HIRDETÉS

Felnőtt férfi hokivébék Romániában. Ki és mikor volt házigazda?

A jövő évi hokivébé házigazdája, a Sepsi Aréna
Fotó: Pinti Attila

Sepsiszentgyörgy elnyerte a jövő évi férfi divízió 1/A jégkorong-világbajnokság szervezésének jogát. Bukarest, Csíkszereda és Galac után a háromszéki város a negyedik Romániában, amely felnőtt férfi hokivébének lesz a házigazdája.

Jövő tavasszal, 2025. április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi multifunkcionális sportcsarnokban, a Sepsi Arénában Nagy-Britannia, Lengyelország, Japán, Olaszország és Ukrajna válogatottjai ellen lép jégre majd a romániai együttes.

Kapcsolódó

Bukarest háromszor volt házigazdája felnőtt hokivébének, először 1970-ben. Egy évvel korábban, 1969 áprilisában elkezdték az akkor Augusztus 23 Műjégpálya nevet viselő bukaresti létesítmény befedési munkálatait, 1970. február 25. és március 4. között pedig a román fővárosban zajlottak a B csoportos világbajnokság küzdelmei.

Abban az esztendőben 21 ország vett részt az eseményen, az A csoportban hat együttes, a B-ben nyolc, a C-ben pedig 7 ország szerepelt. Az 1970-es bukaresti B csoportos jégkorong-vb végeredménye: 1. Egyesült Államok, 2. Nyugat-Németország, 3. Norvégia, 4. Jugoszlávia, 5. Japán, 6. Svájc, 7. Románia, 8. Bulgária.

HIRDETÉS

A romániai csapat vezetőedzője a cseh Vítězslav Nováček volt, másodedző pedig Ioan Tiron. A keret: Constantin Dumitraș, Anton Crișan és Dumitru Iordan (kapusok), Varga Dezső, Ioan Ioniță, Florea Zgâncă, Fogarasi Zoltán, Răzvan Șchiau, Szabó Géza, Kalamár Sándor, Szabó Gyula, Ion Gheorghiu, Eduard Pană, Iulian Florescu, Basa János, Laurențiu Iordan, Bíró Antal, Gheorghe Huțanu és Valentin Ștefanov (mezőnyjátékosok).

A csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya. Kétszer volt házigazdája felnőtt világbajnokságnak •  Fotó: Gábos Albin Galéria

A csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya. Kétszer volt házigazdája felnőtt világbajnokságnak
Fotó: Gábos Albin

Műjégpálya épült Csíkszeredában, két vébé volt 1972-ben

Az 1970-es évek elejére elkészült a most Vákár Lajos nevét viselő csíkszeredai műjégpálya, amelynek első nagy világversenye az 1972-es, C csoportos vébé volt. Románia 1972-ben két (!) világbajnokságnak volt a házigazdája. A B csoportost Bukarestben rendezték, a C csoportost pedig Csíkszeredában, ahol a magyar válogatottnak szurkolhattak a helyiek.

Az első nagy csíki jégkorongos világesemény végeredménye: 1. Ausztria, 2. Olaszország, 3. Kína, 4. Magyarország, 5. Bulgária, 6. Dánia, 7. Hollandia.

Az 1972-es csíkszeredai vb plakátja •  Fotó: Boda Jenő Galéria

Az 1972-es csíkszeredai vb plakátja
Fotó: Boda Jenő

Ezt követően, 1972. március 24. és április 2. között zajlott a bukaresti Augusztus 23 műjégpályán a B csoportos vébé, amelynek végeredménye a következőképpen alakult: 1. Lengyelország, 2. Egyesült Államok, 3. Kelet-Németország, 4. Románia, 5. Japán, 6. Jugoszlávia, 7. Norvégia (Franciaország nem vett részt).

A romániai válogatott edzői 1972-ben Mihai Flamaropol, Czáka Zoltán és Ioan Tiron voltak. A keret: Constantin Dumitraș, Vasile Morar (kapusok), Varga Dezső, Ioan Ioniță, Fogarasi Zoltán, Florea Zgâncă, Doru Tureanu, Ion Gheorghiu, Gheorghe Herghelegiu, Kalamár Sándor, Valentin Ștefanov, Eduard Pană, Gheorghe Huțanu, Basa János, Nicolae Fodorea, Szabó Géza, Texe István, Marian Costea, Dumitru Axente és Iulian Florescu.

