Öt Kelet-Európa bajnoki cím, kilenc román és két magyar aranyérem mellett tíz alkalommal választották meg motokrosszban az Év sportolójának, de húszéves pályafutása alatt az Érdemes Sportmester kitüntetést is megkapta. És ez még nem minden, mert Tompa Krisztián tele van tervekkel, annak ellenére, hogy nagy álmáról, az európai- és világbajnoki babérokról sorozatos sérülései miatt kénytelen volt lemondani.
Mindössze egy hónapnyi pihenőt engedélyezett magának a két szezon közti szünetben a Sugás Motoros Klub versenyzője, aki az év eleje óta teljes erőbedobással készül a márciusban rajtoló új idény kihívásaira.
„Mondhatni elégedett vagyok az előző idénybeli szereplésemmel, MX1-ben, azaz királykategóriában megnyertem a román bajnokságot, a Balkán-bajnokságot pedig a 2. helyen fejeztem be, úgy, hogy kénytelen voltam kihagyni két fordulót, az egyik például egybeesett az államvizsgámmal. A magyar bajnokságban is dobogóra álltam, tehát magas a szint, amit idén is meg kell ugranom” – mesélte az újdonsült agrármérnök Krisztián, hozzátéve, hogy az új idény versenyprogramja nagyon sűrűnek ígérkezik, kilenc-kilenc román bajnoki és Balkán-bajnoki futam szerepel benne.
– tette hozzá.
A célok közt szerepel a Balkán-bajnoki cím visszahódítása, legutóbb 2023-ban diadalmaskodott ebben a sorozatban. Ami a kilenc román bajnoki címet illeti, azért „csak” kilenc, mivel 2012–2019 között Európa legjobbjai között versenyzett, így a hazai pontvadászat érthető módon háttérbe szorult.
Motorozás iránti mérhetetlen szenvedélyét édesapjának, Csabának köszönheti, aki már ötévesen megismertette őt ezzel a semmihez sem fogható világgal, tízévesen már Európa-bajnoki futamokon versenyzett, 2012-ben pedig harmadik lett a junior világbajnokságon. A júniusban 25. életévét betöltő motoros olyan értékes tapasztalatokat gyűjtött Nyugat-Európában, amelyekből a mai napig táplálkozik.
Versenyzett többek közt a Suzuki gyári csapatának, illetve a Yamaha gyári támogatását is élvezte, azonban a sorozatos sérülések miatt kénytelen volt a legmagasabb szintről lemondani.
„Fájó pontja ez a pályafutásomnak, 2018-ban makacs vállsérülés hátráltatott, végül kétszer is megműtötték a vállamat, majd keresztszalag műtétem is volt, emiatt sok időt kihagytam, így elúsztak az Eb- és vb-szereplésről szőtt álmaim” – mesélte.
2019-ben lett újra román bajnok és azóta rendszerint kenterbe veri a mezőnyt. „Nagy ára van a versenysportnak. Nagyon sok lemondással, áldozattal jár. Emlékszem, kiskoromban az utcán játszottam a többiekkel, de amikor édesapám végzett a munkával és értem jött, otthagytam a játékot és mentem edzeni.
– fogalmazott.
A motokrossz veszélyes sportnak számít, a hatalmas fizikai állóképesség mellett magasszintű koncentrációt, alacsony reakcióidőt és gyors reflexeket igényel a versenyzőktől. Technikai sportról lévén szó jelentős anyagi ráfordítást igényel a motor, a felszerelés, az edzések, a megfelelő étrend biztosítása, de mint mondja, húsz év kemény munkájával elérte, hogy támogatóinak köszönhetően tavaly „ingyen” motorozott. Ettől függetlenül ebből nem lehet nálunk megélni, ezért a hétköznapokban a családi vállalkozásukban dolgozik.
Meglátása szerint az elmúlt két évben sokat fejlődött a hazai motokrossz, egyre több a versenyző, szeretné, ha ez a tendencia folytatódna. Úgy gondolja, a jövőben szívesen átadná hosszú évek alatt megszerzett tapasztalatait a fiatalabb pilótáknak, nem feltétlenül csak edzőként, hanem akár egyfajta mentorként is.
Szokatlan és feszültségektől sem mentes jelenetek zajlottak le múlt hétvégén Karcfalván, a Felcsík SK–Gyergyószentmiklósi ISK U15-ös korosztályú hokidöntőn. A szülők egy része a játékvezetőknek esett volna, a biztonságiaknak kellett közbelépniük.
A végjátékban kapcsolt rá a Csíkszeredai Sportklub, amikor a Gyergyói Hoki Klub már hárommal vezetett, így ők kerültek közelebb, hogy megnyerjék a jégkorong Erste Liga idei kiírását.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
… egy polgármester úgy beszólt Victor Pontának, hogy az szökőárnak is beillene… és a mutáns tél váratlanul kapta magát és feldobta a talpát.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!