Cristiano Bergodi, a Bukaresti Rapid edzője, a hétvégi, FCSB elleni találkozón megkapta negyedik sárga lapos figyelmeztetését, így nem lesz ott együttese kispadján a volt csapata, a Sepsi OSK-val szembeni labdarúgó Szuperliga találkozóján.
Ennek kapcsán annak próbáltunk utánajárni, hogy ez mit is jelenthet egy csapat életében. Az a szakember, aki az edzéseket tartja, a győztes taktikát felállítja, az kénytelen a lelátóról, amolyan szurkolóként végig nézni tanítványai produkcióját.
Már pár idénye, hogy nem csak a játékosoknak, hanem a kispadon ülő, hivatalos személyeknek is felmutathatnak lapokat a játékvezetők. Bálint Attilát, a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület (HMLE) játékvezetői testületének vezetőjét arról kérdeztük, hogy mikor is kaphatnak az edzők ilyen büntetést.
„A figyelmeztetésre és a kiállításra a szabálykönyv több mindent felsorol. Azaz, hogy mire lehet sárga és piros lapot adni az edzőnek és a kispadon ülő többi személynek. Ezek közül a legfontosabbak, és ami a leggyakrabban előfordul a figyelmeztetésnél
Az edzők kiállításánál ilyen a labda megtartása, elrúgása, a technikai zóna szándékos elhagyása egy játékvezetővel szembeni ellenvélemény kifejezése vagy a vele szembeni tiltakozás céljából, provokatív vagy ingerlő cselekvés céljából, egy tárgy szándékos játéktérre dobása, valamint a pályára való belépés egy játékvezetővel való összetűzés céljából.
De természetesen pirosat kap a tréner a második figyelmeztetés megszerzését ugyanazon a mérkőzésen, vagy az erőszakos cselekedetért” – fejtette ki Bálint Attila.
Azzal kapcsolatosan, hogy mi az eljárás, amikor egy olyan mérkőzés következik, ahol az edző el van tiltva, a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület játékvezetői testületének vezetője elmondta, a szabályzat azt írja elő, hogy ilyenkor
nem léphet be az edző a csapata öltözőjébe, nem lehet ott a játékoskijárónál, nem ülhet le a kispadra.
Csak a lelátón foglalhatnak helyet, és semmiféle kontaktus nem engedélyezett az együttesével.
Mitra Szilárd, a Székelyudvarhelyi FC másodedzője, játékosa szerint bármilyen csapat számára hátrány, ha valaki el van tiltva, főleg, ha a vezetőedzőről van szó.
„Nem mindegy, hogy ott van a pálya szélén, ahonnan utasításokat tud adni a játékosoknak, vagy a lelátóról próbál beleszólni a meccsbe, esetleg telefonon keresztül értekezni a kispaddal. Nem szabad elfelejteni, hogy egy focimeccs nem egy mateklecke, nem egy egyenlet.
Természetesen ilyen helyzetekben is, amikor a vezetőedző el van tiltva, a stáb alaposan előkészíti a meccset, arra viszont nincs megoldás, hogy a találkozó közbeni hirtelen változásokra rögtön új utasításokat osszon ki a tréner. Ezért nagyon fontos a játékosokban tudatni, nekik elfogadni, hogy amennyiben egy stábtag, esetünkben a másodedző ad utasítást, az ugyanaz, mintha a vezetőedző mondaná” – mondta Mitra, majd hozzátette, hogy amennyiben a másodedző veszi át az irányítást egy-két meccs erejéig, sülhet el jól is, rosszul is.
„Ha van egy agresszívebb mentalitású vezetőedződ, aki folyamatosan kiabál a játékosokkal, eltiltása esetén lehet a labdarúgó megnyugszik és jobban teljesít. Ám vannak olyan focisták is, akik a pálya széli utasításokhoz vannak szokva, és ha nem kiabálod be, hogy bizonyos helyzetekben mit csináljon, lehet, hogy rossz döntést hoz” – tette hozzá.
Az FK Csíkszereda vezetőedzője, Ilyés Róbert szerint is lehet jó és rossz hozadéka, ha a tréner eltiltást kap, nem lehet ott a kispadon. „Ilyenkor vannak olyanok, akik felszabadultabban játszanak, de vannak olyan játékosok is, akiknek akkor megy a foci, ha az edző utasítja, mit csináljon a pályán.
Amúgy nagyon sokat számít, hiszen ilyenkor a bemelegítés után, a meccs előtt, vagy a szünetben sem jöhet be az edző az öltözőbe, nem tudja személyesen elmondani, hogy mi működött és mi nem.
– mondta Ilyés.
A korábbi középpályás több éven át a Sepsi OSK másodedzője volt, így volt alkalma rá, hogy a vezetőedző hiányában ő irányítsa a háromszékieket a Szuperligában. „Többször megadódott a lehetőség, hiszen Leo Grozavu eléggé lobbanékony volt, míg Cristiano Bergodival is megtörtént, hogy eltiltották, így én kellett helyettesítsem.
Szerencsére, amikor be kellett ugrani, akkor örökké jól levezettem a meccseket, győztünk, vagy döntetlent játszottunk.
– folytatta.
Kiemelte, hogy a mérkőzéseken ő kizárólag a csapatára és a játékra fókuszál, nem foglalkozik a játékvezetéssel. „Nagyon nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy ne foglalkozzak a játékvezetéssel. Vannak edzők, akik folyamatosan a bírókkal foglalkoznak, és nem a csapattal, ez pedig hátrány is lehet.
Kiegyensúlyozottnak tartom magam, ha a pályán rossz döntés is születik, továbbra is a csapatommal foglalkozom. Vannak edzők, akik folyamatosan tiltakoznak a játékvezetői döntések miatt, ezzel pedig nyomást gyakorolnak a bírókra, partjelzőkre, hogy majd olyan ítéletet hozzon, ami a gárdáját segíti, még akkor is, amikor nem is a javára kellene billenjen a mérleg.
Eddigi edzői pályafutásom során nemhogy nem voltam kiállítva, még sárga lappal sem voltam figyelmeztetve. Ezt szeretném ezentúl is megtartani” – fejtette ki Ilyés.
Nem maradt több kérdés: a Sepsi OSK búcsúzott az élvonaltól, miután vasárnap vereséget szenvedett az Unirea Slobozia vendégeként. A lefújás után mély csend, könnyek és keserű őszinteség jellemezte a háromszékiek hangulatát.
Az FC Argeș négyet vágott az FK Csíkszeredának a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának utolsó fordulójában. Végül a harmadik helyen zárt a székelyföldi együttes, a következő idényt a Szuperligában kezdi.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!