– Mit jelent az ön számára, hogy egymás után két évben is Maros megye legjobb sportolójának választották?
– Örvendek, hogy újra sikerült az első helyen végeznem. Remélem, idén is ugyanígy tudok teljesíteni, és minél jobb eredményeket szerzek Maros megyének. Nem számítottam rá, hogy ismét én leszek a legjobb, igazából nem is gondolkodtam rajta. Ezelőtt két-három évvel százszázalékos volt a teljesítményem és mégsem lettem az év sportolója.
– Hogyan értékeli az elmúlt évet, amikor mind belföldön, mind külföldön szinte mindent megnyert?
– Elégedett vagyok. Lehetett volna jobb is, de nem panaszkodom. Az év végére lebetegedtem, az is beleszólt a teljesítményembe. Remélhetőleg az előttem álló év még jobb lesz. Kicsit húzós volt a decemberi olaszországi világbajnokság. Számítottunk is erre, mert éppen a verseny előtt lettem beteg, ami nem volt a legmegfelelőbb időpont, így az akkori formám egyéniben a második helyre volt elegendő.
– Hogyan készül fel az egyes versenyekre?
– Naponta (hétvége kivételével) két edzés tartozik bele a felkészülésembe. Minden évben két nagy versenyre való felkészülés a legfontosabb, a többi pedig tesztversenynek számít, de ott ugyancsak kell teljesíteni egy bizonyos szinten. Akárcsak az utóbbi években, országos, Európa- és világbajnokság is szerepel a programomban.
– Milyen adottságok szükségesek ahhoz, hogy a legjobbak közé tartozz?
– Évről évre nagyon gyorsan fejlődik ez a sportág. A küzdelem során három percben száz százalékot kell nyújtani. Itt nincs tizenkét kör, mint például az ökölvívásban, úgyhogy minden pillanat meghatározó, hogy kivívd a továbbjutást. Minden mérkőzés különbözik, van amit taktikailag kell megoldani, mást technikailag.
Már hozzászoktam ahhoz, hogy évente a legjobbak között vagyok. Korábban ifjúsági Európa-, és világbajnok voltam, onnan pedig nem volt könnyű átkerülni a felnőttekhez. Néhány éve azonban mindig sikerül a legjobban teljesítenem.
– Miért éppen a karatét, mint küzdősportot választotta?
– Ez egy jó kérdés. Nem volt különösebb nyomás a háttérben, ez megtetszett nekem.
– Mit adott eddig önnek ez a sportág?
– Elsősorban nagyon közeli barátokat, akik egymás mellett mindig kitartunk. Emellett élményeket, tele nyereségekkel, vereségekkel és mindezeken túllendülni. Fontosak számomra a versenytársaim és az edzőm (Drócsa József, szerk. megj.), akik nélkül a kiváló eredményeimet nem tudnám elérni.
– Eddigi eredményei közül melyikre a legbüszkébb?
– A 2015-ös belgiumi Európa-bajnokságon volt egy különverseny, melyen minden lánykategória első helyezettjei vehettek részt, és azt sikerült megnyernem, ezáltal a legjobbnak választottak. Persze egyik eredményemet sem értem el könnyen, csak nagyon sok munkával, és büszke vagyok az összesre.
– A karate mellett még mire marad ideje?
– Az orvosi egyetemen végzem a mesteri tanulmányaimat. Továbbá gyerekekkel foglalkozok és személyi edzőként is tevékenykedek.
– Hogyan értékeli a sportág jelenlegi helyzetét?
– Nem elég ismert, mert mind Vásárhelyen, mind az ország többi részén más sportágakkal vannak elfoglalva. Más országokban viszont sokkal elterjedtebb a karate, és támogatottabb is. A klubom és a szövetség természetesen mindenben segít, ezen a téren minden rendben van.
– Melyek a jövőbeli céljai, idén mit szeretne elérni?
– Elsőként azt szeretném, hogy teljesen egészséges legyek, így minél jobban tudjak teljesíteni, mert egy kisebb húzódás is sokat hátráltat. Ebben az évben az első versenyem a Balkán-bajnokságon lesz, majd következnek a kisebb-nagyobb Grand Prix-küzdelmek és az országos megmérettetések.
A legfontosabb versenyeken szeretnék a legjobbak között lenni, a kisebbeket pedig tesztelésre használom, hogy a vébén és az Eb-n százszázalékos formába kerüljek, és lehetőség szerint visszaszerezzem a világbajnoki címet.
– A 2020-as olimpián Tokióban már a karate is a sportágak között szerepel. A távolabbi tervei között van az olimpiai részvétel?
– Függ az országtól, hogy indít vagy nem versenyzőt, és milyen lehetőségek lesznek a kijutásra. Szerintem Romániából nem indul majd senki, mert itthon gyenge körülmények övezik a sportágat. Amennyiben mégis adódik egy ilyen alkalom, persze elfogadnám. Elsőként kijutni szép lenne, de sajnos sokan nem látnak esélyt erre.
További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.
Továbbra is a keret módosításán dolgozik a Törökországban edzőtáborozó Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK. A háromszéki alakulat csütörtökön délután Dorian Babunski érkezését jelentette be, aki az észak-macedón válogatottban is bemutatkozott.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!