– A Székelyföldi Ökölvívó Akadémia már begyűjtött egy magyarországi országos bajnoki aranyérmet Ferencz Eszter győzelmének köszönhetően. Nemrégiben pedig megtörtént a gyergyószentmiklósi központtal szerveződő akadémia hazai bemutatkozása is. Számos győzelmet jegyezhettek fel. Hogyan tekint vissza az első évre?
– A Csíkszeredában december 6-án rendezett verseny is igazolta: nem bokszzsáknak visszük a gyermekeket, hogy az ellenfelek rajtuk gyakoroljanak. Mi akkor küldjük be a sportolókat a szorítóba, ha már felkészültek arra. Igazolják az eredmények, hogy aki rendszeresen készül, elfogadja az utasításokat, elvégzi a kiszabott munkát, figyel és a tanultakat végrehajtja, az eredményén is megmutatkozik. Februárban indultunk, és évtizedes háttérrel, múlttal rendelkező klubok versenyzőit győztük le. Megérdemelten. Elmondhatjuk:
– Nem mondható eseménytelennek az év. Vegyük sorra a fontosabb állomásokat...
– Februárban született meg a döntés, hogy megalakul az Erdei Zsolt világbajnok egyesületével, a Madárfészekkel együttműködő székelyföldi bokszakadémia. Elindult a toborzás, és kerestük a megfelelő edzőtermet. Ezt végül a Fit Pointban találtuk meg, ahol a tulajdonosok, Lukács Orsolya és Lukács Lehel olyan támogatást, korrekt viszonyulást tanúsítottak, ami megalapozta a további működésünket. Kedvezményes bérleti lehetőséget ajánlottak, ami fontos, hiszen senkitől sem kapunk anyagi támogatást, a terem pedig olyan kulturált körülményeket biztosít, ahová a szülők is nyugodtan hozzák a gyermekeiket. Elindulhatott a szervezett edzésmunka.
A magas szintű technikai képzés pedig gazdagodott, amikor a magyar válogatott két edzőtáborában közösen edzhettünk azokkal a versenyzőkkel, akik a nemzetet képviselték később az Európa- és világbajnokságon. Persze, nemcsak a magyarországi szakmai háttér vezetett az eredményességhez, hanem az, hogy itthon is mindenki hozzátette a részét, elvégezve a maga feladatát.
Réti Zsolt nevét itt mindenképpen kiemelném, aki az egyetem elvégzése után is folyamatosan képzi magát, pedagógiai készségének és edzői munkájának eredménye, hogy a fejlődés hónapról hónapra mérhetően látszik. Az edzésmunka mellett részt vettünk első versenyünkön is, a magyar országos bajnokságon pedig Ferencz Eszter teljesítette a reményeinket, megszerezte az első aranyérmet. A Csíkszeredában megrendezett versenyen az összes gyergyószentmiklósi sportolónk megnyerte a mérkőzését. Ezek pedig újabb fontos visszajelzést jelentettek, hogy jó úton járunk.
– A februári induláskor kezdődött a gyermekek toborzása is. Hol tartanak most?
– A legelején nagyon sokan jelentkeztek, de a lemorzsolódások után 40-en maradtunk, beleértve ebbe az egészen kicsiket, a középhaladókat és felnőtteket is. A toborzás lényege, mint minden sportban, első fázisban az, hogy kezdjenek sportolni a gyermekek, aztán, ahogy látszik rajtuk a fejlődés, el lehet gondolkodni a versenyzésen is.
Másnap másik hárommal foglalkozunk kiemelten. Ha már a sportolói létszámnál tartunk, köszönetet kell mondjak a szülőknek, akik megbíznak bennünk, akik látják, hogy jó kezekben van a gyermekük. Az iskolák támogatása is köszönetet érdemel, a Salamon Ernő Gimnázium már az első perctől bizalommal fogadott, megértők, amikor a sportoló nem lehet ott tanórákon a verseny vagy edzőtábor miatt, és lehetőséget adnak, hogy pótolja a tanulnivalót. Csak ha minden részről megfelelő a hozzáállás, akkor lehetünk sikeresek.
– Milyen évre számítanak jövőre?
