HIRDETÉS

Két gólt rúgott a hírhedt Újpestnek

Gierling György, a marosvásárhelyi futball egyik ikonja
Fotó: Czimbalmos Ferenc

2018. április 10., 13:20

Gierling György a marosvásárhelyi labdarúgás kiemelkedő személyiségének tekinthető. A 92. életévében járó sportember pályafutása során mindig hű maradt szülővárosához, amelynek csapatát mind a magyar, mind a román bajnokságban képviselte. Vele készült interjúnkban sportkarrierje alakulásáról, a nehézségekről, a kellemes emlékekről, valamint a marosvásárhelyi futball régmúltjáról és jelenlegi helyzetéről beszélgettünk.

2018. április 10., 13:20

– Ön azon hajdani marosvásárhelyi labdarúgók közé tartozik, akik beírták magukat a történelembe. Mikor kezdődött a pályafutása?

– A pályafutásom kezdetén, 1943–1944-ben a magyar bajnokságban játszottam, amelynek B divíziójában négy marosvásárhelyi csapat (NMKTE, MSE, Attila, Székelyföldi MÁV) szerepelt. Büszkén gondolok erre az időszakra, mert már 17 évesen bekerültem a kezdetben MTE, majd NMKTE nagycsapatába, és végig játszottam a bajnokságnak a tizenkét mérkőzését, anélkül, hogy lecseréltek volna. A bajnokság nagyon nehéz körülémények között zajlott, mert akkor volt a háború.

HIRDETÉS
Hatszor kellett Pestre menni kiszállásra, ez nagy megterhelés volt. Az első edzőm, Kiss Árpád naplója szerint volt két-három eset, hogy harminc órát is utaztunk Budapestig, mert légitámadások voltak és térítették el a vonatokat.

Jól sikerült szezon volt, mert a harmadik helyen végeztünk, és csak kevésen múlott, hogy másodikok legyünk.

– Milyen volt a régi idők focija?

– Nem lehet összehasonlítani a mostanival, bár akkoriban is voltak nagyon jó futballisták. Nagyon gyenge pályákon játszottunk, Vásárhelyen például kezdetben salakos volt a pálya, nem fűves. Most már profi játékosok vannak, csak a futballból élnek. Nálunk merőben más helyzet állt fenn. Én például egy banit nem kaptam a játékért, de örvendtem, hogy játszhatok és hogy foglalkoztattak. Négy kivétellel, akik úgymond profik voltak, a játékosok zömének a futball mellett rendes munkahelye volt, úgyhogy délig dolgoztak, és délután voltak az edzések. Mint diák, én is csak délután tudtam menni edzésre.

– Egy ideig kénytelen volt abbahagyni a sportolást. Hogyan viselte ezt?

– Sajnos közbejött, hogy 1945-ben engem elvittek szovjet fogságba. Tulajdonképpen sosem tudtam meg, hogy miért, de valószínű azért, mert édasapám lévén német származású vagyok.

Édesapámat keresték, aki nem volt otthon, és akkor azt mondták, hogy helyette menjek én. Öt évig voltam távol az otthonomtól.

Az első periódusban az építkezésben dolgoztam, aztán a bányába kerültem. Fiatal voltam, nem vettem olyan tragikusnak mindezt. Hazakerültem és megint visszamentem az iskolába, illetve folytattam a labdarúgást. Az iskola befejezése után, 1952-től sok helyen dolgoztam, és mellette futballoztam is több városi csapatnál.

– Milyen csapata volt Vásárhelynek a román elsőosztályban?

– Az ’50-es években a román bajnokság A divíziójában kezdetben Locomotiva néven (majd Recolta, Avăntul, Energia, Mureşul – szerk. megj.) szerepeltünk. Nagyon neves csapatok ellen játszottunk, mint a CCA, a Dinamo, az egyetemista csapatok. Velük mind nehéz mérkőzéseket vívtunk, de megálltuk a helyünket. A CCA-val nem volt sok esélyünk, talán egyszer játszottunk döntetlent, de a Dinamót meg-megvertük idehaza. A csapatunk nagyjából a középmezőnyön alul végzett, egy évben volt, amikor a negyedik helyen zártunk, de a legtöbbször a kiesés ellen kellett küzdjünk, mert nem volt olyan erős keretünk.

– Edzősködött is. Milyen csapatokat irányított?

– Ezután még néhány évig, 1957-ig az első osztályban játszottunk, de kiestünk, és onnantól a másodosztályban folytattuk, végül az 1962–1963-as szezonban fejeztem be a labdarúgói pályafutásomat, amikor játékos és segédedző is voltam.

Az utolsó mérkőzésemet Tordán játszottam, ahol lesérültem, és utána már többé nem tértem vissza a pályára. Ezután két évig az alig megalakult ASA ifjúsági együttesénél, majd a Metalotechnikánál dolgoztam, és két-három évig edzősködtem is a megyei bajnokságban.

Egy évben meg is nyertük, de a selejtezőn kikaptunk Udvarhelytől, és nem kerültünk be a C divízióiba. Összesen hat évig Nyárádszeredában és a Cukorgyárnál folytattam az edzősködést, másodállásban, majd a Gloriánál 1976 körül hagytam abba az edzői karrieremet.

– Melyik volt a labdarúgói pályafutása legemlékezetesebb mérkőzése?