A romániai válogatott az 1960-as évek végén. Jobbról Czáka Zoltán edző •  Fotó: Dobos László archívúma Galéria

A romániai válogatott az 1960-as évek végén. Jobbról Czáka Zoltán edző
Fotó: Dobos László archívúma

Tízcsapatos volt az 1979-es galaci vébé

1979-ben, hogy elkerüljék a Kína és a Dél-Korea közötti összecsapást, a C csoportos Kínát felvitték a B csoportba, a galaci világbajnokságon pedig tíz válogatott vett részt. A galaci vébé végeredménye: 1. Hollandia, 2. Kelet-Németország, 3. Románia, 4. Norvégia, 5. Svájc, 6. Japán, 7. Ausztria, 8. Dánia, 9. Magyarország és Kína.

Az első helyezett feljutott az A csoportba, az utolsó négy pedig kiesett a C-be. Az 1979-es világbajnokságon részt vett romániai válogatott edzői Ștefan Ionescu, Ioan Tiron és Virgil Crihan voltak. A keret: Gheorghe Huțan és Vasile Morar (kapusok), Doru Tureanu, Doru Moroșan, Mihai Popescu, George Justinian, Alexandru Hălăucă, Gál Sándor, Antal Előd, Marian Costea, Dumitru Axente, Nagy Béla, Sólyom László, Nagy Zoltán, Traian Cazacu, Constantin Nistor, Adrian Olenici, Bartalis Lajos, Marian Pisaru, Vasile Huțanu.

A romániai válogatott az 1970-es évek közepén •  Fotó: Dobos László gyűjteménye Galéria

A romániai válogatott az 1970-es évek közepén
Fotó: Dobos László gyűjteménye

Közel 30 év után újra Bukarestben

A 21. század elején, 2001-ben újra világbajnokságot rendezhetett Bukarest, a helyszín ugyanaz a bukaresti műjégpálya volt, amely most már Mihai Flamaropol nevet viselte. A divízió 2/B csoport küzdelmei zajlottak a román fővárosban, a hatcsapatos csoport végeredménye: 1. Románia, 2. Izrael, 3. Jugoszlávia, 4. Bulgária, 5. Belgium, 6. Mexikó.

A romániai válogatott edzői abban az éveben Florian Gheorghe és Marius Gliga voltak, a keret pedig a következő: Viorel Radu, Molnár Szabolcs (kapusok), Daniel Herlea, Vargyas László, Victor Corduban, Nagy Attila, Góga Attila, Kósa Endre, Laczkó Attila, Ion Dimache, Ioan Timaru, Viorel Nicolescu, Adorján József, Andrei Nuțu, Basilides László, Roberto Cazacu, Elekes Levente, Cătălin Geru, Gergely Attila, Moldován Ervin, Borsos Attila, Cătălin Ghenea.

Székelyek a romániai válogatottban, az 1970-es években •  Fotó: Dobos László gyűjteménye Galéria

Székelyek a romániai válogatottban, az 1970-es években
Fotó: Dobos László gyűjteménye

Csíkszereda 2008-ban rendezhetett utoljára felnőtt vébét

Tizenhat évvel ezelőtt, 2008. április 7-13. között Csíkszereda volt a házigazdája a divízió 2/A (negyedik értékcsoportú) felnőtt férfi jégkorong-világbajnokságnak, amelyen Románia első helyen végzett, maximális pontszámmal, 65–2-es gólkülönbséggel. A hatcsapatos torna végeredménye: 1. Románia, 2. Belgium, 3. Szerbia, 4. Izrael, 5. Bulgária, 6. Írország.

A romániai válogatott edzői Dusan Kapusta, Marius Gliga és Gál Sándor voltak, a keret pedig a következő: Adrian Catrinoi, Molnár Szabolcs, Fülöp Rajmond (kapusok), Ioan Timaru, Adorján József, Flinta Botond, Cosmin Flueraș, Góga Attila, Kósa Endre, Nagy István, Vargyas László, Antal Zsombor, Basilides László, Borsos Attila, Cătălin Geru, Mihály Ede, Moldován Ervin, Szabó István, Răzvan Lupașcu, Péter Róbert, Petres Tivadar, Virág Csanád, Zsók Levente, Mihai Georgeacu.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Hét évvel ezelőtt Galac volt a házigazda
Románia utoljára 2017-ben rendezett felnőtt férfi hokivébét. Akkor a galaci Dunărea jégcsarnok volt a házigazda, a divízió 2/A jelű csoport élén pedig Románia végzett. A galaci vébé végeredménye: 1. Románia, 2. Ausztrália, 3. Szerbia, 4. Belgium, 5. Izland, 6. Spanyolország.

