A székely hoki több, mint kilenc évtized alatt rengeteg nagy csatát, nagy sikert megélt. 1964-ben és 1976-ban Innsbruckban, 1968-ban Grenoble-ben, majd 1980-ban Lake Placid-ben is több székelyföldi játékos szerepelt a téli olimpia jégkorongtornáján, országos bajnoki címek és kupagyőzelmek tucatjai kerültek a régióba.
A kiemelkedő sikerek mellett azonban ínséges időszakok is köszöntöttek a sportágra. A kézdivásárhelyi, székelyudvarhelyi vagy éppen marosvásárhelyi sportszeretők is megtapasztalhatták, hogy milyen érzés, ha egy időre teljesen háttérbe szorul a jégkorong a városban. A 2010-es években pedig az a kétségbeejtő helyzet állt elő, hogy a legnagyobb múltú, legsikeresebb hokivárosokban, Gyergyószentmiklóson és Csíkszeredában is veszélybe került az utánpótlás, ugyanis alig voltak fiatalok, akik rendszeresen edzésre jártak.
2016-ban a Székelyföldi Jégkorong Akadémia megalapításakor az intézmény azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Székelyföld minden pontján új életet leheljen a sportágba, megszervezze a fenntartható utánpótlásképzést, ezzel pedig biztosítsa a hoki jövőjét. Az SZJA első körben arra törekedett, hogy minél több gyereket tanítson meg korcsolyázni, és ismertessen meg a jégkorong alapjaival, de már az indulásnál is lehetett tudni, hogy idővel egy elitképzési programot is útjára szeretne indítani. Ez utóbbi immáron egyértelműen profi hokistákat nevel a székelyföldi csapatoknak, de külföldi karriert is biztosítani kíván a legtehetségesebb, legelszántabb játékosoknak.
Ahhoz, hogy az elitképzési rendszer el tudjon startolni, számos feltételnek teljesülnie kellett. Egyrészt szükség volt azokra az infrastrukturális beruházásokra, az orvosi és metodikai központra, illetve a sportkollégiumra, amelyek elkészültek Karcfalván. Legalább ennyire fontos volt, hogy elégséges gyerek legyen a rendszerben, akik versenyezhetnek a kiadó helyekért.
Az idei szezonra elhárultak az akadályok, és az SZJA felcsíki bázisán elindult az elitképzési program az U16-os és az U18-as korosztályok, valamint a Sapientia U23 számára. Már tavasszal lezajlottak a próbajátékok, ahol az edzők kiválasztották azokat a játékosokat, akiket nemcsak játéktudásban, de mentalitásban, motivációban is elég érettnek találtak arra, hogy megállják a helyüket a kiemelt csapatokban.
Mivel az elitképzés már a hivatásos jégkorongra nevel, ezért itt a legfrissebb tudásra, a legkorszerűbb munkamódszerekre van szükség, hogy az SZJA-s növendékek később versenyképesek lehessenek a nemzetközi mezőnyben is. Ennek érdekében rendkívül felkészült szakemberek irányítják a csapatok edzéseit.
Az U16-os korosztályért a korábbi magyar válogatott jégkorongozó, Szapporói hős, Sille Tamás, valamint a tíz svédországi év után hazatérő Antal Norbert felel. Az U18-asokat az az Antal István vezeti, aki Finnországban tanult, de dolgozott a korosztályos magyar válogatottaknál, sőt Németországban is bizonyíthatott. Az ő munkáját Todor Krisztián segíti, aki vezetőedzőként az előző szezonban a magyar bajnokságban is le tudta tenni a névjegyét, Csíkszereda U18-asaival pedig román bajnoki címet szerzett.
A Sapientia U23 élén Jens Brändström személyében évek óta svéd szakember áll, hozzá csatlakozott másodedzőként idén a Csíkszeredai Sportklub legendája, Papp Szabolcs. A kapusok felkészítéséért mindhárom csapat esetében Farkas Tamás felel, aki a felnőtt magyar válogatottal idén tavasszal feljutott az A csoportba. Az erőnléti edző feladatait Antal Zsombor látja el.
Nemcsak a nagyszerű szakembergárda biztosítja a minőségi képzést, de az a tudományos háttér is, amelyet az SZJA sporttudományi laboratóriuma és Dr. Solyom Annamária biztosít. Karcfalván ugyanis a régióban egyedülálló módon olyan felmérésekre van lehetőség, amelyek eredményei sokkal pontosabb, módszeresebb, eredményesebb fizikai felkészítést tesznek lehetővé.
Az elitképzésben részt vevő sportolók el is kezdték a versenyzést, és jól indult számukra a szezon, néhány figyelemre méltó győzelmet is bezsebeltek a magyar bajnokságban, a Carpathian Junior Hockey League-ben vagy éppen a European Hockey Games keretében. Természetesen vereségek, nehezebb időszakok, rosszabb meccsek továbbra is vannak, hosszú út áll még a székely utánpótlás-nevelés előtt, de a folyamat elindult, és biztató irányba halad.
Remélhetőleg néhány év múlva nemcsak a romániai és anyaországi jégpályákat népesítik majd be székely jégkorongozók, de Ausztriától kezdve Németországon át egészen Finnországig, vagy éppen Észak-Amerikáig mindenhol lesznek SZJA-s nevelésű játékosok.
Sokat szenvedett, igazából hiányzott az átütő erő a sepsiszentgyörgyi csapatból, ezt pedig kihasználta a bukaresti ellenfele, előnyben focizott a Szuperliga tizennyolcadik játéknapjának meccsén. A csattanó a végén érkezett.
Testközelből láthattuk, milyen, amikor valósággal ütik-rúgják egymást a sportolók egy ketrecben, teszik ezt természetesen szabályos keretek között. Ilyen volt az első székelyföldi MMA-gála, a Hargita Fight Night. Élménybeszámoló.
Újabb választást tartanak vasárnap Romániában, ezúttal a parlament összetételéről döntenek a romániai választópolgárok.
A kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte az 1989-es romániai rendszerváltást követően 10. alkalommal rendezett parlamenti választást a 21 órás urnazárás után közzétett felmérések eredményei alapján.
Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor a Romániában kialakított szavazókörzetek: országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt, megválasztani a parlament és a szenátus tagjait.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!