A korábban visszavonulást fontolgató, 39 éves klasszis – aki többek között a román szakszövetség kérésére kezdte újra az edzéseket – elmondta, hogy az országkvóta elvesztése miatt csak egyéniben harcolhatott, és ott is csak hat hely volt elkülönítve tíz ország képviselője számára.
Márton Simon tanítványa 1998-ban vett részt először olimpián, Japánban (Naganóban), majd az egyesült államokbeli Salt Lake City (2002), az olaszországi Torino (2006), a kanadai Vancouver (2010) és az oroszországi Szocsi (2014) következett.
Utóbbi két olimpiáján Románia zászlóvivője volt, most pedig ő az első romániai sportoló, aki hat téli ötkarikás játékra harcolta ki az indulási jogot. Ez a nyári olimpiák történetében is csak keveseknek sikerült, a legeredményesebb romániai női biatlonista most csatlakozott az ugyancsak hatszoros olimpiai induló Lia Manoliu, Nicoleta Grasu (mindkettő atléta), Sorin Babii céllövő és Elisabeta Lipă evezős alkotta táborhoz.
Az ötkarikás játékok történetének legeredményesebb magyar sportolója a vívó Gerevich Aladár, aki 6 olimpián (1932, 1936, 1948, 1952, 1956, 1960) képviselte a nemzeti színeket: összesen 10 érmet nyert, köztük 7-et a legfényesebb medáliából.
A romániai biatlonsport legjobb olimpiai helyezéseit székelyföldi sportolók érték el. A gyergyótekerőpataki születésű György Vilmos (1941–2002) három téli olimpián vett részt (1964, 1968 és 1972), az elsőn, Innsbruckban 5. lett a 20 km-es versenyszámban.
Tófalvi Éva legjobb olimpiai helyezéseit 1998-ban és 2010-ben érte el, mindkét alkalommal 11. lett a 15 km-es próbán. A sílövő pályafutásának legjobb eredménye az ausztriai Hocfilzenben született 2008-ban, ahol világkupa futamot nyert.
A hargitafürdői erdész lánya (így ismerték gyerekként) sportpályafutása alatt mindenért keményen megküzdött. Még ifjúságiként edzőjével, Márton Simonnal együtt kemény harcot kellett vívjon az akkori sport- és szövetségi vezetőkkel minden edzőtáborért, kiszállásért, felszerelésért. Más idők voltak, más szelek fújtak, külföldre csak útlevéllel, vízummal lehetett utazni, nem volt korszerű biatlonpálya Hargitafürdőn.
Ennek ellenére Tófalvi szállította az eredményeket, az országos bajnoki címei meghaladják a százat, tizenévesként bronzérmes volt az ifjúsági olimpián, közel 25 éve pedig legyőzhetetlen a romániai versenyeken.
A Csíkszeredai ISK volt az első klubja, majd amikor kinőtt az utánpótlás egyesületből a Brassói ASA-hoz (mai CSAM Bucegi Predeal) igazolt, de mivel itt nem nagyon becsülték meg, haza igazolt a Csíkszeredai Sportklubhoz.
Tavaly tavasszal belekeveredett egy sajnálatos doppingbotrányba. „A klub csúnyán elbánt velem, nem állt mellém, ezért átigazoltam a VSK Csíkszeredához” – mesélte Tófalvi.
A meldóniumos ügyből végül jól jött ki, nem találták vétkesnek, felmentették. Tavaly nyáron a szövetség kérésére újrakezdte az edzéseket, a szakvezetés bízott abban, hogy a lányok közül legalább Tófalvinak sikerül teljesíteni az olimpiai induláshoz szükséges szintet.
– mondta Tófalvi, majd így folytatta: „Aztán január közepén, a kvalifikációs sorozat utolsó versenye előtt feltettem az internetre, a közösségi oldalamra egy mondatot – magyarul, románul és angolul –, amelyben leírtam,
hogy bár nincs esélyem, elindulok a másnapi versenyen, hogy majd később ne mondhassam azt, volt esélyem és nem használtam ki.
Hihetetlen ami történt: több ezer visszajelzést kaptam – a világ szinte minden részéről, magyaroktól, románoktól és számos más külföldi barátomtól. Mindenki bátorított. Ez annyira feldobott, hogy másnap hihetetlenül jól futottam, hibátlan volt a lövésem, sikerült a kvalifikáció.”
A tisztes helytállás a célja Tófalvinak a február 9-én kezdődő téli olimpián. „Nem vagyok tini, tapasztalt versenyző vagyok, felmértem mire lehetek képes” – nyilatkozta. A Csíkszeredában erdészeti középiskolát, Kolozsváron Testnevelési Főiskolát végző, majd Budapesten sportmenedzseri diplomát szerző Tófalvi szerint hanyatlóban van Romániában a minőségi sport, sem a nyári, sem pedig a téli sportok terén nincs megfelelő utánpótlás, nem építettek sportbázisokat.
„Én lennék a legboldogabb, ha a romániai tinilányok le tudnának győzni, lenne konkurencia, mert akkor az eredmények is sokkal jobbak lennének nemzetközi szinten.
Ma ha 20–30-an indulnak korosztályonként, akkor nagyon boldogok vagyunk, pedig most vannak pályák, hozzá lehet jutni a korszerű felszerelésekhez, nyitottak a határok, meg lehet nézni, hogy dolgoznak a világ élvonalához tartozó nemzetek” – nyugtázta szomorúan a biatlonista.
Tófalvi az olimpia előtti utolsó napokat otthon, Hargitafürdőn töltötte, ott edzett. Járt már korábban Phjonghcsangba:
– mondta.
Az olimpia helyszínéről pedig megtudtuk, hogy volt szebb helyeken, és versenyzett könnyebb pályákon. Aztán arra kérte édesanyját, a puska mellé, a síléc-tartóba csomagoljon egy darab házi szalonnát. Ennek eddig minden kiszállásán hasznát vette.
Nem múlt el botrány nélkül a román médiában az FK Csíkszereda történelmi bemutatkozása az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban. A székely alakulat értékes döntetlennel kezdett a Dinamo ellen, és azonnal magyarellenes támadások érték.
Bepanaszolta a szervezőket és a rendfenntartó erőket a Bukaresti Dinamo a Hivatásos Labdarúgóligánál és a Román Labdarúgó-szövetségnél. Szerintük a hétfő esti Szuperliga mérkőzésen nem megfelelően bántak a szurkolóikkal és hivatalos képviselőikkel.
Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!