– Amikor 1944. júliusában 17 évesen az Újpest ellen játszottunk barátságos mérkőzést Vásárhelyen. Az Újpest világhírű együttesnek számított, és a magyar elsőosztályban az élcsapatok közé tartozott, több válogatott játákossal, mint Zsengellér Gyula és Szusza Ferenc. Ők szinte nem is akartak játszani a salakos pályán, mert nem voltak ehhez hozzászokva.

Az első félidőben még valahogy bírtunk velük, 2–2-ig, mind a két gólunkat én rúgtam.

Aztán a második félidőben ők lőttek még négyet, és kikaptunk 6–2-re. Továbbá nagyon szép emlék volt, amikor Hunyadon játszottunk, és a meccs után visszamentem a szállodába, ahol telefonáltak, hogy megszülettek az ikreim.

– Mit gondol a múltbeli és a jövőbeli marosvásárhelyi labdarúgásról?

– Kivéve a Bölöni-korszakot, amikor sokáig nagyon jó és eredményes csapata volt a városnak, mind gyengébb és gyengébb eredmények születtek. Három éve is megvolt a lehetőség bajnokságot nyerni, de nem sikerült.

Az utóbbi években sajnos kevés marosvásárhelyi játékost foglalkoztattak, még akit kineveltek, az is elment.

Most már oda kerültünk, hogy nincs is csapat. Az a tény, hogy hagyták, ide kerüljön a csapat, nem jót jelent, mert biztos, hogy könnyebb lett volna benntartani az élvonalban, mint visszajutni. A valóság az, hogy nagy pénzeket adnak a játékosoknak, akiknek minden feltétel adott. De akkor az ember elvárná, hogy jó minőségű futball is legyen, sajnos azonban nem érik el az elvárt színvonalat.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Így látták a szurkolók és a játékosok a sepsiszentgyörgyi hokivébét (videóval)

Több mint harmincötezren voltak kíváncsiak a divízió I/A jégkorong-világbajnokság mérkőzéseire a Sepsi Arénában. Videónkban szurkolókat, játékosokat és csapattagokat kérdeztünk a hangulatról, a szervezésről, és arról, mivel buzdítják kedvenceiket.

Osztályozó vagy kiesés – válaszút előtt a Sepsi OSK

Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.

Székelyhon

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában

Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.

`
Krónika

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Krónika

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban

Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.

Főtér

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

Ez is érdekelheti

A második félidőben saját kezébe vette sorsát a Sepsi OSK

Hetvennégy nap után nyert ismét bajnoki mérkőzést a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK a labdarúgó Szuperligában, és mikor, ha nem a legjobbkor: a pénteken este hazai pályán a második félidőben talpra állva húzta be az FC Botoșani elleni kiesési rangadót.

A KSE három góllal bebiztosította a harmadik helyet, az OSK II. néggyel nyert

Kategorikus győzelmeket arattak a labdarúgó 3. Ligában érdekelt háromszéki csapatok: a felsőházban a KSE Bákóban biztosította be rangsorbeli harmadik helyét, míg az alsóházban hibátlan OSK II. hazai pályán hengerelt.

A Slobozia feladta a leckét és kieső helyre tolta a Sepsi OSK-t

Nem okozott gondot az Unirea Sloboziának megszerezni a győzelmet a labdarúgó Szuperligából múlt héten kiesett és a megszűnés szélére sodródott Gloria Buzău otthonában, ezzel a Ialomița megyeiek megelőzték és kieső helyre tolták a Sepsi OSK-t.

Húszéves lett a csíkszentdomokosi Buzánszky Jenő Focikupa

Idén huszadik alkalommal rendezték meg a Buzánszky Jenő Erdélyi Gyermek- és Ifjúsági Focikupát. A székelyföldi általános iskolák számára szervezett kupa döntője a hagyományoknak megfelelően idén is Csíkszentdomokoson zajlott.

Hosszabb távra terveznek: Marco Rossi marad a magyar válogatott élén

Biztossá vált, hogy Marco Rossi a következő években is a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya marad. A szurkolók által is nagyra becsült szakember 2030-ig hosszabbította meg szerződését a nemzeti csapat élén.

Most vagy soha – az utolsó szalmaszálba kapaszkodna a Sepsi OSK

Péntek este kulcsfontosságú mérkőzést játszik hazai pályán a Sepsi OSK az FC Botoșani ellen: a háromszékiek számára csak a győzelem elfogadható, ha életben akarják tartani bennmaradási reményeiket. A tét óriási, a nyomás fojtogató.

Az FK Csíkszereda az első helyért, a Nyárádtői Unirea a tisztes zárásért küzd

Az utolsó előtti forduló következik a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásában, míg az alsóházban már a szezon utolsó mérkőzéseit rendezik. Az FK Csíkszereda az első helyért, a Nyárádtői Unirea pedig a negyedik pozíció megtartásáért lép pályára.

Gyimesi bravúr a Hargita megyei labdarúgó Román Kupában

Három negyedosztályú csapat mellett az 5. Ligában vitézkedő Gyimesbükk együttese jutott be a labdarúgó Román Kupa Hargita megyei szakaszának elődöntőjébe. A gyimesiek a magasabb osztályban szereplő agyagfalviakat győzték le.

Kovács István vezetheti a Bajnokok Ligája döntőjét

Élete lehetősége előtt áll Kovács István: komoly esélye van arra, hogy ő vezesse a legrangosabb európai kupasorozat döntőjét. A 40 éves játékvezető a legnagyobb favoritok közé tartozik, hogy május 31-én Münchenben dirigálja az Inter–PSG finálét.

Osztályozó vagy kiesés – válaszút előtt a Sepsi OSK

Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!