Míg az olimpián – nem csak az amerikaiak meccsére – szinte pillanatok alatt elfogytak a jegyek, a televízió képernyői előtt is több száz millióan követték a párizsi eseményeket. Nálunk a televíziók szinte viszolyognak a kosárközvetítésektől, a központi média is csak elvétve számol be egy-egy nemzetközi sikerről.
Igaz, válogatott szinten is nagyon mélyen vagyunk, egyedül a szinte feneketlen pénzzsákkal rendelkező kolozsvári együttes viszi valamennyire a hazai kosárlabda hírét.
A Sepsi-SIC tavalyi Euroligás szereplése is, a szentgyörgyieken kívül, csak minimális szurkoló ingerküszöbét érte el. Legfennebb még akkor kerül be a hírekbe a legnagyobb labdás játék, ha két csapat játékosai összeverekednek...
A jelenségnek oka van.
Ha van valami a hazai kosárlabda életben, ami biztos, az a teljes bizonytalanság.
A Román Kosárlabda Szövetség a napokban nyilvánosságra hozta a legújabb bajnoki menetrendet a férfi bajnokság esetében.
Ez már a második bajnoki program alig két hét alatt.
A furcsaságok azonban nem csak ennyiben merülnek ki. Most teljesen új bajnoki rendszerben rendezik majd a bajnokságot, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy korábbi változathoz térnek vissza.
A történethez hozzátartozik, hogy a férfi és a női bajnoki lebonyolítási rendszert az elmúlt 10 évben is legalább ötször változtatták meg, ilyen körülmények között a csapatok is csak kapkodták, kapkodják a fejüket.
Volt, hogy három csoportban játszottak – piros, sárga és kék – volt, hogy 14 csapattal zajlott a bajnokság, volt, amikor 16, aztán 18 együttes vett részt az élvonalban.
Az elmúlt két idényben a 18 csapatot két kilences (!) csoportba osztották, azaz mindenki egyszer szabadnapos volt. A bajnokság végén – elméletileg – 4 csapat búcsúzott az élvonaltól: CSM Târgu Jiu, Bukaresti Laguna, CSM Focșani és CSM Ploiești. Helyettük csak kettő jutott fel, a Bukaresti Steaua és a Bukaresti Agronomia, mert 16 csapattal képzelték el az új pontvadászatot.
Meglepetésre, a szeptemberben kezdődő bajnokságra eredetileg 17 klub nyújtotta be benevezését.
Valahol sántít a matek...
A feljutottak mellett Ploiești-et „visszafogadták” a bajnokságba, azaz, úgy döntöttek, hogy nem esik ki. A többi kiesőnek is felajánlották a szereplést, hátha-hátha kijön valahogy a 18 csapat, s akkor újra lehetett volna használni a 2x9-es rendszert.
Végül az Agronomia visszalépett, így maradt a 16 csapat és egy hagyományos – oda-vissza + felső és alsóházi rájátszás – rendszerű bajnokság.
Régebb akár öt külföldivel is lehetett egyszerre játszani, aztán arra kötelezték a klubokat, hogy egy hazai játékost szerepeltetessenek, utána ezt megtoldották azzal, hogy az első két negyedben két belföldinek kellett a pályán lennie, közülük az egyik 21 éven aluli. Aztán kivették az U21-es szabályt, maradt a két „román”, most meg az egyik hazait is kiveszik a forgalomból, így megint csak egy – korosztálytól független – romániai játékos szerepeltetése kötelező...
Majd a másodosztályban, amelybe nem engedik nevezni a „szatellit” csapatokat, azaz az élvonalban szereplő együttesek farmcsapatait. Vagy mégis? Erről még pontos döntés nem született, a bajnokság pedig egy hónap múlva rajtol – teljes a bizonytalanság.
Mit kezdjen magával egy, az ifjúsági korból kilépett, 19 éves kosárlabdázó? A felnőtt csapatban még nem állja meg a helyét, meg a külföldiek mellett amúgy sem jutna szerephez, a második vonal pedig, ha lesz is, nagyon halovány színvonalú.
