Átlapoztuk az egykori Csík vármegyei újság, a Csíki Lapok 1920-ban megjelent lapszámait. A száz évvel ezelőtt Romániához csatolt Csíkszeredában nyáron még a korona volt a fizetőeszköz, a lejt csak szeptembertől vezették be. Júliusban és augusztusban táncestélyeket tartottak egy sportklub alakítása céljából, ezek bevételét a jegyzőkönyvben koronában említik.
Száz évvel ezelőtt egész nyáron pangás volt a csíki sportéletben, a Csíki Lapok csak augusztusban számolt be az első lépésekről. „Az atléták táncestélye. A testnevelés felkarolása céljából nemrég alakult meg városunkban a Csíkszeredai Atlétikai Klub (CSAK) dr. Pál Gábor elnökletével.
(...) Már szinte mindenütt fejlett atlétikát látunk sűrűn ismétlődő versenyekkel, melyekben úgy a nehéz, mint a könnyű atlétika váltakozva és együttesen is szerepel. A csíkszeredai klubnak sporttelepre volna szüksége, tehát elsősorban az anyagi feltételeket kellene megteremtenie. Úgy értesültünk, hogy a klub már tekintélyes alappal rendelkezik, amely újabbakkal gyarapodott a 14-én a Vigadóban rendezett táncestélyen, amikor a klubnak mintegy 8 ezer korona bruttó bevétele volt.
A táncestélyen szép közönség jelent meg, s hogy még többen nem voltak, annak oka talán a meghívottak korlátolt számában keresendő. Az estélyben ifj. Miczi Miska kitűnő zenekara muzsikált. A klub tagjai egyébként az e célra ideiglenesen átengedett katonai gyakorlótéren naponként szorgalmasan treníroznak.
(Csíki Lapok, 34. szám, 1920. augusztus 22.)
A hetilap következő számában pedig a következőket olvashatjuk: „A Csíkszeredai Atlétikai Klub július 18., 31. és augusztus 18-án megtartott alakuló, illetve közgyűlésein a következő tisztikart választotta meg. Elnök: dr. Pál Gábor. Alelnök: Fejér Ferenc. Titkár: Helwig Vilmos. Intézők: Szárhegyi Fülöp Elek és Büchler Alfréd. Jegyző: Rancz Sándor. Pénztárnok: Schuster József. Ellenőr: Dávid Andor. Szertáros: Gáspár Gábor. Választmányi tagok: Ábrahám József, Barcsai József, Fejér Albert, Hajnód Béla, Kajtsa István, dr. Kádár Ferenc, Kállai Ferenc, dr. Kovács Albert. dr. Lőrinczi Gyula, Pototzky Pál, Rudics Lóránt és Sprencz Hugó.”
A trianoni békediktátum utáni első csíkszeredai labdarúgó-mérkőzéseket 1920. október 3-án és 10-én játszották, a CSAK ellenfele pedig a román katonaság helyi csapata, a 16. Vadászezred együttese volt. Az első találkozó 1–1-gyel zárult, a másodikat pedig az új csíki sportklub csapata nyerte 2–1-re.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!