HIRDETÉS

D csoport: az angol aranygeneráció, a horvát öregfiúk, a cseh fekete ló, a skót futball-láz

A románok elleni mérkőzés volt az angolok Eb-főpróbája
Fotó: Facebook/EnglandTeam

Az angolok nagy elvárásokkal érkeztek az Európa-bajnokságra, a mostani egy olyan generáció, amelyikkel az aranyérem sem lehetetlen. A horvátok manapság nem a legszebb időszakukat élik, a csehek sötét lónak számítanak, a skótok pedig mindig kellemetlen ellenlábasnak.

Az egész Európa-bajnokság mezőnyét tekintve talán az angoloké a legmélyebb keret, a szövetségi kapitányuknak már az nagy fejtörést okozott, hogy 26 fősre szűkítse. A 2018-as vébén elért negyedik helyük megalapozhatja a jó Eb-szereplést.

HIRDETÉS

Előnyt jelenthet számukra, hogy a D csoport során az összes meccsüket hazai környezetben, Londonban a Wembley-ben játsszák. Sőt, ha csoportelsőként jutnak tovább, akkor csupán egyetlen találkozóra kell elutazniuk. Elődöntőket már játszott az angol nemzeti együttes az előző kontinenstornákon, a 2018-as világbajnokság negyedik helyét követően talán magasabb szintre lép. Kerete nagyon erős, kiváló játékosok alkotják – elég belegondolni, hogy az idei BL-döntőt két Premier League-ban szereplő csapat játszotta. Az igazi kérdés, hogy odaérnek-e a legvégig.

A horvátok ellentétes utat járnak be, mint az angolok. A rutinos játékosok még idősebbek lettek 2018-hoz képest – amikor ezüstérmet fociztak össze. A sztárjuk, Luka Modric már 35 éves, ez lehet az utolsó tornája a válogatottban. Corluka, Rakitic és Mandzukic pedig vissza is vonult már a válogatottól. Rutinos középpálya, masszív támadósor jellemzi az együttest, talán a gólszerzésnél adódhatnak problémák. De így is messze juthat az Eb-n a horvát válogatott.

 A csehek a Slavia Prahára húzták fel a csapatot, hét labdarúgó is van a 26 fős keretben. Főképp a nagy csapatok ellen szívják fel magukat, jó példa erre, hogy az angolokat is elkapták a selejtezőben. Sőt, a skótokkal egy Nemzetek Ligája csoportban voltak, a csehek nyerték azt a kvartettek, de a skótok oda-vissza verték őket. 

Az 1996-os angliai Eb-n ezüstérmet szereztek a csehek, azóta minden egyes tornán ott voltak, tehát egy tapasztalt válogatottról beszélhetünk. Sőt, a múlt eredményei annyiban is kötelezik őket, hogy 2004-ben az elődöntőig meneteltek. Akárcsak a selejtezőben, ezúttal is Angliával hozta össze a sors, ráadásul egyedül nekik sikerült megverniük a szigetországiakat.

Skócia 25 év után jutott ki az Eb-re, ami az országban nagy futball-lázt hozott. Mivel a D csoport másik helyszíne Glasgow, így leírni őket sem szabad. Ne legyen kétségünk, hogy vért fognak izzadni, így képesek lesznek akár komolyabb meglepetést okozni. 

A skótok eddig kétszer voltak az Eb-n, mindkétszer már a csoportkört követően búcsúztak. Ebből a négyesből szép teljesítmény lenne számukra, ha továbbjutnának a kieséses szakaszba. Abból kiindulva, hogy a keret nagy része a Premier League, a skót bajnokság és az angol másodosztály csapataiban játszik, a pályán megalkuvást nem tűrő játékstílusuk miatt igazi kellemetlen ellenfél lesz mindhárom gárdának.

Anglia (4. a FIFA-rangsorban)

Beceneve: Three Lions (Háromoroszlánosok).
Eb-részvétel: kilencszer (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016).
Legjobb eredmény: kétszer elődöntő (1968, 1996).
Forma (legutóbbi öt meccsen): 5 győzelem.
Legutóbbi mérkőzése (június 6.): Anglia–Románia 1–0.
Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.
Csapatkapitány: Harry Kane.

Hogyan jutott ki?
Az európai selejtezők A csoportjában szerepelt, imponáló teljesítménnyel lett első helyezett, hét győzelem mellett csupán a csehektől szenvedett vereséget.

A benevezett keret

Kapusok: Jordan Pickford (Everton), Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion).
Védők: Kyle Walker (Manchester City), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Harry Maguire (Manchester United), Kieran Trippier (Atlético Madrid), Tyrone Mings (Aston Villa), Conor Coady (Wolverhampton), Ben Chilwell (Chelsea), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Reece James (Chelsea).
Középpályások: Declan Rice (West Ham United), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Kalvin Phillips (Leeds), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Mason Mount (Chelsea), Phil Foden (Manchester City), Bukayo Saka (Arsenal), Jude Bellingham (Borussia Dortmund).
Támadók: Harry Kane (Tottenham), Raheem Sterling (Manchester City), Marcus Rashford (Manchester United), Dominic Calvert-Lewin (Everton).

