta a meccset.
Csak halkan jegyezzük meg, hogy az újrázáson az OSK 4–0-s sikerrel hallgattatta el a károgókat.
A „vörös kutyák” szurkolóinak magyarellenes magatartása, verbális inzultusai miatt a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat egyébként számtalan alkalommal kért szigorú fellépést a Diszkriminációellenes Tanácstól, a román futballszövetségtől és az UEFÁ-tól, ám panaszuk orvoslása legtöbbször nevetséges összegű pénzbírságban merült ki…
Ami viszont sokkal jobban fájhat a dinamósoknak az a két csapat közti örökmérleg, ami jócskán a háromszéki gárda irányába billen: a Sepsi OSK és a fővárosi Dinamo története során 18 alkalommal mérkőzött meg egymással az élvonalban, a sepsiszentgyörgyiek pedig nyolcszor nyertek, emellett pedig hatszor játszottak döntetlent ellenük.
A CS Dinamo kategorikusan elhatárolódott az FC Dinamo 1948 futballklubtól, a számos olimpiai bajnokot is kötelékében tudó fővárosi sportklub közleményben jelezte, semmi közük a csíkszeredai mérkőzésen kirobbant botrányhoz.
„Klubunk partnerei és a közvélemény pontos tájékoztatása végett kihangsúlyozzuk, hogy a CS Dinamóhoz tartozó egyik szakágnak sem volt köze a július 14-én Csíkszeredában lejátszott FK Csíkszereda és Dinamo 1948 közti szuperligás meccsen történtekhez.
– áll a sportklub közösségi oldalán közzétett közleményében.
Román sajtóhírek szerint a CS Dinamo attól való félelmében szánta rá magát erre a lépésre, hogy a Bajnokok Ligájára készülő férfi kézilabdacsapatát nehogy egy kalap alá vegyék az FC Dinamo huligánjaival. A CS Dinamo a csoportkörben többek között a magyar bajnok Veszprémmel szerepel egy csoportban. A One Veszprém HC várhatóan szeptember 24-25-én lesz a bukarestiek vendége.
A számos szakosztállyal rendelkező, a Szállításügyi Minisztérium által működtetett CS Dinamo 138 olimpiai éremmel büszkélkedhet, a klub sportolói eddig 41 arany-, 47 ezüst-, illetve 50 bronzérmet szereztek az ötkarikás játékokon.
A CS Dinamo is rendelkezik futballcsapattal, a Florin Bratu által irányított együttes megnyerte harmadosztályos csoportját, majd a Dunărea Călărași és Vedița Colonești ellen sikeresen abszolvált osztályozókat követően nemrég feljutott a 2. Ligába, ahol többek között a Sepsi OSK-val fog majd megküzdeni.
Ezzel szemben az FC Dinamót 1948-ban alapították a Belügyminisztérium csapataként, legnagyobb sikereit a 80-as években érte el, amikor a BEK elődöntőjéig menetelt az 1983–1984-es szezonban, majd öt évvel később a Kupagyőztesek Európa Kupája elődöntőjéig. A tizennyolcszoros román bajnok és tizenháromszoros kupagyőztes 74 élvonalban eltöltött év után 2022-ben jutott a kiesés sorsára, viszont nem sokáig időzött a második vonalban, hiszen alig egy év után, 2023. júniusában visszakapaszkodott a legjobbak közé.
Tavaly még szó volt arról, hogy a két dinamós futballcsapat egyesül és közös erővel megcélozzák a legrangosabb európai kupasorozatot, azonban ez nem valósulhatott meg az FC Dinamo fizetésképtelensége miatt. Azóta rendezték anyagi ügyeiket, az élvonalbeli futballklub honlapja szerint idén júniusban megszűnt az ellenük érvényben levő csődeljárás.
Döntetlennel zárta története első élvonalbeli mérkőzését az FK Csíkszereda. Hazai pályán hamar kétgólos előnyre tett szert, végül azonban szenvednie kellett az egy pontért a Bukaresti Dinamo ellen.
Nem múlt el botrány nélkül a román médiában az FK Csíkszereda történelmi bemutatkozása az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban. A székely alakulat értékes döntetlennel kezdett a Dinamo ellen, és azonnal magyarellenes támadások érték.
Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!