Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

A legnagyobbak sem elérhetetlenek: topkluboktól tanulhatott a GYHK

Gergely Imre 2021. október 28., 10:13

Az Európai Jégkorongklubok Szövetsége (EHC) által szervezett konferencián vett részt a Gyergyói Hoki Klub küldöttsége. A bemutatkozás, kapcsolatépítés, tanulás volt a cél. A következtetés: nagyon messze vagyunk az elittől, de az oda tartozók nem elérhetetlenek, sőt igenis készek arra, hogy átadják a tapasztalataikat.

A legnagyobbak sem elérhetetlenek: topkluboktól tanulhatott a GYHK
Galérianézet
A jégkorong topcsapatok szintje messze van Székelyföldtől, de a GYHK próbál közelebb kerülni Fotó: Bereczky Szilárd

Az Alliance of European Hockey Clubs szervezetnek a Gyergyói Hoki Klub az egyedüli romániai tagja, a magyar hokit pedig a DVTK, és a Magyar Jégkorong Szövetség illetékesei képviselték a rangos szakmai rendezvényen.

Volt kitől tanulni, svéd, finn, cseh, német és más országok topklubjai, ligák és nemzeti szövetségek küldöttei voltak jelen és tartottak előadásokat a rendező svájciak mellett. Az eseményen a 2021-es svájci bajnok, az EV Zug volt a házigazda. A fő beszédtéma pedig a nomalitás felé vezető út keresése, azaz nyilván az, hogy milyen lesz a jégkorong jövője a járvány utáni világban – mondta el Bereczky Szilárd, a Gyergyói Hoki Klub menedzsere.

A számos neves felszólaló között volt például Luc Tardif, a nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) nemrégiben megválasztott új elnöke, aki beszédében hangsúlyozta, hogy

célja a sportág további népszerűsítése, és ehhez egy az egész világra kiterjedő stratégia kialakítása együttműködésben az NHL-el, vagy a KHL bekapcsolása a hoki Bajnokok Ligájába.

Per-Göran Fahlström, a svéd Växjö egyetem professzora a sikeres klub építés, a fiatal játékosok beépítésének módszereiről tartott előadást. „Ez nem sprint, hanem maratonfutás” – idézte Bereczky. Számos más előadó beszédéből is sok hasznos információt szűrhettek le a konferencia résztvevői.

A GYHK menedzsere leszögezte, céljuk volt a tanulás, de a bemutatkozás, kapcsolatok felvétele is, hiszen a gyergyószentmiklósi klubot 2019-ben vette fel a tagjai közé az EHC (az Erste Liga mezőnyéből és Romániából elsőként), és azóta először kerülhetett sor a konferencia megszervezésére, személyes találkozásokra.

Nagyon messze vagyunk az elittől és ez nem csak a jégkorong színvonalára értendő. Itt a legsikeresebb topklubok vezetőivel, sportszakemberekkel beszélgethettünk és azt tapasztaltuk, hogy a legnagyobbak sem elérhetetlenek, nem megközelíthetetlenek, sőt, nagyon készségesek, szívesen megosztják velünk a tudásukat”.

A konferencia hallgatói például olyan szakemberektől is hallhattak információkat, mint Rikard Grönborg, aki többször nyert világbajnokságot a svéd válogatottal.

A szervezet díjakat is osztott, számos kategóriában az arra érdemeseknek, például Philipp Walter a német Kölner Haie játékosa azért kapott elismerést, mert a járvány alatt Kölnben születtek a legkreatívabb ötletek a helyzet túlvészelésére.

További díjazottak voltak: az év legjobb fiatal játékosa Moritz Seider (Rögle Ängelholm, Svédország), az év edzője: Sam Hallam (Växjö Lakers, Svédország), az év csapata: EV Zug (Svájc).

Életműdíjat kapott Jaromir Jágr, de ő nem lehetett jelen, videóüzenetében elhangzott, köszöni a díjat, de amíg a konferencián a hokiról csak beszélnek, valakinek játszania is kell. Nyilván komoly derültség követte ezt.

A sikeresség nem feltétlenül trófeák halmaza

Az, hogy egy klub sikeres, nem feltétlenül azt jelenti, hogy sorozatban nyeri a trófeákat, hanem inkább azt, hogy hogyan épül fel, miként tudja megszólítani a közönséget, és gazdasági téren hogyan teljesít. A házigazda Zug példája is igazolja ezt. Több, mint 20 év után nyertek újra bajnokságot, de a 30 ezer lakosú város 7500 nézőt befogadó arénájában alapszakaszmeccseken 97 százalékban fogynak el a jegyek, a rájátszások idején 100 százalékos teltház van minden meccsen.

A konferencián szerzett tapasztalatoknak idővel a GYHK-nál is láthatók lesznek az eredményei. Rengeteg jó ötlet van, de ahhoz a szurkolók is kellenek, akik valóban mindent megtesznek a klubért.

Zug-ban is nézők nélkül kellett rendezzék a meccseket egy ideig, de annak ellenére, hogy nem léphettek be, minden mérkőzésre átlagosan 6000 jegyet váltottak meg az emberek. Ilyen mentalitás nálunk sajnos ma nem jellemző – mondta el Bereczky.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.