Horvátország (14.)

Beceneve: Vatreni (Tüzesek).
Eb-részvétel: ötször (1996, 2004, 2008, 2012, 2016).
Legjobb eredmény: kétszer negyeddöntő (1996, 2008).
Forma (legutóbbi öt meccsen): 2 győzelem, 1 döntetlen, 2 vereség.
Legutóbbi mérkőzése (június 6-án): Belgium–Horvátország 1–0.
Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic.
Csapatkapitány: Luka Modric.

Hogyan jutott ki?

Az európai selejtezők E csoportjának legelején még vereséget szenvedett a magyar válogatottól, de végül ez volt az egyetlen kisiklásuk, simán kivívták az indulási jogot.

A benevezett keret

Kapusok: Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinic (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton).
Védők: Sime Vrsaljko (Atlético Madrid), Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Olympique Marseille), Dejan Lovren (Zenit), Mile Skoric (NK Osijek), Domagoj Vida (Besiktas), Josip Juranovic (Legia Warszawa), Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb), Domagoj Bradaric (Lille).
Középpályások: Ivan Perisic (Internazionale), Mateo Kovacic (Chelsea), Luka Modric (Real Madrid), Marcelo Brozovic (Internazionale), Nikola Vlasic (CSZKA Moszkva), Mario Pasalic (Atalanta), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Milan Badelj (Genoa), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb).
Támadók: Josip Brekalo (Wolfsburg), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Budimir (Osasuna), Ante Rebic (Milan), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb).

Csehország (40.)

Eb-részvétel: kilencszer, háromszor Csehszlovákiáként, hatszor Csehországként (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Legjobb eredmény: Eb-győzelem (1976-ban Csehszlovákiaként), ezüstérem (1996-ban).
Forma (legutóbbi öt meccsen): 2 győzelem, 1 döntetlen, 2 vereség.
Legutóbbi mérkőzése (június 8-án): Csehország–Albánia 3–1.
Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy.
Csapatkapitány: Marek Suchý.

Hogyan jutott ki?

A már említett A csoportban szerepelt, ahol az angolokat hazai környezetben legyűrte. A második pozícióból sikerült a továbbjutás, Koszovót, Bulgáriát és Montenegrót előzte meg.

A benevezett keret

Kapusok: Tomás Vaclík (Sevilla), Ales Mandous (Olomouc), Jirí Pavlenka (Werder Bremen).
Védők: Pavel Kaderábek (Hoffenheim), Ondrej Celustka (Sparta Praha), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Vladimír Coufal (West Ham United), Tomás Kalas (Bristol), Tomás Holes (Slavia Praha), David Zima (Slavia Praha), Jan Boril (Slavia Praha), Ales Mateju (Brescia).
Középpályások: Antonín Barák (Hellas Verona), Vladimír Darida (Hertha BSC), Lukás Masopust (Slavia Praha), Petr Sevcík (Slavia Praha), Jakub Jankto (Sampdoria), Tomás Soucek (West Ham United), Alex Král (Szpartak Moszkva), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Michal Sadílek (PSV Eindhoven).
Támadók: Patrik Schick (Bayer Leverkusen), Michael Krmencík (PAOK), Adam Hlozek (Sparta Praha), Matej Vydra (Burnley), Tomás Pekhart (Legia Warszawa).

Skócia (44.)

Eb-részvétel: kétszer (1992, 1996).
Legjobb eredmény: búcsúzott a csoportkörben.
Forma (legutóbbi öt meccsen): 2 győzelem, 3 döntetlen.
Legutóbbi mérkőzése (június 6.): Luxemburg–Skócia 0–1.
Szövetségi kapitány: Steve Clarke.
Csapatkapitány: Andrew Robertson.

Hogyan jutott ki?

Az Eb-selejtező I csoportjában a belgák és az oroszok után harmadikként zárt, így pótselejtezőre kényszerült. Előbb Izraelt verte, majd a szerbekkel küzdöttek meg, ahol a büntetők döntöttek.

A benevezett keret

Kapusok: David Marshall (Derby), Jon McLaughlin (Rangers), Craig Gordon (Hearts).
Védők: Stephen O'Donnell (Motherwell), Andrew Roberston (Liverpool), Grant Hanley (Norwich City), Kieran Tierney (Arsenal), Greg Taylor (Celtic), Declan Gallagher (Motherwell), Liam Cooper (Leeds United), Nathan Patterson (Rangers), Scott McKenna (Nottingham Forest), Jack Hendry (Oostende).
Középpályások: Scott McTominay (Manchester United), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Stuart Armstrong (Southampton), David Turnbull (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United), Billy Gilmour (Chelsea), James Forrest (Celtic).
Támadók: Lyndon Dykes (QPR), Ché Adams (Southampton), Kevin Nisbet (Hibernian).

