A magyar válogatottnál bizakodásra adhat okot az, hogy a korábbi világversenyekkel ellentétben idén a válogatott szövetségi kapitánya nem szembesült sérüléshullámmal. Az elmúlt években ugyanis nemegyszer megtörtént, hogy a tornák előtt nem sokkal több kulcsjátékosnak kellett kihagynia a válogatottat. Másrészt az is, hogy a keretet
több olyan tehetséges fiatal játékos alkotja, aki az elmúlt időszakban az utánpótlás-válogatottakkal világversenyt nyert.
A 24 év alatti átlagéletkorú csapat a torna egyik legfiatalabb válogatottját alkotja, amely előtt nagy jövő állhat. Ehhez persze az is szükséges, hogy Kim Rasmussen csapata jó helyezést érjen el, és ezzel kivívja a jogot a 2020-as tokiói olimpián való részvételre.
A bizakodás a lányokon is érződött. „Már a felkészülés előtt beszéltem több csapattársammal, és mindenki nagyon várja a tornát. A tavalyi Eb-n is fiatal csapattal vettünk részt, jó emlékeim vannak arról a világeseményről, ezért várom ezt most annyira. Pozitív vagyok, elindultunk felfelé, és szerintem ezen az úton megyünk tovább” – nyilatkozta indulás előtt Kovacsics Anikó csapatkapitány.
Hosszú idő után a keretet erősíti a Siófokon játszó Tomori Zsuzsa is, akinek a szövetségi kapitány kulcsszerepet szán. Tomori térdproblémái miatt utoljára 2015-ben vett részt világversenyen, Japánba egészségesen, jó formában készült.
„Jó társaság alakult ki, mindenki karakán a csapatban, figyelünk a másikra, húzzuk felfelé, ha egy kicsit lent van.
Okosan kell játszanunk, hiszen apróságokon múlhat, hogy milyen helyezést érünk el a csoportban, tovább tudunk-e menni a középdöntőbe. De ha minden összejön, és kis szerencsénk is lesz, akkor ebből még nagyon jó eredmény is lehet” – mondta a siófoki átlövő.
A román válogatottnál nagy botrány robbant ki, éppen a Japánba történő utazás előtt. A csapat több játékosa is megbukott a doppingellenőrzésen. Mindannyian a Brassói Corona játékosai, akik a WADA által tiltólistán szereplő intravénás lézeres kezelésen vettek részt.
Az egyik bukaresti sportlap által megszellőztetett hírek először három játékosról szóltak. Később csak Cristina Laslo és Bianca Bazaliu utazását tiltották meg, de miután kiderült, hogy
az egész brassói keret részt vehetett a tiltott kezelésen, elővigyázatosságból a román szövetség és Tomas Ryde szövetségi kapitány úgy döntött, hogy Eliza Buceschi és Daria Bucur sem szállhat fel a gépre.
Laslo és társai helyére már korábban mozgósították Patricia Vizitiut és Anca Polocoşert, míg a másik két eltiltott helyett csak Elena Dachét hívták be. Így a románok csupán 17 játékossal utaztak a vb-re.
A román válogatott néhány héttel korábban még érmes reményeket dédelgetett. Az utolsó pillanatban történt változások azonban teljesen átírták az elvárásokat. Legalábbis a válogatottat irányító svéd Tomas Ryde szerint.
Elutazás előtt a szakember azt nyilatkozta, hogy már nem az éremszerzés, hanem a túlélés lesz a cél. „Beszélnem kell a lányokkal, újra kell építenem a csapatot. Tudják rólam, hogy sokat dolgozom az edzések alkalmával, visszafogott vagyok az elvárásokat illetően, de most, hogy annyi minden történt...
Ryde szeretne a legjobb három között végezni csoportjában, hogy részt vegyen a középdöntőben, de a svéd szakember szerint ez rendkívül nehéz lesz. A taktikáról pedig annyit elárult, hogy Cristina Neagura elsősorban támadásban számít, és hét a hat ellen próbálnak majd több csapat ellen is játszani, mivel jó beállóik vannak. Hogy mindez mire lesz elég, az december második hetében derül majd ki.
A világbajnokság első helyezettje közvetlenül kijut a jövő évi olimpiai játékokra. A 2–7. helyen végző csapatok részt vehetnek a 2020 tavaszán megrendezendő olimpiai selejtezőn.
A cél tehát mindkét válogatottnál az első hét hely egyikének megszerzése, ami rendkívül nehéz, de egyáltalán nem lehetetlen,
hiszen ha a nehéz csoportból több ponttal jutnának tovább, akkor a D csoportból kapnának ellenfeleket. Ezek pedig viszonylag könnyebbnek ígérkeznek (a legyőzhetetlennek tűnő oroszok mellett a svéd, japán, kínai vagy argentin mindenképp), mint az A/B ágon lévők, ahol a dán, norvég, francia, holland és dél-koreai együttesek szerepelnek.
Hosszú idő után újra pályára lépett Gabriel Vașvari, a tapasztalt labdarúgó a harmadosztályban szereplő Zilahi SCM játékosa. A Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya a feljutásért küzd szülővárosa együttesének színeiben.
Kiváló teljesítményével életben tartotta csapata győzelmi esélyeit és mentett egy pontot a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK-nak. A háromszékiek hősét, Gyenge Szilárdot a Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) beválasztotta a 24. forduló álomcsapatába.
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Erdélybe a várépítőket – a hódokat –1998 táján telepítették be. A romániai populáció azóta szépen megtelepedett a Szamosok, az Olt, a Feketeügy és a Maros mentén.
Az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) legfrissebb ranglistáján a magyar női és férfi kézilabda-válogatott egyaránt a top tízben szerepel. Az eredmények a csapatok folyamatos fejlődését és versenyképességét tükrözik.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!