Szőcs Emőke sportolóként 2014-ben és 2018-ban képviselte Magyarországot sífutásban és biatlonban. Tanítványa, a sérülés után felépülő és az olimpiai indulást kiharcoló Pónya Sára csütörtökön a klasszikus stílusú 10 kilométeres versenyen áll majd rajthoz. Szőcs Emőkét kérdeztük.
– Nagyszerű érzés, hogy edzőként itt lehetek az olimpián. Ugyan rögös út vezetett ide, de az öröm leírhatatlan, Sárának és nekem is.
Örülök, hogy székelyföldiként a magyar olimpiai csapatot segíthetem a pekingi játékokon.
A mai napig hálás vagyok azoknak, akik ezt a sportot velem megszerettették, nélkülük és a családom nélkül ma nem lennék itt.
Mi szombaton, a megnyitó után egy nappal érkeztünk meg Kínába, hosszú, de egész kellemes utazás volt. Nagyon kedvesek és segítőkészek a helyiek, gyakorlatilag akadály nélkül jutottunk a reptérről az olimpiai faluba. Egy picit sci-fi filmbe illő jelenet volt a reptéri fogadtatás, amikor a sok védőfelszerelésbe bújt önkéntes, akinek a szemét alig látni, erős kínai akcentussal angolul beszélve lelkesen integettek, segítségünkre igyekeztek. De ezt is meg lehet szokni.
Nyilván kamera van bőven mindenhol, nem gondolnám, hogy mostanában bárki hívatlanul ezeket a helyszíneket meg tudná közelíteni. Az olimpiai falu kellemes, még nem fedeztük fel egészen, egy kicsit Szocsihoz tudnám hasonlítani. Kis séta lehetséges vonatokkal, de lehet kerékpárral is közlekedni a kapukon belül.
Ezen az olimpián szórakozási lehetőségek nincsenek.
Például konditermet nem lehet használni, csupán néhány eszközt lehet igényelni, amit a szobába hoznak, ott lehet használni, majd később el is viszik azokat. Akad olyan delegáció is, amely saját konditermet rendezett be magának, ez eddig nem volt jellemző. Nagyszerű, hogy a pálya egészen közel van a faluhoz. Pár perc buszos utazás.
A stadion nagyon szép környezetben van, és a pályák minősége kitűnő.
Sífutottam már én is rajta, és azt kell mondanom, hogy nincs könnyű dolga annak, aki itt rajthoz áll.
De aki erre adta a fejét, az a nehezebb pályákban latja a nagyobb kihívást. Érdekesség, hogy a kínai nagy fal közelében megy el a pálya. Nagyon különleges egy ilyen történelmi építmény közelében lenni. Este ki van világítva. Csodálatos!
– Mindennap tesztelnek bennünket, és sajnos mindig kerül Covid- fertőzött. Fokozottan kell vigyázni, de kivédeni talán nem is lehet. Minden mintavétel után azt reméljük, hogy nem lesz semmi gond és mindenki negatív eredményt produkál.
Talán ez a legnagyobb félelme itt mindenkinek.
Ez nyilván rányomja a bélyegét a falu hangulatára, kicsit távolságtartóbb mindenki. Az étkezde is nagyon rendhagyó. Próbálták barátságossá tenni, de lehetetlen szemrebbenés nélkül elmenni a plexi kalitkák mellett. Ez a furcsa jelenség megszokottá válik egy idő után, és csak mosolygunk jó nagyokat rajta. A kaja jó, szerintem mindenki megtalálja a szokásainak megfelelő ételt.
Egyébként hálás mindenki, hogy a világjárvány ellenére megrendezték a játékokat. Persze aki a Covid miatt otthon maradt, az másképp gondolja. Minket is sokként ért az, hogy röviddel az indulás előtt Sára tesztje pozitív lett. Szerencsések vagyunk, mert még időben jöttek a negatív tesztek, így mi is ki tudtunk utazni. Sajnos nincs lehetőségünk, hogy a környéket egy kicsit bejárjuk, mert a buborékot nem lehet elhagyni, pedig itt lenne bőven látnivaló.
Összességében jó, de egészen furcsa az idei olimpia.
Kezdődik a finálé első felvonása! Élőben követjük a Gyergyói Hoki Klub–Csíkszeredai Sportklub jégkorong Erste Liga-döntő első meccsét és minden fontos pillanatról azonnal beszámolunk – frissülő tudósítás Gyergyószentmiklósról.
Az Erste Liga közösségi oldalán tette közzé, hogy a Gyergyói Hoki Klub–Csíkszeredai Sportklub finálé első felvonását sem a román, sem a magyar tévétársaság nem közvetíti.
Kamionnal ütközött egy kisbusz hétfőn reggel a Kolozs megyei Kackó község területén; a balesetben három ember meghalt, öten megsérültek.
Hatvan napra eltiltották polgármesteri feladatainak gyakorlásától Soós Zoltánt, Marosvásárhely elöljáróját. A polgármesteri teendőket helyettese, Kovács Mihály Levente veszi át; Soós Zoltán „mélységesen igazságtalannak” tartja a kényszerintézkedést.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Egy női kórházigazgató pedig azért rúgta ki a sürgősségi osztály női vezetőjét, mert szerinte csak egy férfi tudná jól elvégezni ezt a feladatot.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!