Az FRF elnöke, Răzvan Burleanu a múlt heti végrehajtó biztossági ülést követően szólalt fel, vázolta a szövetség azon elképzelését, miszerint az élvonalbeli és a másodosztályos klubok kötelesek lesznek legalább öt olyan játékost szerepeltetni, akik az országban nevelkedtek vagy Románia válogatottjaiban játszhatnak. Ez a szabály a mérkőzés teljes időtartamára érvényes lesz.
Az új irányelv be nem tartása esetén a szövetség pénzügyi szankciókat készít elő az akadémiáknak, azaz nem nyújt annyi támogatást számukra.
Burleanu pontosításokkal állt elő, kifejtette, hogy a nemzeti szintű képzésben legalább 3 évet kell eltölteniük az adott sportolóknak egy román klubnál 15 és 21 éves kor között.
„A pályán kell lennie legalább öt ilyen labdarúgónak. A nemzeti képzés fogalma azt jelenti, hogy 15 és 21 éves koruk között három idényt lehúzott egy romániai csapatnál.
– magyarázta Răzvan Burleanu.
Diószegi László, a Sepsi OSK elnöke nem tartja helyes döntésnek a lehetséges szabálymódosítást, ezért nagyon reméli, hogy nem ültetik gyakorlatba. „Ez még jobban megnehezíti a klubok életét. Nem kellene komplikálják a helyzetünket, hanem inkább próbáljanak segíteni a csapatokon, hagyják szabadon a tevékenységüket, nem pedig meggátolni a játékosok szabad áramlását.
– fogalmazott a Székely Sport megkeresésére.
A háromszéki klubtulajdonos rámutatott, egyelőre nem akarnak ezzel a kérdéssel foglalkozni, de egy biztos, ilyen szempontból, ha megnézzük a kezdő tizenegyet, jelenleg ők azok a csapatok közé tartoznak, amelyek be is tudnák tartani ezt a szabályt. „A klubok el tudják dönteni, hogy milyen játékosokat szeretnének foglalkoztatni, mert aki fiatalokat akar nevelni, a saját játékosait fogja pályára küldeni. Nekünk is ez a célunk, de nem tetszenek az ilyen szigorítások, és nem tartom jó ötletnek, hogy megszabják, pontosan hány romániai labdarúgót nevezzünk a kezdőbe” – jegyezte meg Diószegi László.
Nincs semmi ellenvetése a tervezett szabálymódosítás ellen Szondy Zoltánnak, az FK Csíkszereda elnökének, a Székelyföld Labdarúgó Akadémia vezetőjének. Még nem tudni, hogy a keretben vagy a kezdő tizenegyben kell lennie öt saját nevelésű játékosnak.
Az akadémia vezetőjeként mindenképpen egyetért, és amint mondta, ha holnaptól bevezetnék, akkor sem nagyon érintené rosszul a döntés az FK Csíkszeredát.
„Helyes elképzelésnek tartom, de meg kell jól gondolni mielőtt életbe léptetnék. Tavaly is volt egy átgondolatlan kezdeményezés a sportminisztérium részéről. Hangsúlyozom, meg kell jól gondolni, hogy mit akarunk! Ha a romániai futball színvonalának az emelése a cél, ezzel a lépéssel nem biztos, hogy elérik. Példa erre a magyar NB II., ahol ehhez hasonló döntés született.
A folytatásban Szondy újból a magyar másodosztályt hozta fel példaként: „Erkölcstelen az adófizetők pénzét külföldi játékosokra költeni. Az adófizetők pénzén működik például a második ligás Sellenberk csapata, amelyik évek óta nem játszott egyetlen mérkőzést sem hazai pályán.
Ezeket a reformelképzeléseket jól meg kell gondolni, mert sokszor úgy beszélünk futball-reformokról, hogy nem tudjuk mit akarunk, mi a cél. Ha az a cél, hogy az adófizetők pénze itthon maradjon, akkor egyetértek ezzel a szabálymódosítás elképzeléssel” – mondta el Szondy a Székely Sportnak.
Amennyiben az NB II-ben egy klub külföldi játékosokat szerepeltet, abban az esetben nem kapja meg, elesik a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) normatív támogatásának ráeső részétől.
A jelenleg érvényben lévő versenykiírás szerint a 2. ligás csapatok egyszerre legfeljebb 2 nem EU-s játékost használhatnak a pályán, és kötelesek minden hivatalos mérkőzésen legalább 10 nemzeti edzésben részesült játékost a játékvezetői lapra felírniuk. Ugyanakkor kötelesek legalább 3, 22 év alatti, nemzeti képzésben részesült labdarúgót pályára küldeni a bajnoki mérkőzések időtartama alatt.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.