– A magyarországi válogatottakkal, a Madárfészekkel az együttműködés folytatódik. Januárban ismét itt, Gyergyószentmiklóson fognak edzőtáborozni. Tény, nélkülözhetetlen szakmai segítséget kapunk tőlük, de
A nyáron öröm volt tapasztalni, a mi bokszolóink nemcsak, hogy tartják velük az iramot, de időnként jobban is bírják, mint az anyaországi sportolók. Az itteni edzésmunka számukra is hatalmas jelentőségű lehet:
Visszatérve a mi céljainkra, Ferencz Eszterrel azért dolgozunk most, hogy megvédje a bajnoki címét és „beverekedje” magát a válogatott keretbe. Ha ez megvan, akkor már a nemzetközi színtér felé is kacsingathatunk. Mellette még 3–4 sportolónktól számítunk arra, hogy bajnoki címre lesz esélyes 2018-ban.
– Mennyire tartják fontosnak, hogy Romániában is megmutassák magukat?
– Természetesen célunk, hogy az itteni rangos versenyeken, felkészülési tornákon és az országos bajnokságon is induljunk. Ennek volt egy akadálya: másfél évbe telt, míg a sportminisztériumtól megkapta a klubunk a hivatalos bejegyzést, ami alapkövetelmény a sportolók leigazolásához. Most már ez is megvan.
– Nyilván vannak hosszú távú célok is.
– Így fogalmaznék: én úgy gondolom, hogy ha nem akarunk a legmagasabb célokra törni, akkor hagyjuk inkább az egészet. Nem szeretnénk középszerűen lavírozni. Amit most végzünk, annak évek múltán fog látszani az igazi eredménye. Két évi komoly munka kell ahhoz, hogy országos szinten a legjobbakkal felvegyük a versenyt. Öt év, míg nemzetközi szinten is megmutathatja magát egy sportoló. Tíz év után jön el az idő, amikor a legérettebb lesz, azaz sok év telik el, hogy aztán jöhessen a siker. Kitartás és kemény munka kell ez idő alatt.
Hosszabb távon pedig azt kell elérjük, hogy alakuljon ki egy egészséges folyamatosság, azaz, az általunk felnevelt sportolók képzett szakemberekként vegyék át tőlünk a stafétát, és neveljék a következő sportolónemzedékeket. Én így képzelem el a szülőföldön megmaradás lehetséges útját is.
– A célok között nem szerepel a későbbiekben elmozdulás a profi boksz felé?
– Az amatőr és a profi ökölvívás között egy lényeges különbség van: a pénz. Az amatőr bokszoló részt vehet az olimpián, a profiknál pénzért leszerződött nem. Azaz, az amatőr olimpiai bajnok lehet jobb is, mint a profi világbajnok, ez sokszor be is igazolódott. A profi boksz egyelőre nem a mi gyermekeink világa.
Vannak már arra példák itt, Székelyföldön is, hogy megfelelő felkészültség, képzettség, tapasztalat nélkül belevágtak a profi bokszba. Nem jó a tapasztalat. Vannak menedzserek, akiknek nyilván az a fő céljuk, hogy jó sok pénzt keressenek a versenyzőn. Felbiztatják a naiv fiatalt, hazai versenyeken összesorsolják gyengébbekkel, hogy elhiggyék magukat, majd amikor már pénzért kell bokszolni, esélytelenek, és elverik őket. A profi boksz felé akkor induljon el valaki, ha az olimpiai sportágban már a legjobbak közé tartozik a világon.
– Szó volt arról is, hogy magyarországi támogatással egy modern küzdősportközpont épül Gyergyószentmiklóson.
– Igen. A tervek készen is vannak. Ha mindenki betartja a szóban tett ígéretét, akkor a nyáron elindul az építkezés. Küzdősportközpontról beszélünk edzőtermekkel, de ennél többről van szó.
És lesz egy 600 férőhelyes körcsarnok is középen játéktérrel, ahol ökölvívó-, karate-, tánc- vagy más versenyeket lehet rendezni, de egyéb közösségi eseményeknek is helyet adhat. Úgy gondolom, szükség van egy ilyenre a városban. Ha mindenki hozzáteszi a maga részét, akkor megvalósul, és olyan létesítmény lesz, amelyre Gyergyószentmiklós büszke lehet. Különben már most is elmondhatom, ha még az út elején is állunk, már sok helyre elvittük a város jó hírét. Magyarországi országos tévéadókon, az M1-en, a Dunán, Echo Tévében már közel tíz riport szólt a gyergyószentmiklósi ökölvívásról és ezáltal Gyergyószentmiklósról.
További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.
Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!