Legutóbb a hétfői Condordia ellen döntetlenül végződő mérkőzést után Daniel Oprița vezetőedző beszélt a pályán kívüli küzdelmeikről. A honvédelmi minisztérium kötelékébe tartozó klub, „csupakatonákból” álló vezetősége minden követ, töltényt, ágyúgolyót és futballszövetségi, illetve sportdöntőbírósági irodaajtót megmozgat, hogy menet közben megváltoztassák a szabályzatot.
A közintézmény státussal rendelkező sportszervezetek ugyanis nem vehetnek részt profiligában. Az 1. Liga pedig profiliga. Amolyan „lász kö merdzse si ásá” ókirálysági módon, de papíron biztosan.
A katonahuncutkodás nem reménytelen. Tudniillik, már a nyáron is sikerült, amolyan fű alatt, belerondítani a versenykiírásba és a Steaua kedvéért törölni „a közintézmények csapatai nem kerülhetnek a felsőházi rájátszásba” a 2020–2021-es idényben hatályos kitételt.
A megannyi sebből vérző, meccstrükközők, adócsalók és börtöntöltelékek kormányozta romániai futballvilág természetesen a társadalom hű lenyomata.
A társadalomé, amelynek államszervezetét, három évtizeddel az 1989 decemberi eseményeket követően, továbbra is a kommunista modell jellemzi. A többségükben a mai napig az elsőtitkárok egykori irodáiban pöffeszkedő prefektusokon túl, a belügyi szervek, a politikai leszámolórendszerként működő ügyészség és igazságszolgáltatás mellett, a volt milicista és katonaklubok virágzása is a kommunista hagyományok romániai meglétének hírnökei.
A központi hatalmi státussal visszaélő, Dinamo és Steaua típusú intézmények az európai integráció útjára lépő posztkommunista országokban átalakultak. Példának okáért sem a Budapesti Honvéd, sem az Újpest nem tartozik minisztériumi kötelékbe. Romániában azonban, a féktelen közpénztámogatástól duzzadó erejük teljében, a sport számos területének „meghatározó” tényezői.
A történetnek van egy másik, legalább ennyire fontos olvasata. A romániai sport alapvetően továbbra is militarizált, ahol az éppen aktuális sportminiszter, holmi kolonelek és majorok mögé sorakozva kénytelen minduntalan igazodni. A két bukaresti állami megaklub vezetője sokkal jelentősebb és befolyásosabb, mint a területért papíron felelős kormánytag.
Ez különösen most rendkívül aggasztó, amikor a miniszteri szerepkört egy közismert paralimpiai bajnok, többszörös paralimpiai ezüstérmes sportolóikon tölti be, a Dinamo vagy Steaua elnökének nevét pedig a két klub sportolói közül sem tudná kapásból a többség megmondani.
Csak a rend kedvéért, ha már rendpárti sportszervezetekről beszélünk, előbbi vezetője bizonyos Popa Ionuț-Adrian, utóbbié Bichir Răzvan-Ștefan. Mindkettő kétségkívül ismert név. Valakinek, valahol...
Oprițat hallgatva, idestova 14 évvel ezelőtti történet jutott eszembe. 2008. augusztus 10-ét írtunk akkor, amikor Székelyföld Kerékpáros Körversenyének záró félszakaszán Novák Károly Eduárd is rajthoz állt. Ebben önmagában nem lenne semmi különleges, hiszen Ede az évek során tucatnyiszor volt ott a székelykör indulóinak mezőnyében.
Csakhogy, 2008 nyarán éppen a Pekingi Paralimpiai Játékokra készült, sőt e felkészülésének utolsó szakaszában, mondhatni célegyenesébe fordult, így a Csíkszereda utcáin kialakított, 5,3 kilométer hosszú, változatos szintkülönbségű körútvonal kapóra jött.
Nem úgy az előző napi királyetap, amelyen a fölösleges túlterhelés elkerülése végett, a Bucsin lábához érve, nemes egyszerűséggel leszállt a kerékpárról és ezzel kiszállt a versenyből. Paralimpiai álmait kergetve, ennek dacára elvegyült a Szabadság téren gyülekező versenyzők között és – edzés jelleggel – elrajtolt velük.
Nem sokáig, ugyanis a Puskaporos utca emelkedőjén, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) által küldött holland főbíró kiszúrta és azonnal kiparancsolta. „Értem, hogy Paralimpia, de a verseny tisztasága ennél sokkal fontosabb. Aki nincs versenyben, az ne legyen versenyben. Példának okáért, megtörténhet, hogy Novák elesik és magával sodorja a végső győzelemre esélyest” – tette hozzá magyarázatként.
Ezt az intelmet Oprița felettesei is megszívlelhetnék, csakhogy attól tartok ők még nem találkoztak holland kerékpárbíróval. Így a Steaua – a szakszövetség illetékesei szerint, edzés jelleggel – továbbra is ott köröz a felsőházi rájátszásban.
Rend a lelke mindennek – tehetnénk hozzá székelyesen. A bukaresti sportkörök érdeke szerint, a romániai sportban azonban akkor van minden rendben, amikor semmi sincs rendben.
Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.
Több mint harmincötezren voltak kíváncsiak a divízió I/A jégkorong-világbajnokság mérkőzéseire a Sepsi Arénában. Videónkban szurkolókat, játékosokat és csapattagokat kérdeztünk a hangulatról, a szervezésről, és arról, mivel buzdítják kedvenceiket.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!