Így a legtöbben inkább ebben a korban a továbbtanulást választják, azaz felhagynak az aktív kosarazással.
Következetesség? Szó sincs róla. Fejlődés? Csak azoknál a csapatoknál, akik képesek minőségibb külföldit szerződtetni. Válogatott? Vannak fiatal tehetségek – lásd az U20-as válogatott hét év után visszajutott Európa elit osztályába. Carmen Tocală, a Román Kosárlabda Szövetség elnöke, el is szólta magát, hogy vissza kellene vezetni a két románt a pályára.
Ilyen körülmények között hogyan készüljenek a csapatok a bajnoki rajtra, ha minden esetleges?
– játékoskeret: egy, vagy két hazai?
– bérletek: 15 vagy 18 hazai meccs, netalán 24?
– költségvetés: nem mindegy hány kiszállással, hány játékos fizetésével kell számolni.
És akkor még nem beszéltünk a női bajnokságról, amely megérne még egy-két misét... Vajon lesz-e egyáltalán női liga?
Mindezek ismeretében hogyan beszéljünk fejlődésről, jövőbe néző stratégiáról?
Csoda, hogy senki sem veszi komolyan a kosárlabdát, még a televíziók sem?
Nagyon értékes győzelmet ünnepelt hazai pályán a Marosvásárhelyi VSK a férfi kosárlabda élvonalban, fordulatos küzdelemben az utolsó percekben múlta felül a Bukaresti Steauát.
Negyedik kiírásához érkezett a 2022-ben elindított székelyföldi középiskolák véndiákjainak kosárlabdakupája. Az idei őszi viadalt hétvégén rendezték meg Csíkszeredában.
A Nagyváradi VSK II. együttesét fogadta vasárnap délután a Gyergyószentmiklósi Antares ISK-VSK, a házigazdák Lokodi Mátyás vezérletével 25 pont különbséggel nyertek, és ezzel idei első sikerüknek örülhetnek.
Támadásban és védekezésben egyaránt nagyon hatékony volt Zoran Mikes együttese szombaton este a Bukaresti Agronómia ellen, a háromszéki alakulat 102 pontot dobott, míg a vendégek csupán 35-ig jutottak el.
Sérülések sorozata sújtja a Marosvásárhelyi VSK férfi kosárlabdacsapatát, több alapember is kidőlt az elmúlt időszakban. Faragó Péter vezetőedzővel a remek szezonkezdetről, a sérült játékosok helyzetéről és a folytatásról beszélgettünk.
A mérkőzés elejétől a végéig hátrányban játszott a Marosvásárhelyi VSK férfi kosárlabdacsapata a CS Vâlcea otthonában, ahol nem tudta elkerülni a vereséget az élvonalbeli bajnokság nyolcadik fordulójában.
A végjátékban húzta be az újabb győzelmet a Marosvásárhelyi VSK férfi kosárlabdacsapata, az élvonalbeli bajnokság hetedik fordulójában hazai pályán múlta felül a Temesvári SCM-t.
Korábban írtunk már arról, hogy a Román Kosárlabda Szövetség (FRB) hibát, hibára halmozva, folyamatosan módosítja a bajnokság lebonyolítási rendszerét, most azonban egy egész rendszerszintű hiba borzolja a kedélyeket.
Az Aradi FCC Baschet és a Sepsi-SIC is egyaránt két győztes találkozóval indította a szezont a női kosárlabda élvonalbeli bajnokságban, vasárnap este viszont a háromszéki gárda nyerte a kettejük csatáját és magabiztosan zsebelte be a két pontot idegenben.
Vasárnap délután első hazai mérkőzését vívta a gyergyószentmiklósi Antares ISK-VSK a férfi kosárlabda Liga 1 idei sorozatában. A végén a vendég nagyszebeniek örülhettek.
Legyen bármilyen katasztrófa, a sport nem állhat meg egy pillanatra? Miközben a Barcelona 4–0-ra legyőzte a Real Madridot ...
Korábban írtunk már arról, hogy a Román Kosárlabda Szövetség (FRB) hibát, hibára ...
A párizsi Théâtre du Châtelet-ben október 28-án este ünnepélyes keretek között adták ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.