A tizenkilenc éves fiatalember előtt nagy jövő áll – mondták akkor a szakemberek a sorozatos kizárások után, s elsősorban nem csupán megnyugtatás végett. Eltelt négy év, s minden beigazolódott. Azaz még annyi sem, hiszen ne feledjük, a fiatalabbik Liu testvér tavaly, 2021-ben már összetett világbajnok lett megelőzve az összes rövid pályás gyorskorcsolya-nagyhatalom versenyzőjét.
A nagy alakítás azonban most jött el számára, a pekingi olimpia idején, ahol édesapja származása révén félig-meddig otthon korcsolyázott: az első magyar egyéni olimpiai aranyat szerezte meg Magyarország számára az 500 méteres döntőt követően.
Előtte azért még bezsebelt két bronzot, egyet a vegyesváltóban, egyet pedig az 1000 méteres távon. Tette mindezt úgy, hogy az olimpiát megelőzően igencsak kérdéses volt a részvétele, hiszen koronavírustesztje pozitív lett, s hosszú időt karanténban kellett töltenie. Az elkülönítést követően pedig csak később tudott kiutazni Kínába.
Ott azonban összeszorított foggal, rendkívül összeszedetten és koncentráltan, semmit sem a véletlenre bízva korcsolyázta végig a futamokat: az egyéni és a váltószámokat is. S látszólag nem foglalkozott a külső hatásokkal, a magyarok számára kedvezőtlen bíráskodással sem.
Pedig volt belőle bőven: miután a vegyesváltó furcsa körülmények között szerzett bronzérmet, Liu Sándort az 1000 m-es győzelmét követően megfosztották az aranyától. Ez pedig az egész csapatra valószínűleg óriási csapásként hatott. De testvérével felálltak a padlóról, s elindultak 1500 méteren is, ahol Shaoang negyedikként, bátyja hatodikként végzett. S bár címvédőként a váltószámot a fiúk elrontották, a fiatalabbik Liu testvér ismét bebizonyította: kettejük közül ő a jobbik.
Lehet, hogy döntők előtt nem simogatja a szemöldökét, nem nyilatkozik viccesen vagy éppen meghökkentően, bátyjával ellentétben nem állítja magáról azt, hogy zseni vagyok, de amikor ki kell állni a jégre és lefutni a köröket, nem ismer tréfát.
Minden egyes kört első pályáról indulva, végig vezetve, ellentmondást nem tűrően nyerte meg az 500-as számot. S ezzel Magyarország számára újabb történelmet írt. Első egyéni olimpiai bajnok, ugyanakkor kétszeres aranyérmes és kétszeres bronzérmes. Arról nem is beszélve, hogy a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók által nyert egy arany és két bronz jelenleg az éremtáblázaton a 18. helyet jelenti. Ki gondolta volna a közelmúltban, hogy Magyarországot már a téli olimpiák éremtáblázatán is jegyezni fogják?
Shaoang csupán 23 éves, s Peking után is azt mondhatjuk: még mindig fényes jövő előtt áll. Holott már világbajnok és kétszeres olimpiai bajnok is. Mi mindenesetre szurkoljunk, hogy a 25. téli olimpián 2026-ban Milanóban is láthassuk őt – testvérével – a jégen.
Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Négy rendőr lélekjelenlétének és gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megmenteni a szerda esti csíkszeredai lakástűz sérültjének életét. A rendőrök hezitálás nélkül törtek be az égő lakásba, hogy kimenekítsék az eszméletlen állapotban lévő nőt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!