HIRDETÉS

Közel a hetvenhez is rendszeresen felszáll a csíki siklóernyős

Rancz Pál ma is kihívásnak tekinti a siklóernyőzést
Fotó: Gecse Noémi

2018. január 04., 12:50

Évtizedekkel ezelőtt sárkányrepüléssel kezdte, aztán siklóernyőzésre tért át a csíkszeredai Rancz Pál, aki most is rendszeresen a magasba emelkedik a hazai és nemzetközi versenyeken. Számára a repülősport, a repülés életforma, mint mondja, minden felszállásban benne van a kihívás, és hozza a sikerélményt.

2018. január 04., 12:50

Rancz Pál 1950-ben született Szépvízen, de gyermekkorát már Csíkszeredában töltötte, mivel kétéves korában szülei a megyeszékhelyre költöztek. Ott járt iskolába, a Márton Áron Főgimnáziumban végzett. Mint elmondta, már gyermekkorában vonzották a különböző sportok, a labdajátékok, télen sízni, korcsolyázni járt.

A repülés mindenkinek ott van az álmai között, de mindenkinek nem adatik meg, hogy sikerüljön

– vélekedett.

Sárkányrepülővel kezdte

Az 1970-es évek végén a tévében látott először sárkányrepülősöket, majd 1980 februárjában, a marosfői hóünnepen látott kettőt, akikkel szóba is állt, és érdeklődött, hogy lehet ezekkel a szerkezetekkel repülni.

HIRDETÉS

„Nekem volt egy tervem, hogy készítek egy sárkányt. Az autóbuszokban voltak ezek a fogantyús csövek, kezdtem gyűjteni, de aztán rájöttem, hogy ez nem ilyen egyszerű. Ugyanazon év augusztusában megjelent Barac Miklós, a csíki repülősport úttörője a Sutában, megláttam, hogy gyakorol a sárkányrepülővel, amit Iași-ból hozott. Neki szerencséje volt, mert az ottani textilgyárból egy mérnök Amerikában volt átképzésen, ott találkozott ezzel a sporttal, elvégezte a tanfolyamot, hozott egy sárkányt a gépek közé belopva. Miki is szerzett egyet.

Abban a hónapban meg is próbáltam repülni, semmilyen elméleti felkészülés nélkül. Egyszerűnek tűnt, de arra emlékszem, hogy a vállam kiugrott a helyéről, Miki tette helyre.

Leültem, egy órát pihentem, néztem, és ismét megpróbáltam, de ugyanúgy végződött, a leszálláskor nem tudtuk, mit kell csinálni. Azt mondtam, ez így nem jó, elméleti tudásra is szükség van. Azon a télen a készruhagyári barátommal, Csomortáni Imrével összeraktuk a sárkányt, 1981 márciusában pedig egyből felszálltunk, és repültünk” – elevenítette fel.

Felszállás a Trabant-motorral

A Nagysomlyó oldalában kezdték el a felszállást, mint utólag kiderült, ez a hegyoldal az országban az egyik legjobb tanuló, haladó és versenyhelyszín az adottságainak köszönhetően. „A gyári sárkányrepülőnek abban az időben 22 kilogramm volt a súlya, amit mi készítettünk, az a 30 kilót is meghaladta.

Jelentős magasságot lehetett vele elérni, nekem például a legtöbb 3600 méteres volt, a Brassó Pojánán.

Egy edzőtáborban voltunk, egyik résztvevőnek volt magasságmérője, ő mondta, hogy elértük ezt a magasságot” – mesélte.

Rancz Pál, aki autószerelőként is dolgozott, motoros sárkányrepülő készítésébe is belevágott. Készítettek is ilyen eszközt, amelyet Trabant-motorral szereltek fel.

„Egy Trabant-motor javítónál négy motort szétszedve megvettünk, abból készült egy motoros sárkány – egy- vagy kétmotoros. Sítalpakra tettük, és kimentünk Csicsóba 1986-ban. Nem tudtunk felszállni vele, mert nem ismertük a felszálló technikát. Leszálláskor is úgy értünk földet, mint a gyalogsárkánnyal, ezért felborult, és összetörött.

A gyalogsárkánnyal volt egyfajta technika, ahol sebességet kellett elérni, futva, ugyanígy akartunk felszállni ezzel is, de nem tudtunk. Teljesen véletlenül Miki megfordult, elengedett mindent, a gázt megnyomta, és felszállt. Akkor jöttünk rá, hogy másképp kell felszállni.

Ezt jelentette az információhiány” – összegzett.

Akkoriban vállalati sportegyesületek keretében zajlott a tevékenység, pénz is akadt erre, a vállalatok sportegyesületeit támogatták. „Minden hétvégén gyakoroltunk, mert hétköznap mindenki dolgozott. A sárkányrepülőkkel is voltak távrepülő és pontraszálló versenyek, de a távrepülések kevésbé sikerültek a tudatlanság végett.

Több versenyző is volt itt, Barac Miklós és Csomortáni Imre mellett a Len Attila vezette balánbányai csapat, Bereczki István, Kedves Árpád.

