A „több szem többet lát” elv alapján működő VAR megbízhatóbbá kellene tegye a játékvezetők működését, hiszen a visszajátszások alapján ki lehet javítani a téves ítéleteket. A legtöbb bajnokságban érezhetően eredményes ez a technológia, jóval kevesebb lett a téves ítélet. Fejlettebb országokban a VAR segítségével ma már néhány másodperc alatt el lehet dönteni, hogy a mérkőzés játékvezetője a helyes ítéletet hozta meg, vagy nem.
Románia a kivétel. Sem fejlettek nem vagyunk, sem a döntések nem mindig helyesek. Persze ez nem csak a labdarúgásra vonatkoztatható…
Egyetértünk abban, hogy minden újat meg kell szokni, a VAR bevezetése óta nem telt el sok idő, ám a kérdés az, meddig legyen türelmük játékosoknak, edzőknek, szurkolóknak a játékvezetők totojázásának elnézéséhez? A bajnoki küzdelmek kezdete óta nem volt olyan forduló a Szuperligában, amelyben a bírák valamelyik döntése ne verje ki jogosan valakinél a biztosítékot.
A tudomány fejlődésének köszönhetően ma már a James Webb-űrteleszkóp segítéségével az ember majdnem a világegyetem keletkezéséig „ellát”, miközben vannak román játékvezetők, akik az sem veszik észre, ami az orruk előtt történik. A tévedések orvoslására találták ki a videóbírót, amivel mifelénk csupán az a baj, hogy azt is emberek kezelik. Talán érthető, ha egy játékvezető nem vesz észre minden szabálytalanságot, szimulálást, amiből bőven akad egy meccsen, de immár mérkőzésekként hét-nyolc bíró figyeli árgus szemekkel a történéseket. A néző meg van győződve, hogy ilyen körülmények között a tévedés majdhogynem ki van zárva – és még sincs.
Még mindig túl sok vitatható eset fordult elő a Szuperligában ahhoz, hogy mindent az egyesek szerint gyatra VAR-technológiára kenjünk.
Példák akadnak bőven: a Sepsi úgy vesztett pontokat a FCU Craiova ellenében, hogy a Sidibe gólját megelőző nyilvánvaló kezezést egy világ látta, csak Feșnic bíró és segítői nem! Szinte azonos helyzet adódott a Voluntari–Kolozsvári U mérkőzésen, ezúttal Ionuț Coza játékvezető és a VAR bírók nem láttak egy egyértelmű kezezést a házigazdák tizenhatosán belül. A téves ítéletek sorát lehetne folytatni, a lényeg az, hogy VAR-technológiával vagy anélkül, a bíráskodás elfogadhatatlanul alacsony szinten vegetál a román bajnokságban. Egy-két kivételtől eltekintve mintha dilettánsok fújnák a sípot és bámulnák a VAR-szobában a képernyőket. Mindeközben a játékvezetői testület nagyvezére, a görög Vassaras nem fogy ki a dicséretekből (és a dicsekvésből), noha alárendeltjei sorra rontják el a mérkőzéseket, rossz döntéseikkel nem egyszer befolyásolva a végeredményt.
Egy másik súlyos probléma a véget nem érő tárgyalások a pályán és a „fotelben” ülő bírók között. Nevetséges jeleneteknek lehettünk szemtanúi, példának okáért amikor két méteres leshelyzetet néznek vissza a VAR-szobában. Az idő közben telik, a több perces szünetek idején a játékosok kiesnek a ritmusból, az edzők a hajukat tépik, a közönség pedig unottan legyint. Láttunk olyant is, hogy a bíró a vitatott helyzet helyett saját magát látta a VAR-képernyőn, a jelenet olyan volt, mint egy rossz vígjáték előzetese.
A technika előre haladtával sem küszöbölhető ki az emberi tényező. Lehet vonalakat húzni a VAR-szobában, ezerszer vissza lehet játszani és minden oldaláról elemezni egy jelenetet, ám a legmodernebb technológia sem korrigálja magától a tévedéseket.
Ehhez felkészült döntéshozók kellenek, akikből úgy tűnik nagy a hiány a román labdarúgásban.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Kilátástalan helyzetben van az előző szezonban az élvonalból kiesett Gloria Buzău, a nagy tartozásokat felhalmozó labdarúgóklubot pontlevonással büntette a szövetség.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!