Míg az olimpián – nem csak az amerikaiak meccsére – szinte pillanatok alatt elfogytak a jegyek, a televízió képernyői előtt is több száz millióan követték a párizsi eseményeket. Nálunk a televíziók szinte viszolyognak a kosárközvetítésektől, a központi média is csak elvétve számol be egy-egy nemzetközi sikerről.
Igaz, válogatott szinten is nagyon mélyen vagyunk, egyedül a szinte feneketlen pénzzsákkal rendelkező kolozsvári együttes viszi valamennyire a hazai kosárlabda hírét.
A Sepsi-SIC tavalyi Euroligás szereplése is, a szentgyörgyieken kívül, csak minimális szurkoló ingerküszöbét érte el. Legfennebb még akkor kerül be a hírekbe a legnagyobb labdás játék, ha két csapat játékosai összeverekednek...
A jelenségnek oka van.
Ha van valami a hazai kosárlabda életben, ami biztos, az a teljes bizonytalanság.
A Román Kosárlabda Szövetség a napokban nyilvánosságra hozta a legújabb bajnoki menetrendet a férfi bajnokság esetében.
Ez már a második bajnoki program alig két hét alatt.
A furcsaságok azonban nem csak ennyiben merülnek ki. Most teljesen új bajnoki rendszerben rendezik majd a bajnokságot, amely gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy korábbi változathoz térnek vissza.
A történethez hozzátartozik, hogy a férfi és a női bajnoki lebonyolítási rendszert az elmúlt 10 évben is legalább ötször változtatták meg, ilyen körülmények között a csapatok is csak kapkodták, kapkodják a fejüket.
Volt, hogy három csoportban játszottak – piros, sárga és kék – volt, hogy 14 csapattal zajlott a bajnokság, volt, amikor 16, aztán 18 együttes vett részt az élvonalban.
Az elmúlt két idényben a 18 csapatot két kilences (!) csoportba osztották, azaz mindenki egyszer szabadnapos volt. A bajnokság végén – elméletileg – 4 csapat búcsúzott az élvonaltól: CSM Târgu Jiu, Bukaresti Laguna, CSM Focșani és CSM Ploiești. Helyettük csak kettő jutott fel, a Bukaresti Steaua és a Bukaresti Agronomia, mert 16 csapattal képzelték el az új pontvadászatot.
Meglepetésre, a szeptemberben kezdődő bajnokságra eredetileg 17 klub nyújtotta be benevezését.
Valahol sántít a matek...
A feljutottak mellett Ploiești-et „visszafogadták” a bajnokságba, azaz, úgy döntöttek, hogy nem esik ki. A többi kiesőnek is felajánlották a szereplést, hátha-hátha kijön valahogy a 18 csapat, s akkor újra lehetett volna használni a 2x9-es rendszert.
Végül az Agronomia visszalépett, így maradt a 16 csapat és egy hagyományos – oda-vissza + felső és alsóházi rájátszás – rendszerű bajnokság.
Régebb akár öt külföldivel is lehetett egyszerre játszani, aztán arra kötelezték a klubokat, hogy egy hazai játékost szerepeltetessenek, utána ezt megtoldották azzal, hogy az első két negyedben két belföldinek kellett a pályán lennie, közülük az egyik 21 éven aluli. Aztán kivették az U21-es szabályt, maradt a két „román”, most meg az egyik hazait is kiveszik a forgalomból, így megint csak egy – korosztálytól független – romániai játékos szerepeltetése kötelező...
Majd a másodosztályban, amelybe nem engedik nevezni a „szatellit” csapatokat, azaz az élvonalban szereplő együttesek farmcsapatait. Vagy mégis? Erről még pontos döntés nem született, a bajnokság pedig egy hónap múlva rajtol – teljes a bizonytalanság.
Mit kezdjen magával egy, az ifjúsági korból kilépett, 19 éves kosárlabdázó? A felnőtt csapatban még nem állja meg a helyét, meg a külföldiek mellett amúgy sem jutna szerephez, a második vonal pedig, ha lesz is, nagyon halovány színvonalú.
