Immár tíz esztendeje annak, hogy megváltoztatták a hazai élvonalbeli bajnokság lebonyolítási rendszerét. A korábbi 18 helyett, a 2015–2016-os szezontól néggyel kevesebb, 14 csapat indult az 1. Ligában, és a klasszikus, oda-visszavágó formátum helyett bevezették az alapszakaszt és a rájátszást.
Az említett 2015–2016-os kiírásban az FC Voluntari és a Temesvári ACS Poli volt a két újonc az élvonalban. Közülük az Ilfov megyeiek az Aradi UTA elleni osztályozós párharc megnyerésével megőrizték helyüket a legjobbak között, a temesváriak viszont utolsó előtti helyen végeztek az alsóházban és kiestek.
Legalábbis akkor ez volt a helyzet, ami aztán a következő idény előtt megváltozott, az egyik feljutó, a Bukaresti Rapid ugyanis csődbe jutott és kizárták. Helyét pedig az ACS Poli vette át, amely így folytatta az 1. Ligában. A 2016–2017-es szezon végén már megtartotta tagságát, miután legyőzte az Aradi UTÁ-t az osztályozón. Ebben az idényben a Medgyesi Gaz Metan volt a másik újonc, amely magabiztosan teljesített, még a felsőházba jutásért is versenyben volt, végül az alsóház második helyén végzett.
A 2017–2018-as bajnoki idény különleges volt a székelyföldi és ezen belül a háromszéki labdarúgás számára, ebben a kiírásban szerepelt először az élvonalban a Sepsi OSK. Az alapszakaszban még gyengélkedett a sepsiszentgyörgyi csapat, a 26 mérkőzéséből alig 5 győzelem mellett 4 döntetlent és 17 vereséget összesített, ezzel a 12. helyen zárta a bajnokság első részét.
De aztán az alsóházban nagyszerűen menetelt, tizenkét meccsen 6 győzelem, 6 döntetlen és mindössze 2 vereség volt a mérlege, így a play-out harmadik pozíciójában végzett és gond nélkül maradt benn az 1. Ligában.
A másik feljutott alakulat, a Bukaresti Juventus (később Daco-Getica) ellenben végig az utolsó helyen tanyázott és sereghajtóként rögtön búcsúzott is.
Nem termett sok babér a 2018–2019-es szezonban az egyik feljutó Dunărea Călărași-nak sem, amely az utolsó előtti helyen végzett és visszaesett a másodosztályba. Valamivel sikeresebb volt viszont az FC Hermannstadt, éppen megelőzte újonc társát az alsóházi tabellán, ezzel elcsípte az osztályozós helyet, a Kolozsvári U legyőzésével pedig megőrizte helyét az élvonalban.
A 2019–2020-as évad több szempontból emlékezetes volt, erre alaposan rányomta a bélyegét a koronavírus-járvány, ami miatt félbeszakadt a bajnokság, majd 2020 nyarán folytatódott. Ebben az idényben a Chindia Târgoviște és az Academica Clinceni volt a két újonc gárda a mezőnyben. Közülük az Ilfov megyei kiscsapat a play-out negyedik helyét szerezte meg és folytatta az első osztályban, míg a Chindia nem tudta elkerülni a kiesést, az utolsó pozícióban zárt.
Ezt a szezont követően kettővel megemelték a létszámot a pontvadászatban, így a 2020–2021-es kiírásban 16 együttessel zajlottak a küzdelmek. A két feljutott csapat, az Aradi UTA és az FC Argeș Pitești kiválóan szerepeltek, esélyesek voltak a felsőházba jutásra, ami végül nem jött össze. Az alsóházban is helyt álltak, így magabiztosan őrizték meg helyüket, az UTA a második, az Argeș a hatodik lett.
Ezután a 2021–2022-es idényben már három klub érdemelte ki a helyét a legjobbak között.
Az egyenes ágon feljutott FCU Craiova 1948 és a Bukaresti Rapid mellett a CS Mioveni is szintet lépett, miután az osztályozón sikerült búcsúztatnia az Hermannstadtot. Mind a három együttes kiharcolta a bennmaradást, az alsóház végén a Rapid a harmadik, az FCU a negyedik, míg a Mioveni a hatodik helyet szerezte meg.
Szintén három feljutót jegyeztünk fel a 2022–2023-as szezonban, amikor az FC Hermannstadt máris visszatért a Szuperligára keresztelt élvonalba, mellette a Petrolul Ploiești, valamint az a Kolozsvári U volt az újonc, amely az osztályozón nagy meglepetésre kiejtette a Bukaresti Dinamót. Közülük a Petrolul és az U várakozáson felül teljesítettek, sokáig küzdöttek a play-offért, de ezt nem tudták elérni, az alsóházban pedig szintén remekül meneteltek, a második, illetve a negyedik helyen végeztek, míg a Hermannstadt az ötödik lett.
A 2023–2024-es kiírásban a Jászvásári Poli, a Galaci Oțelul és a Dinamo volt az újonc,
a fővárosi együttes az FC Argeș elleni osztályozó megnyerésével alig egy év után máris visszajutott az élvonalba.
A helyét sikerült is megőriznie, mert bár újra osztályozóra kényszerült, sikerrel vette az akadályt és legyűrte az FK Csíkszeredát. Jobban szerepelt azonban a galaci alakulat, amely az alsóház második pozíciójában zárt, de még a Jászvásár is, éppen a bukarestieket megelőzve csípte el a biztos bennmaradó helyet.
A legutóbbi, 2024–2025-ös idényben az Unirea Slobozia az alsóház utolsó fordulójában kerülte el a kiesést, a Sepsi OSK legyőzésével a háromszékieket a másodosztályba taszította. Aztán az osztályozón drámai küzdelem után tizenegyes-párbajban győzte le az FC Voluntari-t, ezzel megőrizte az élvonalbeli tagságát. A Gloria Buzău viszont végig vergődött, folyamatosan sereghajtó volt, és nem is tudta elkerülni a kiesést.
A 2025–2026-os szezon három újonccal kezdődik a hétvégén: az FC Argeș két év után visszatért a Szuperligába, míg
az FK Csíkszereda és a Bukaresti Metaloglobus története során először bizonyíthat az élvonalban.
Mindhárom együttes a bevett szokáshoz híven átalakította a keretét annak érdekében, hogy megállja a helyét a magasabb szinten, kíváncsian várjuk, hogyan teljesítenek a bajnokság folyamán.
Az összeállításból kiderül, hogy a lefedett időszakban az újonc csapatok közül a legtöbben megőrizték a helyüket az első osztályban, ráadásul néhányan közel voltak ahhoz, hogy bejussanak a felsőházi rájátszásba, de ez egyelőre még egyik feljutónak sem sikerült.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!