Euro 2020, D csoport, 1. forduló

Euro 2020, D csoport, 2. forduló

Euro 2020, D csoport, 3. forduló

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Egymás ellen játszanak az ünnepek alatt az erdélyi Erste Ligás hokicsapatok

Gyergyószentmiklóson, Csíkszeredában és Brassóban is lesznek jégkorongmérkőzések az ünnepek alatt, a találkozóknak dupla szorzójuk van, az Erste Liga mellett beszámítanak a román bajnokságba is.

Kiszámolta a számítógép, kik kerülnek a Szuperliga felsőházi rájátszásába

Szerinte már öt együttes ott van a labdarúgó Szuperliga play-offjában. Milyen esélyt látnak a statisztikusok, hogy a Sepsi OSK is az érmes helyekért harcoljon?

Székelyhon

Több mint százan dolgoznak a robbanás okozta károk helyreállításán

Karácsony napján nagyon sokan siettek a maroshévízi robbanás miatt bajbajutottak megsegítésére. Három lépcsőházban kell helyreállítani a nyílászárókat.

`
Krónika

És eljön a réges-rég várt pillanat: 33 határátkelőt zárnak be január elsején

Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.

Krónika

Tartálykocsival ütközött egy személyautó, egy egész család bennégett – FRISSÍTVE

Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.

Főtér

Londonból irányíthatták Georgescu kampányát az oroszok, máris cirkuszolnak a szélsőségesek – hírmix

A Marosvásárhelyi Állatkertben pedig karácsony előtt megszületett egy kis pettyes szarvas.

Ez is érdekelheti

Ötmilliárdnál is többen nézték a labdarúgó Eb mérkőzéseit

Összesen 5,23 milliárd nézője volt a nyári, részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságnak – adta hírül honlapján a kontinentális szövetség (UEFA) csütörtökön, a televíziós adatokat értékelő anyagában.

Székelyudvarhelyi dobogósok online tippversenyünkön

Lejárt a labdarúgó Európa-bajnokság, elrajtoltak a focibajnokságok, javában dübörög az olimpia. A rengeteg sportesemény között felvettük a kapcsolatot a Székely Sport Eb-tippversenyének győzteseivel és átadtuk nekik teljesen megérdemelt ajándékukat. A tippversenyen több mint ezerhatszáz olvasónk vett részt.

Magyar labdarúgók piaci értéke is növekedett az Eb után

A Transfermarkt szakportál munkatársai a labdarúgó Európa-bajnokság után összesen 31 játékosnak emelték meg a piaci értékét. Köztük van a magyar válogatott három futballistája, Sallai Roland, Kleinheisler László és Schäfer András is.

Schick félpályás gólját választották az Eb legszebb találatának

A cseh csatár hajszálnyival maradt le a gólkirályi címről, de a labdarúgó Európa-bajnokság legszebb góljáért járó elismeréssel vigasztalódhat. Patrik Schick a skótok elleni csoportmeccsen szerzett szenzációs gólja nyerte az UEFA-közönségszavazást.

Öt olasz és három angol labdarúgó került be az Eb hivatalos álomcsapatába

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) honlapján kedden közzétették a vasárnap zárult kontinenstorna posztok szerinti tizenegy legjobb játékosát. A hivatalos álomcsapat zömét az Európa-bajnok olasz és az ezüstérmes angol válogatott tagjai alkotják.

Holtverseny tippversenyünk élén, a több telitalálat döntött

Végig kiélezett küzdelem jellemezte a Székely Sport Eb-tippversenyét. Az élen folyamatos volt a változás, hogy aztán az Eb-döntő lejártakor is egyenlő pontszámmal álljon két felhasználó.

Mancini szerint sikerült érvényesíteni az akaratukat, az angol kapitány vállalta a felelősséget

Olaszország válogatottja tizenegyespárbajban nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokság londoni döntőjét a hazai pályán játszó Anglia ellen, és története második kontinensbajnoki címét szerezte meg az 1968-as siker után. A finálé után a szakvezetők nyilatkozataiból válogattunk.

Acélból vannak az olaszok idegei, büntetőpárbaj után ültek fel Európa trónjára

Habár már a második percben vezetéshez jutott Anglia az Olaszország elleni labdarúgó Európa-bajnoki döntőben vasárnap késő este, nem tudta megőrizni előnyét, az olaszok az elnyűhetetlen Bonucci révén egyenlítettek. Európa trónjának sorsa büntetőkkel dőlt el, Southgate tizenegyeslövő cseréi nem jöttek be, Donnarumma pedig az egekbe védte az olaszokat.

Eb-döntő: az angolok először, vagy az olaszok másodszor?

Vasárnap 22 órától nehezen megtippelhető döntővel zárul az európai kontinenst egy kerek hónapig futball-lázban tartó Európa-bajnokság. A londoni aranymeccsen két kiválóan védekező, de a gólszerzésben is jeleskedő válogatott feszül egymásnak, de vajon Giorgio Chiellini vagy Harry Kane emelheti elsőként magasba a trófeát?

Három zárt kapus mérkőzéssel büntették a magyar labdarúgó-válogatottat

Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a jelenleg zajló kontinenstorna csoportmeccsein diszkriminatív szurkolói megnyilvánulások miatt három zárt kapus mérkőzésre büntette a magyar válogatottat.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!