A georgiai Bakuriani, Batumi és Tbiliszi ad otthont február 9–16. között a 17. Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak (angol rövidítéssel EYOF), amelyre 48 európai ország több mint 2000 sportolóját várják. Az 18 éven aluli európai fiatalok idei viadalán nyolc sportágban rendeznek versenyeket: biatlon, alpesi sí, sífutás, síakrobatika, hódeszka (snowboard), jégkorong, műkorcsolya és rövidpályás gyorskorcsolya (short-track).
Románia négy sportágban – sílövészetben (biatlon), alpesi síben, sífutásban és hódeszkában – lesz képviselve. A küldöttséget 20 sportoló alkotja, közülük 12-en erdélyi magyarok. Őket 12 edző kíséri el, akik közül négyen magyar nemzetiségűek.
Sílövészetben a női csapat tagjai mind a Csíkszeredai ISK-tól kerültek ki: Silló Krisztina, Kurkó Janka Dóra és Kelemen Boglárka csicsói, Tamás Boróka csíkszeredai, a fiú csapatot erősítő Udvari Hunor pedig csíkszentkirályi. A férficsapat további három tagja: Gigi Vlăduț Lupoiu, Bogdan Jifcu és Alex Florin Mihai Hriț Brassó megyei.
A világeseményre kiutazó négytagú biatlonos stábnak két csíkszeredai szakember a tagja: Czont Attila és Márton Szilárd, akik a női csapatot kísérik el, míg Daniel Mazilu és Tudor Gîrbacea a fiúkat irányítják.
A romániai U17-es női sílövő válogatottat három csíkszeredai szakember, Márton Szilárd, Kristó Lóránt és Czont Attila készítette fel az EYOF-ra. Közülük Márton Szilárd és Czont Attila utazik el Georgiába, Kristó pedig kérte, hogy otthon maradhasson, mivel pár napja felesége gyereket szült. A lánycsapatot a keddi, Bukarestbe való elutazás előtt meglátogattuk az utolsó edzésükön, Csíkszeredában, a The Athlete Centerben.
Czont Attila, az ifjúsági női válogatott edzője folyamatosan képezi magát, jelenleg a Sapientia Egyetemen is tanít. „Szerintem nagyon jól sikerült az idei felkészülés. A lányok rengeteg munkát belefektettek. Nagyon sokat dolgoztak nyáron, és a folytatásban is a specifikus felkészülés során. Voltak már nemzetközi versenyeik, és azokon az előzetes elvárásainknak megfelelően teljesítettek, vagy közel ahhoz, ami elvárt volt, és ez reménykedésre ad okot, egy jó eredményt vetíthet elő. Tudjuk, hogy nem a top országok közé tartozunk, de annak ellenére reménykedünk egy jó eredményben.
– nyilatkozta.
Arra a kérdésre, hogy mivel lenne elégedett az ifjúsági olimpián, Czont Attila azt válaszolta, hogy mindig csak a dobogó legelső pozíciójával lenne elégedett, de ha bekerülnek valakik a legjobb tíz közé, az nagy eredmény lenne.
„A lányok közül nem szeretnék kiemelni senkit, az eddigi versenyeredmények alapján bárkiben benne van egy kimagasló eredmény. Nagyon szeretem csinálni azt, ami a feladatom, azt, ami kihívás ebben a sportágban, ezért is tudtam ide eljutni, ahol vagyok. Folyamatosan képzem magam. Szeretek minél többet tanulni, fejleszteni az edzésmódszereket. Ha látom, hogy van, akit érdekel ez az egész, akkor én is megteszek mindent az eredmény érdekében" – tette hozzá.
Márton Szilárd szerint jól sikerült a nyári alapozás, és a síedzőtáborok is hatékonyan zajlottak. „A legnagyobb hiányosságunk az anyagi támogatás volt, főleg a sportiskola részéről. Semmit nem kaptunk. A szövetség és az olimpiai bizottság szerencsére támogattak, amennyire tudtak, de így is keveset tudtunk lőni. Sokkal kevesebb lövészeti edzésünk volt, mint amennyit terveztünk, még feleannyit sem, mint amit az edzésprogramban szerettünk volna” – mondta a szakember.
Márton Szilárd szerint a lövészetben nem tudtak mindent elvégezni, amit szerettek volna, és ennek fő oka a szűkös anyagi háttér, különösen a golyóhiány.