Abban az esztendőben a romániai válogatott edzői a kanadai Martin Lacroix, Nelu Alexe és Marius Trandafir voltak, a keret pedig a következő: Tőke Zoltán, Onodi Ottó (kapusok), Robert Gliga, Gecse Hugó, Bors Huba, Flinta Botond, Salló Alpár, Nagy István, Florian Bocu, Györfy Tihamér, Nicușor Lușneac, Mihail Georgescu, Fodor Csanád, Rokaly Norbert, Rokaly Szilárd, Barabás Sándor, Adrian Irimia, Péter Zsolt, Mihály Ede, Bíró Gergő, Bíró Mátyás, Bíró Ottó.

Jövőben, 2025-ben Sepsiszentgyörgy lesz a házigazdája a divízió 1/A jelű hokivébének.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Kozma Mihály: nem a magyarok, a székelyek nyerték az utolsó udvarhelyi futsalaranyat

A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.

Székelyhon

Tizenhét személyt, köztük három gyermeket szállítottak kórházba egy buszbaleset nyomán

Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.

`
Krónika

Egy amerikai tábornok elmondta, melyek lehetnek az első romániai célpontok egy orosz támadás esetén

Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.

Krónika

Csúnya baki: az egyik erdélyi városban Nicușor Danra leadott több száz szavazatot „ajándékoztak” Simionnak

Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.

Főtér

Nicușor Dan olyat üzent Donald Trumpnak, hogy csak úgy cuppant…

… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.

Ez is érdekelheti

A juniorok Kézdivásárhelyen, a felnőttek Kínában: bejelentették a 2026-os jégkorongvébék helyszíneit

Nem marad hokivébé nélkül 2026-ban sem Románia, két utánpótlástornát rendeznek majd az országban: az U18-asok Kézdivásárhelyen, az U20-asok Bukarestben játszanak majd. A felnőtteknél a férfiak Kínába, a nők Horvátországba utaznak majd.

A Szuperkupával rajtol a 2025–2026-os romániai hokiszezon

Készülnek már a következő idényre a Romániai Jégkorong Szövetségnél, kitűzték a nyitómeccs időpontját is. Akárcsak egy évvel ezelőtt, idén is a Szuperkupa lesz a tét az első összecsapáson.

Bennmaradt az elitben a magyar jégkorong-válogatott

Sokáig kellett izgulni, de a jóval esélyesebb Svájc végül legyőzte Kazahsztánt a jégkorong-világbajnokság utolsó fordulójában, ami azt jelenti, hogy a magyar válogatott bennmaradt az elitben.

A magyar hokiválogatott kikapott, mégis él az elitben való bennmaradás reménye

Egyetlen gólt született, ezt a norvégok lőtték, így ők bebiztosították helyüket jövőre is a legjobbak között. A magyaroknak meg kell várniuk a keddi összecsapást.

Nagyarányú, két számjegyű magyar hokivereség Svájctól

A magyar jégkorong-válogatott 10–0-ra kikapott a tavaly ezüstérmes svájci csapattól a dán-svéd közös rendezésű világbajnokság hatodik fordulójában, de a katasztrofális vereség ellenére változatlanul bennmaradást érő helyen áll a herningi csoportban.

Álomszerű kezdés után összeomlottak a házigazdákkal szemben a magyar hokisok

Az első harmad megnyerése után egyre nagyobb hátrányba került a magyar jégkorong-válogatott, amely végül 8–2-re kikapott pénteken a házigazda Dániától a világbajnokság ötödik fordulójában, de változatlanul bennmaradást érő helyen áll a csoportban.

Egy ideig jól bírta a címvédő ellen a magyar hokiválogatott

A két harmadig remekül helytálló magyar válogatott csütörtökön este 6–1-re kikapott a címvédő csehektől a dán-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság 4. fordulójában, és változatlanul bennmaradást érő helyen áll.

Fantasztikus magyar diadal a hokivébén

A magyar férfi jégkorong-válogatott legyőzte Kazahsztánt a dán-svéd közös rendezésű világbajnokság harmadik fordulójában, Herningben.

Nem volt esélye a magyar válogatottnak a könyörtelen amerikai gépezet ellen

A magyar jégkorong-válogatott 6–0-s vereséget szenvedett az Egyesült Államok ellen a 2025-ös elitvilágbajnokság második fordulójában. Két játéknap után még mindig pont és valódi esély nélkül állnak.

A becsületgól összejött a hokivébé első meccsén a magyaroknak

A magyar jégkorong-válogatott kikapott a német csapattól a dán-svéd közös rendezésű világbajnokság első fordulójában, Herningben.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!