Így a legtöbben inkább ebben a korban a továbbtanulást választják, azaz felhagynak az aktív kosarazással.
Következetesség? Szó sincs róla. Fejlődés? Csak azoknál a csapatoknál, akik képesek minőségibb külföldit szerződtetni. Válogatott? Vannak fiatal tehetségek – lásd az U20-as válogatott hét év után visszajutott Európa elit osztályába. Carmen Tocală, a Román Kosárlabda Szövetség elnöke, el is szólta magát, hogy vissza kellene vezetni a két románt a pályára.
Ilyen körülmények között hogyan készüljenek a csapatok a bajnoki rajtra, ha minden esetleges?
– játékoskeret: egy, vagy két hazai?
– bérletek: 15 vagy 18 hazai meccs, netalán 24?
– költségvetés: nem mindegy hány kiszállással, hány játékos fizetésével kell számolni.
És akkor még nem beszéltünk a női bajnokságról, amely megérne még egy-két misét... Vajon lesz-e egyáltalán női liga?
Mindezek ismeretében hogyan beszéljünk fejlődésről, jövőbe néző stratégiáról?
Csoda, hogy senki sem veszi komolyan a kosárlabdát, még a televíziók sem?
Teljes káosz alakult ki a román élvonalbeli férfi kosárlabda-bajnokság 2024–2025-ös szezonját illetően. Miután a Bukaresti Agronomia visszalépett, újra megváltoztatták a bajnoki rendszert és a menetrenden is módosítani kellett.
Az élvonalbeli bajnokság mellett a férfi kosárlabda Román Kupa is új rendszerben zajlik a következő idényben. A Marosvásárhelyi VSK a második körben kapcsolódik be a küzdelmekbe.
Tavaly anyagi okokból visszalépett a Kézdivásárhelyi SE női kosárlabdacsapata az élvovalbeli bajnokságtól, így a kék-fehéreket utánpótláscsapataik képviselték az országos megmérettetéseken. Az új bajnoki idényben azonban ismét lesz felnőttcsapat Kézdin.
Újra megváltoztatta az élvonalbeli férfi kosárlabda-bajnokság lebonyolítását a hazai szövetség. A mezőnyt tizenhét csapat, köztük a Marosvásárhelyi VSK alkotja, amelyeket az alapszakaszban már nem osztanak két csoportra, valamint elkészült a menetrend is.
A leghosszabb ideje Marosvásárhelyen játszó Goran Martinic a következő idényben is a VSK férfi kosárlabdacsapatát erősíti – jelentették be kedden a klub közösségi oldalán.
Hetedik alkalommal rendezték meg idén a Csík-Ball nevet viselő 3x3-as kosárlabdaversenyt Csíkszeredában.
Újabb alapemberekkel hosszabbított szerződést és új játékosok aláírását szerezte meg a Marosvásárhelyi VSK férfi kosárlabdacsapatának vezetősége. Több tehetséges fiatal is helyet kap a felnőtt keretben, valamint négy távozót is bejelentettek.
Kezd körvonalazódni a Marosvásárhelyi VSK férfi élvonalbeli kosárlabdacsapatának kerete a következő idényre. Egyelőre három alapemberrel hosszabbítottak, egy új játékos érkezett, valamint egy távozóról is tudni lehet.
Furcsa módon kezdődik a román férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokság 2024–2025-ös idénye, első körben ugyanis az előző szezonban kieső helyeken végzett csapatok selejtezőtornán vesznek részt másodosztályú ellenfeleikkel.
Hetedik alkalommal rendezik meg idén a Csík-Ball 3x3-as kosárlabdaversenyt, amelynek helyszíne ezúttal is a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium szabadtéri sportpályája lesz.
Újságíróként harmadik olimpiámnál tartok, ezen kívül még két paralimpiáról ...
Augusztus 13. Egy keddi reggel. Nézem az órámat, keresem az eseményt, amelyikre el kell érnem. De már nincs, ...
Párizsban is tombol a nyár. Míg múlt héten akár 38 C fokot is mértek, az olimpia második hetének ...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.