A bővített válogatott keret edzőtábora Csíkszeredában volt, 1985-ben, közülük öten mentek külföldi versenyre. Végül Barac Miklós és az aradi Csizmás Oszkár is helyet kapott a csapatban, de belekötöttek, hogy az öttagú válogatottból miért két magyar megy, mert Miki nevét magyarul írták – ő kellett bizonyítsa, hogy nem magyar” – emlékezett.

Nagysomlyó, az ideális terep

1987-ben egy kartörést szenvedett, de más baleset nem érte. Aztán következett a siklóernyőzés. „Már az 1989-es változások előtt láttuk, hogy létezik siklóernyő, összefogtunk a hegymászókkal, ők indítványozták, hogy a hegyről ezzel le lehet repülni.

Szereztek dokumentációt, és már le is volt szabva egy ernyő, de nem készült el, mert jött a forradalom, és utána lehetett külföldről hozni.

1992-ben egy vásárhelyi kolléga hozott két ernyőt, kimentünk Somlyóra, erős szél volt, megkötöttük, aki repült, és úgy próbáltuk ki. Megtetszett, mert egyedül is érvényesülsz vele, a sárkánnyal ezt nem lehet, kell még két ember, aki segít.

Úgy határoztam meg a kettő közötti különbséget, hogy a sárkánnyal, ha felmész, a leszállás veszélyes, viszont a levegőben sokkal biztonságosabb, mert egy merev szárny.

A siklóernyővel a le- és felszállás könnyebb, mert az ejtőernyőhöz hasonlít, de a levegőben sok minden tud történni” – magyarázta. Mint mondta, a somlyói hegyoldal jellegzetessége, hogy a szél jön, és nem átmegy, hanem felmegy rajta.

„Hogy rendes lejtőszél legyen, előtte 10–15 kilométeren sima kell legyen a terep. Ez megvan, a másik, hogy előtte van a város, megmelegíti a levegőt, s ez eljön odáig a széllel, és felmegy a hegyen. Felszálláshoz, magasságnyeréshez ideális, az iskola szempontjából azért jó, mert tiszta és enyhén lejtős, amikor felszáll valaki, lehet irányítani. Egy jó hely még a Naskalat” – részletezte.

Világversenyekre is jár

A csíki siklóernyőzés fejlődött, jöttek a fiatalok, a Sárig-fivérek: István, Attila és Zoltán bekapcsolódtak a repülősportba. „Mi akkor elértünk egy szintet, de ők már azt tanulták meg és léptek tovább. Csatlakoztam hozzájuk, létrehoztuk a Turbulencia sportklubot.

A távrepüléshez komoly technika kell, mind ernyő, mind irányítás terén, ezért miután 10–12 évvel korábban bevezették a célraszállást nemzetközi szinten, én inkább arra irányultam, mert nem annyira megterhelő.

Romániában idén volt négy kupafutam, és az országos bajnokság, utóbbiban 3. lettem, a kupában 5., a pontok szerint most az országban 6. vagyok. Tavaly a 4. voltam. Jönnek a fiatalok, és van utánpótlás is” – említette.

Rancz Pál tavaly Albániában világbajnokságon indult, korábban Európa-bajnokságon. Vannak világkupafutamok, amelyeken – főként a környező országokban – részt vett.

„Rengeteg edzésre van szükség, de ahhoz pénz kell. Nekem nem elsősorban az eredmény a fontos, hanem a részvétel, ezzel a majdnem hetven évvel mindenki tisztel, én is mindenkit tisztelek, ez a lényeg. Van még egy álmom, a célraszállásból olimpiai sportágat akarnak csinálni, és a 2020-as nyári játékokra lehet, hogy bevezetik. Arra szeretnék kijutni” – árulta el.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

2004-ben Kárpáti Nagy Hurok néven a Sárig-fivérekkel együtt körbejárták-repülték siklóernyővel a Kárpátok romániai hegyvonulatát – három hónapra tervezték, de rövidebb lett. „35–40 kg-os felszereléssel haladtunk, akkor még elég kevés volt a tapasztalatunk távrepülésben. Légvonalban megtettünk 1000 kilométert, összesen 1400 kilométert. Nekem csodálatos volt, mindig szerettem sátorozni, szerettem a sportot, ez mind összejött” – emlékezett.

Mindig egy kihívás

Rancz Pál elmondása szerint repüléskor volt már nehéz helyzetben, de még mentőernyőre sem volt szüksége.

„Kell ismerni az ernyő jeleit, hogy mit kell tenni ilyenkor, minden repülésben ott van a baleset veszélye, ez az a kihívás, ami mozgat.

Fontos, hogy az ember ne legyen vakmerő, mert az ilyen ernyős bajba kerülhet.

A mai napig minden repülésben ott van a sikerélmény.

Nincs rá magyarázat, hogy mit jelent a repülés, mert mindenki másképp éli meg, ezt ki kell próbálni.

