Míg az olimpián – nem csak az amerikaiak meccsére – szinte pillanatok alatt elfogytak a jegyek, a televízió képernyői előtt is több száz millióan követték a párizsi eseményeket. Nálunk a televíziók szinte viszolyognak a kosárközvetítésektől, a központi média is csak elvétve számol be egy-egy nemzetközi sikerről.
Igaz, válogatott szinten is nagyon mélyen vagyunk, egyedül a szinte feneketlen pénzzsákkal rendelkező kolozsvári együttes viszi valamennyire a hazai kosárlabda hírét.
A Sepsi-SIC tavalyi Euroligás szereplése is, a szentgyörgyieken kívül, csak minimális szurkoló ingerküszöbét érte el. Legfennebb még akkor kerül be a hírekbe a legnagyobb labdás játék, ha két csapat játékosai összeverekednek...
A jelenségnek oka van.
Ha van valami a hazai kosárlabda életben, ami biztos, az a teljes bizonytalanság.
A Román Kosárlabda Szövetség a napokban nyilvánosságra hozta a legújabb bajnoki menetrendet a férfi bajnokság esetében.
Ez már a második bajnoki program alig két hét alatt.
A furcsaságok azonban nem csak ennyiben merülnek ki. Most teljesen új bajnoki rendszerben rendezik majd a bajnokságot, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy korábbi változathoz térnek vissza.
A történethez hozzátartozik, hogy a férfi és a női bajnoki lebonyolítási rendszert az elmúlt 10 évben is legalább ötször változtatták meg, ilyen körülmények között a csapatok is csak kapkodták, kapkodják a fejüket.
Volt, hogy három csoportban játszottak – piros, sárga és kék – volt, hogy 14 csapattal zajlott a bajnokság, volt, amikor 16, aztán 18 együttes vett részt az élvonalban.
Az elmúlt két idényben a 18 csapatot két kilences (!) csoportba osztották, azaz mindenki egyszer szabadnapos volt. A bajnokság végén – elméletileg – 4 csapat búcsúzott az élvonaltól: CSM Târgu Jiu, Bukaresti Laguna, CSM Focșani és CSM Ploiești. Helyettük csak kettő jutott fel, a Bukaresti Steaua és a Bukaresti Agronomia, mert 16 csapattal képzelték el az új pontvadászatot.
Meglepetésre, a szeptemberben kezdődő bajnokságra eredetileg 17 klub nyújtotta be benevezését.
Valahol sántít a matek...
A feljutottak mellett Ploiești-et „visszafogadták” a bajnokságba, azaz, úgy döntöttek, hogy nem esik ki. A többi kiesőnek is felajánlották a szereplést, hátha-hátha kijön valahogy a 18 csapat, s akkor újra lehetett volna használni a 2x9-es rendszert.
Végül az Agronomia visszalépett, így maradt a 16 csapat és egy hagyományos – oda-vissza + felső és alsóházi rájátszás – rendszerű bajnokság.
Régebb akár öt külföldivel is lehetett egyszerre játszani, aztán arra kötelezték a klubokat, hogy egy hazai játékost szerepeltetessenek, utána ezt megtoldották azzal, hogy az első két negyedben két belföldinek kellett a pályán lennie, közülük az egyik 21 éven aluli. Aztán kivették az U21-es szabályt, maradt a két „román”, most meg az egyik hazait is kiveszik a forgalomból, így megint csak egy – korosztálytól független – romániai játékos szerepeltetése kötelező...
Majd a másodosztályban, amelybe nem engedik nevezni a „szatellit” csapatokat, azaz az élvonalban szereplő együttesek farmcsapatait. Vagy mégis? Erről még pontos döntés nem született, a bajnokság pedig egy hónap múlva rajtol – teljes a bizonytalanság.
Mit kezdjen magával egy, az ifjúsági korból kilépett, 19 éves kosárlabdázó? A felnőtt csapatban még nem állja meg a helyét, meg a külföldiek mellett amúgy sem jutna szerephez, a második vonal pedig, ha lesz is, nagyon halovány színvonalú.
Így a legtöbben inkább ebben a korban a továbbtanulást választják, azaz felhagynak az aktív kosarazással.
Következetesség? Szó sincs róla. Fejlődés? Csak azoknál a csapatoknál, akik képesek minőségibb külföldit szerződtetni. Válogatott? Vannak fiatal tehetségek – lásd az U20-as válogatott hét év után visszajutott Európa elit osztályába. Carmen Tocală, a Román Kosárlabda Szövetség elnöke, el is szólta magát, hogy vissza kellene vezetni a két románt a pályára.
Ilyen körülmények között hogyan készüljenek a csapatok a bajnoki rajtra, ha minden esetleges?
– játékoskeret: egy, vagy két hazai?
– bérletek: 15 vagy 18 hazai meccs, netalán 24?
– költségvetés: nem mindegy hány kiszállással, hány játékos fizetésével kell számolni.
És akkor még nem beszéltünk a női bajnokságról, amely megérne még egy-két misét... Vajon lesz-e egyáltalán női liga?
Mindezek ismeretében hogyan beszéljünk fejlődésről, jövőbe néző stratégiáról?
Csoda, hogy senki sem veszi komolyan a kosárlabdát, még a televíziók sem?
Nem tartott a Fradival az ausztriai edzőtáborba Pászka Lóránd, a napokban kiderül, hol folytatja pályafutását a székely labdarúgó. A 29 éves balhátvéd legkitartóbb kérője az első élvonalbeli idényére készülő FK Csíkszereda.
Folytatódik a Székely Sport új videósorozata, a Helyzetbe hozunk! – Gyurka Csabával és Szabó Előd-Zsolttal. Szó esik a Sepsi OSK körüli botrányokról, a Szondy-interjú utórezgéseiről, klubvébéről, pikáns futsalpárharcról és hoki Kontinentális Kupáról.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tizenöt megye folyóvizeire.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!