Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Megerősítették a székelyudvarhelyi kézilabda-utánpótlás jövőjét

Zátyi Tibor 2021. augusztus 20., 18:43 utolsó módosítás: 2021. augusztus 20., 18:44

Együttműködési szerződést írt alá a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) által működtetett, a határon túli magyar kézilabdázás fejlesztéséért létrehozott Együtt Növünk Fel! Alapítvány és a székelyudvarhelyi Szejke Sport Klub az ifjúsági nevelést illetően.

Megerősítették a székelyudvarhelyi kézilabda-utánpótlás jövőjét
Galérianézet
Győri István és Ilyés Ferenc írja alá a szerződést Fotó: Beliczay László

Népes hallgatóság előtt írták alá pénteken délután a szerződést, hiszen a sajtó, a Szejke SK és az MKSZ képviselői mellett jelen voltak az akadémiai rendszer határon túli képviselői is.

Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere köszöntő beszédében kiemelte, hogy a szerződés haszonélvezői a székelyföldi fiatal kézilabdázók, akiknek jövőjét az MKSZ-től kapott támogatás nagyban meghatározhatja majd. Ilyés Ferenc, az Együtt Növünk Fel! Alapítvány kuratóriumának elnöke, az MKSZ határon túli magyar kézilabdázásért felelős elnöki megbízottja kiemelte, hogy a szövetség és a magyar kormány már régóta támogatja a határon túli kézilabdát, Székelyudvarhelyen is jelen vannak már néhány éve, a most aláírandó szerződés pedig mindkét fél számára előnyös lesz.

„Próbáltunk megfelelni az udvarhelyi igényeknek, a támogatás kintről jön, most ezzel lesz rálátás a felhasználására. Az a legfontosabb, hogy szakmailag lépjünk előre, bevonni minél több gyereket és szakembert” – mondta.

Juhász István, sportakadémiai központ igazgató, az Együtt Növünk Fel! Alapítvány kuratóriumának tagja kiemelte, hogy habár a tervezett kézilabdafesztivál egyelőre elmaradt, a külhoni akadémiai rendszerben részvevők éves találkozóját és szakmai tárgyalását Székelyudvarhelyen tartották.

Juhász István •  Fotó: Beliczay László
Juhász István Fotó: Beliczay László

„A sport, a gazdaság és a kultúra összekötő híd lehet a határokon kívüli területekkel, az anyaországgal. Két célunk van. Olyan sportolókat, edzőket, szakembereket támogassunk, akik a határon túli területeken közösségeket építenek.

És olyan élhető környezetet teremtsünk a sportolóknak, hogy szülőföldjükön, itt helyben tudjanak érvényesülni.

Természetesen a tehetségnek nem lehet útját állni, aki kinövi ezt a környezetet, akkor meg kell találni azt a lehetőséget, hogy a későbbiekben hol tud majd még jobban kibontakozni. Nem elhordjuk a téglákat, hanem idehozzuk azokat” – nyilatkozta.

A Szejke SK ügyvezető igazgatója, Győri István szerint ez egy nagy lehetőség az udvarhelyi kézilabda-utánpótlás számára. „Anyagi egzisztenciát biztosíthat a gyerekek számára, egy szakmai továbbfejlődést, és remélem, minél többet tudunk ezen együtt dolgozni” – tette hozzá.

•  Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László

A szerződés szerint az Együtt Növünk Fel! Alapítvány anyagilag és szakmailag is támogatja a Szejke SK kézilabda-utánpótlását, úgy fiú, mint lány vonalon:

felszerelések beszerzése, versenyeztetési költségek, edzői bérek kifizetése, a felkészülés összes költsége, infrastrukturális fejlesztések, továbbá az oktatás terén folytatják a korábban már kipróbált román nyelvtanfolyamot is.

A Szejke Sportklubnál több mint 260 fiatal szerepel az utánpótlásban, 12 edző irányítja fejlődésüket.

Betekintés az akadémiai rendszerbe

A sajtótájékoztatón szó esett az akadémiai rendszerben szereplő további régiókról is. Urbán Mónika, az Adai Női Kézilabda Klub részéről elmondta, hogy jelenleg nyolc edzőjük 120 kislánnyal foglalkozik, van felnőtt csapatuk is, amely nemrég jutott fel a másodosztályba, míg az U12-es csapatuk országos bajnokságon harmadik lett. Tóbiás József, az Adai Férfi Kézilabda Klub elnöke kiemelte, hogy jelenleg az akadémiai rendszer kiépítésén dolgoznak, utánpótlásukban kilencven fiú szerepel, sikeresen, hiszen a jelenleg zajló U19-es fiú Eb-n két adai szerepel a magyar válogatottban.

Urbán Mónika (Ada), Tóbiás József (Ada), dr. Horváth Zoltán (DAC) és Nagy Flórián (Partiumi Projekt) •  Fotó: Beliczay László
Urbán Mónika (Ada), Tóbiás József (Ada), dr. Horváth Zoltán (DAC) és Nagy Flórián (Partiumi Projekt) Fotó: Beliczay László

Dunaszerdahelyen is hagyományos sportág a kézilabda, egy ideig két utánpótlásnevelő klub foglalkozott a lányokkal, ezeket öt évvel ezelőtt sikerült egyesíteni. Lépésről lépésre fejlődnek, elindították a női felnőtt csapatot, amely a cseh-szlovák közös bajnokságban a második lett, így nemzetközi szinten is bemutatkozhatnak – vázolta a helyzetet dr. Horváth Zoltán, a Dunaszerdahelyi DAC kézilabda klubjának elnöke, majd hozzátette, hogy a város is aktívan részt vesz a sportág fejlesztésében, pár éven belül egy multifunkcionális sportcsarnokot szeretnének építeni.

A partiumi központ három megyét, Szatmár, Szilágy és Bihar megyéket fedi le, jelenleg 20 településen vannak jelen, 22 edző foglalkozik a 46 lánycsapattal, több mint 660 sportolót foglalkoztatnak. Hét éve indult a projekt, pár éven belül pedig saját játékosok alkotta felnőtt csapatot szeretnének összeállítani – foglalta össze a lényeget Nagy Flórián a Partiumi Projektről.

•  Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László

A sajtótájékoztató végén Jakab Árpád, az Együtt Növünk Fel! Alapítvány ügyvezetője elmondta, hogy idén nyártól a zetelaki utánpótlásnevelést is sikerült bevonni, illetve tízmillió forintos beruházással megújult a zetelaki sportcsarnok padlója.

Jövő héten a szerbiai Adán lesz egy olyan torna, amelyen az alapítvány által működtetett központok korosztályos csapatai mérik össze tudásukat, tehát egy partiumi válogatott, egy dunaszerdahelyi és egy székelyudvarhelyi együttes is részt vesz.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.