A tizenkilenc éves fiatalember előtt nagy jövő áll – mondták akkor a szakemberek a sorozatos kizárások után, s elsősorban nem csupán megnyugtatás végett. Eltelt négy év, s minden beigazolódott. Azaz még annyi sem, hiszen ne feledjük, a fiatalabbik Liu testvér tavaly, 2021-ben már összetett világbajnok lett megelőzve az összes rövid pályás gyorskorcsolya-nagyhatalom versenyzőjét.
A nagy alakítás azonban most jött el számára, a pekingi olimpia idején, ahol édesapja származása révén félig-meddig otthon korcsolyázott: az első magyar egyéni olimpiai aranyat szerezte meg Magyarország számára az 500 méteres döntőt követően.
Előtte azért még bezsebelt két bronzot, egyet a vegyesváltóban, egyet pedig az 1000 méteres távon. Tette mindezt úgy, hogy az olimpiát megelőzően igencsak kérdéses volt a részvétele, hiszen koronavírustesztje pozitív lett, s hosszú időt karanténban kellett töltenie. Az elkülönítést követően pedig csak később tudott kiutazni Kínába.
Ott azonban összeszorított foggal, rendkívül összeszedetten és koncentráltan, semmit sem a véletlenre bízva korcsolyázta végig a futamokat: az egyéni és a váltószámokat is. S látszólag nem foglalkozott a külső hatásokkal, a magyarok számára kedvezőtlen bíráskodással sem.
Pedig volt belőle bőven: miután a vegyesváltó furcsa körülmények között szerzett bronzérmet, Liu Sándort az 1000 m-es győzelmét követően megfosztották az aranyától. Ez pedig az egész csapatra valószínűleg óriási csapásként hatott. De testvérével felálltak a padlóról, s elindultak 1500 méteren is, ahol Shaoang negyedikként, bátyja hatodikként végzett. S bár címvédőként a váltószámot a fiúk elrontották, a fiatalabbik Liu testvér ismét bebizonyította: kettejük közül ő a jobbik.
Lehet, hogy döntők előtt nem simogatja a szemöldökét, nem nyilatkozik viccesen vagy éppen meghökkentően, bátyjával ellentétben nem állítja magáról azt, hogy zseni vagyok, de amikor ki kell állni a jégre és lefutni a köröket, nem ismer tréfát.
Minden egyes kört első pályáról indulva, végig vezetve, ellentmondást nem tűrően nyerte meg az 500-as számot. S ezzel Magyarország számára újabb történelmet írt. Első egyéni olimpiai bajnok, ugyanakkor kétszeres aranyérmes és kétszeres bronzérmes. Arról nem is beszélve, hogy a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók által nyert egy arany és két bronz jelenleg az éremtáblázaton a 18. helyet jelenti. Ki gondolta volna a közelmúltban, hogy Magyarországot már a téli olimpiák éremtáblázatán is jegyezni fogják?
Shaoang csupán 23 éves, s Peking után is azt mondhatjuk: még mindig fényes jövő előtt áll. Holott már világbajnok és kétszeres olimpiai bajnok is. Mi mindenesetre szurkoljunk, hogy a 25. téli olimpián 2026-ban Milanóban is láthassuk őt – testvérével – a jégen.
A Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK véget vetett a Bukaresti Rapid hétmeccses veretlenségi sorozatának, miután pénteken este 2–0-ra legyőzte a fővárosi alakulatot a labdarúgó Szuperliga 19. fordulójának nyitómérkőzésén. A hazaiak sokat köszönhetnek a kapufának.
A pályán mutatott játék alapján jogos döntetlent játszott egymással szerdán kora este a Gyulafehérvári Unirea és az FK Csíkszereda a labdarúgó Román Kupa csoportkörének második fordulójában, így a továbbjutás az utolsó fordulóban dől el.
A Maros megyei rendőrség azonosított négy fiatalt, akik egy autóban kocsikáztak Marosvásárhely utcáin, hárman közülük fekete símaszkot hordtak és ki-kiszóltak az autóból, járókelőket ijesztgetve.
A szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu váratlan győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában furcsa reakciókat váltott ki az erdélyi magyarok egy részéből.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!