A sífutás terén viszont jobban állnak, mivel október közepétől havonta havas edzéseket végezhettek. Első edzőtáborukat Livingóban tartották, majd Ausztriába utaztak. Decembertől pedig részt vettek az ifjúsági IBU-kupákon, ahol nagyobbakkal versenyeztek, de az eredmények alapján helytálltak. „Sok ismeretlen tényező van az EYOF kapcsán: nem ismerjük a helyszínt és az ellenfeleket sem, de szerintem a legjobb 30, sőt, akár a legjobb 20 közé is bekerülhetünk” – tette hozzá Márton Szilárd.
Az utóbbi években Csíkszeredában több tehetséges fiú biatlonos is volt, Gegő Hunor, Boda Gergő, Kovács Tamás, Kovács Zalán és mások. Most Udvari Hunor tagja az ifjúsági válogatottnak. „Hunor egy nagyon keményen készülő sportoló, aki sokat fejlődött az utóbbi időszakban. Az elmúlt időszakban a fiúkkal Predealon edzett, mivel itthon nincs erősebb edzőpartnere. Nagy ambícióval készült, és bízunk benne, hogy ennek meglesz az eredménye Bakurianiban” – mondta a szakember.
A csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola diákjaiból álló női csapat mind a négy tagja rendkívül motivált.
A legnagyobb tapasztalattal rendelkező Silló Krisztina elmondta: „Nyolc éve biatlonozom, és azt szeretném, ha bekerülnék az első tíz közé. Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy minél jobban teljesítsek. A lövészetem még nem tökéletes, de próbálok figyelni a lőtéren, hogy javuljak.”
Kelemen Boglárka szintén nyolc éve biatlonozik: „Csúcsformában szeretnék lenni, és mindent megtenni a legjobb teljesítmény érdekében.
Kurkó Janka Dóra, aki hat éve biatlonozik, hozzátette: „Idén voltak az első külföldi, nemzetközi versenyeim, sok tapasztalatot szereztem. Bízom benne, hogy az első 30 között leszek Georgiában.”
Tamás Boróka, aki nem rendelkezik nagy nemzetközi tapasztalattal, de keményen készült a Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra, így nyilatkozott: „A legjobbat szeretném kihozni magamból, és azt, hogy mindenki elégedett legyen az eredményeinkkel.”
A biatlonversenyek georgiai a Didveli síközpontban található Bakuriani biatlonpályán zajlanak, melyet 2024 novemberében hitelesítettek. A pálya legmagasabb pontja 1744 m, a legalacsonyabb 1701 m, és a sífutópálya hossza 2,675 km. A lőtéren 33 lőállást alakítottak ki. Biatlonban hat versenyszám szerepel az EYOF-on: sprint és egyéni versenyszámok, valamint az egyéni (1 lány + 1 fiú) és a vegyes váltók (2 lány + 2 fiú).
Románia eddig három érmet szerzett a Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválokon biatlonban: Buzás Dorottya (2013, Cheile Grădiștei) ezüstérmes lett, míg Xántus Bíborka (1993, Aosta) és Alexandra Rusu (1999, Poprad-Tatry) a dobogó harmadik fokára állhatott. Mindhárom érmet a csíkszeredai Márton Simon edző segítette elérni, aki jelenleg a Román Sí- és Biatlon-szövetség alelnöke.
Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.
A Sepsi OSK gyenge produkcióval döntetlent játszott a labdarúgó Szuperliga legutóbbi fordulójában. Diószegi László elnök a közösségi oldalán felháborodott hangnemben írt bejegyzésében élesen kritizálta a játékosokat és változtatást jelentett be.
Három személy ellen emelt vádat az ügyészség a Székelyudvarhelyen több mint egy éve történt tragédia miatt, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának omlása nyomán két diák életét vesztette. A bíróságra benyújtott vádiratból szemléztünk.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Túlzottan optimistának véli a pénzügyminisztérium adóbevételekre vonatkozó becsléseit a Költségvetési Tanács.
… közben nagy lendülettel hányják a ganét egymás udvarára az állami elitjátékosok, akiknek az lenne a dolguk, hogy finanszírozzák a múzeumokat, a kutatást, a régészeti ásatásokat… na meg a román történelem szaros pelenkájának kicserélését.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!