Legutóbb a hétfői Condordia ellen döntetlenül végződő mérkőzést után Daniel Oprița vezetőedző beszélt a pályán kívüli küzdelmeikről. A honvédelmi minisztérium kötelékébe tartozó klub, „csupakatonákból” álló vezetősége minden követ, töltényt, ágyúgolyót és futballszövetségi, illetve sportdöntőbírósági irodaajtót megmozgat, hogy menet közben megváltoztassák a szabályzatot.
A közintézmény státussal rendelkező sportszervezetek ugyanis nem vehetnek részt profiligában. Az 1. Liga pedig profiliga. Amolyan „lász kö merdzse si ásá” ókirálysági módon, de papíron biztosan.
A katonahuncutkodás nem reménytelen. Tudniillik, már a nyáron is sikerült, amolyan fű alatt, belerondítani a versenykiírásba és a Steaua kedvéért törölni „a közintézmények csapatai nem kerülhetnek a felsőházi rájátszásba” a 2020–2021-es idényben hatályos kitételt.
A megannyi sebből vérző, meccstrükközők, adócsalók és börtöntöltelékek kormányozta romániai futballvilág természetesen a társadalom hű lenyomata.
A társadalomé, amelynek államszervezetét, három évtizeddel az 1989 decemberi eseményeket követően, továbbra is a kommunista modell jellemzi. A többségükben a mai napig az elsőtitkárok egykori irodáiban pöffeszkedő prefektusokon túl, a belügyi szervek, a politikai leszámolórendszerként működő ügyészség és igazságszolgáltatás mellett, a volt milicista és katonaklubok virágzása is a kommunista hagyományok romániai meglétének hírnökei.
A központi hatalmi státussal visszaélő, Dinamo és Steaua típusú intézmények az európai integráció útjára lépő posztkommunista országokban átalakultak. Példának okáért sem a Budapesti Honvéd, sem az Újpest nem tartozik minisztériumi kötelékbe. Romániában azonban, a féktelen közpénztámogatástól duzzadó erejük teljében, a sport számos területének „meghatározó” tényezői.
A történetnek van egy másik, legalább ennyire fontos olvasata. A romániai sport alapvetően továbbra is militarizált, ahol az éppen aktuális sportminiszter, holmi kolonelek és majorok mögé sorakozva kénytelen minduntalan igazodni. A két bukaresti állami megaklub vezetője sokkal jelentősebb és befolyásosabb, mint a területért papíron felelős kormánytag.
Ez különösen most rendkívül aggasztó, amikor a miniszteri szerepkört egy közismert paralimpiai bajnok, többszörös paralimpiai ezüstérmes sportolóikon tölti be, a Dinamo vagy Steaua elnökének nevét pedig a két klub sportolói közül sem tudná kapásból a többség megmondani.
Csak a rend kedvéért, ha már rendpárti sportszervezetekről beszélünk, előbbi vezetője bizonyos Popa Ionuț-Adrian, utóbbié Bichir Răzvan-Ștefan. Mindkettő kétségkívül ismert név. Valakinek, valahol...
Oprițat hallgatva, idestova 14 évvel ezelőtti történet jutott eszembe. 2008. augusztus 10-ét írtunk akkor, amikor Székelyföld Kerékpáros Körversenyének záró félszakaszán Novák Károly Eduárd is rajthoz állt. Ebben önmagában nem lenne semmi különleges, hiszen Ede az évek során tucatnyiszor volt ott a székelykör indulóinak mezőnyében.
Csakhogy, 2008 nyarán éppen a Pekingi Paralimpiai Játékokra készült, sőt e felkészülésének utolsó szakaszában, mondhatni célegyenesébe fordult, így a Csíkszereda utcáin kialakított, 5,3 kilométer hosszú, változatos szintkülönbségű körútvonal kapóra jött.
Nem úgy az előző napi királyetap, amelyen a fölösleges túlterhelés elkerülése végett, a Bucsin lábához érve, nemes egyszerűséggel leszállt a kerékpárról és ezzel kiszállt a versenyből. Paralimpiai álmait kergetve, ennek dacára elvegyült a Szabadság téren gyülekező versenyzők között és – edzés jelleggel – elrajtolt velük.
Nem sokáig, ugyanis a Puskaporos utca emelkedőjén, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) által küldött holland főbíró kiszúrta és azonnal kiparancsolta. „Értem, hogy Paralimpia, de a verseny tisztasága ennél sokkal fontosabb. Aki nincs versenyben, az ne legyen versenyben. Példának okáért, megtörténhet, hogy Novák elesik és magával sodorja a végső győzelemre esélyest” – tette hozzá magyarázatként.
Ezt az intelmet Oprița felettesei is megszívlelhetnék, csakhogy attól tartok ők még nem találkoztak holland kerékpárbíróval. Így a Steaua – a szakszövetség illetékesei szerint, edzés jelleggel – továbbra is ott köröz a felsőházi rájátszásban.
Rend a lelke mindennek – tehetnénk hozzá székelyesen. A bukaresti sportkörök érdeke szerint, a romániai sportban azonban akkor van minden rendben, amikor semmi sincs rendben.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!