Egy tandemrepülés is már rengeteget visszaad ebből az élményből. Ez a fajta repülés mindig egy kihívás. Motorral nem az, mert azt megtankolod, begyújtod és repül. Itt pedig már az előző nap elkezdődik: kell figyelni, hogy milyen a szél, milyen a levegő nedvességtartalma stb. A kihívás, hogy fennmaradjak, és tovább menjek” – magyarázta.

Rancz Pál szerint, ha újrakezdhetné, ugyanezt tenné.

Úgy élj, hogy amikor az életed leélted, és visszagondolsz, ne tudd azt mondani, hogy van egy időszak, amit megbántam. Nekem nincs

– zárta a beszélgetést.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Álomszerű kezdés után kihúzta a döntetlent az FK Csíkszereda

Döntetlennel zárta története első élvonalbeli mérkőzését az FK Csíkszereda. Hazai pályán hamar kétgólos előnyre tett szert, végül azonban szenvednie kellett az egy pontért a Bukaresti Dinamo ellen.

Előhúzta a magyar kártyát az FK Csíkszereda debütálása kapcsán a román sportsajtó

Nem múlt el botrány nélkül a román médiában az FK Csíkszereda történelmi bemutatkozása az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban. A székely alakulat értékes döntetlennel kezdett a Dinamo ellen, és azonnal magyarellenes támadások érték.

Székelyhon

Kiskorú vesztette életét a gyimesközéploki vonatbalesetben

Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.

`
Krónika

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta

Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.

Krónika

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Főtér

„Cseppenként tesz idegronccsá a Lyme-kór”

A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.

Ez is érdekelheti

A Székelyudvarhelyi ISK-SZAK az Európa Kupa mezőnyébe kapott besorolást

Zsinórban négy, a Bajnokok Ligájában töltött idényét követően idén a második számú európai kupakiírásban indul a Székelyudvarhelyi ISK-SZAK férfi asztalitenisz együttese.

Lóerőből nem volt hiány – 316 starttal dübörgött a díjugrató bajnokság Gyergyóremetén

Gyergyóremete adott otthont a Székelyföldi Regionális Díjugrató Bajnokság legutóbbi fordulójának. A háromnapos eseményen 18 lovasklub képviseletében összesen 84 versenyző állt rajthoz, a startok száma elérte a 316-ot.

Összekötik a sportot a kultúrával – rangos teqballtornák Székelyföldön

Két nagyszabású nemzetközi teqballtornát, valamint egy edzőtábort is szervez a közeljövőben Székelyföldön a Góbék Teqball Team. Ilyés Szabolcs klubvezető avatott be a részletekbe.

Folytatódik a női vízilabda-vb, a továbbjutásért küzd a Kolozsvári CFR az Európa-ligában

Csütörtökön újabb mérkőzéseket rendeznek a női vízilabda-világbajnokságon, este pedig a Kolozsvári CFR a Paksi FC ellen játszik visszavágót az El-selejtezőben. Emellett tenisz, birkózás, női foci és Tour de France is szerepel a sportműsorban.

A németek állították meg Toróékat az ifi asztalitenisz kontinenstornán

A csapatversennyel indult az U15-ös korosztályos asztalitenisz Európa-bajnokság. A romániai válogatott színeiben egy székelyudvarhelyi játékos is gyűjtötte a pontokat.

Tenisztornák, Tour de France, vízilabda, női foci-Eb – a szerdai sportműsor

Zárul a csoportkör a férfi vízilabda világbajnokságon, újabb szakasz a francia kerékpáros körversenyen, a negyeddöntőknél tart a női labdarúgó Európa-bajnokság.

Komoly átalakulás előtt az udvarhelyi sport – Helyzetbe hozunk!

Történelmi csíkszeredai rajt és szurkolói balhé, milyen szintű lesz Udvarhelyen a foci, a futsal és a kézilabda, átalakulóban a jégkorongcsapatok – újabb Helyzetbe hozunk! rész, amelyben kibeszéljük a Székelyföld sportéletének legfrissebb fordulatait.

Háromból három, tökéletesen zárta a csoportkört a női vízilabda-válogatott

Százszázalékos mérleggel zárta a csoportkört a magyar női vízilabda-válogatott a szingapúri vizes világbajnokságon: Cseh Sándor együttese kedden a harmadik fordulóban a papírformának megfelelően simán, 22–6-ra nyert a horvát csapat ellen.

Molnár Ede Németországban bizonyított, tartja a lépést a világ élvonalával

A hazai sikerek után újabb nemzetközi versenyen szerepelt Molnár Ede: a sepsiszentgyörgyi sportoló a németországi Aalenben folytatta menetelését a Cross Country Eliminator (XCE) világkupában, ahol ezúttal a hetedik helyen végzett.

Tenisztornák, vízilabda-vébé és egy focimeccs

WTA- és ATP-tornákkal hangolódhatunk a délutáni vízilabdameccsig, a vébén a magyar lányok a csoportgyőzelemért játszanak a horvátokkal. Este kiderül, továbbjut-e a Bajnokok Ligájában az FCSB.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!