HIRDETÉS

Ismét nyáron lesz a Hargita Rali

Jól sikerült a tavalyi rali, rekord számú versenyző nevezett be a megmérettetésre. Archív
Fotó: Pál Árpád

2018. január 03., 12:03

Elégedetten summázta a mögöttünk hagyott bajnoki évet Ferencz Csaba, a Hargita Gyöngye Rali főszervezője. Interjúnkban arról faggattuk, milyen változások várhatók a március végén Brassóban rajtoló új idényben, és arról is, hogy elképzelhető-e, hogy a Hargita Rali egyben magyar bajnoki futam is legyen.

2018. január 03., 12:03

– Milyen volt önnek az előző bajnokság?

– Meglepetés volt Bogdan Marișca sikere. A legnagyobb esélyes természetesen a címvédő Simone Tempestini volt, ám ő többször is technikai problémával küzdött, nem tudott versenyeket befejezni. Így Marișca került előtérbe, megfelelő taktikai versenyzéssel az év végén nagy harcban sikerült megnyernie az országos bajnokságot. Tavaly is hét futam volt, a mezőny pedig egyre jobb, színvonalasabb lett.

A versenyzők száma is nőtt, visszajött pár öreg róka, az újak pedig bebizonyították, hogy megvan a komoly anyagi hátterük ahhoz, hogy jól teljesítsenek.

Élesebb volt a küzdelem, az egész bajnokság fejlődött. Mindenki odatette magát, felkészülve várta az idényt. A 2018-as bajnokság is hasonló lesz, hiszen Titi Aur és Vali Porcișteanu is visszatér, ennek köszönhetően pedig még izgalmasabb lesz a küzdelem. Tempestini új autóval fog rajthoz állni, és természetesen szeretné visszaszerezni a bajnoki címet.

HIRDETÉS

– Régebben az országos autóverseny-szövetségen belül kialakult problémákról lehetett hallani. Megoldódtak ezek a konfliktusok?

– Még mindig vannak olyanok, akik okosabbak akarnak lenni a többieknél. Ebből kifolyólag adódtak nehézségek, főleg a bíráskodásban. Most egy megfelelő bírói gárda kell kiépüljön, a régiek kiöregedtek, újakra van szükség. A szövetség különböző továbbképzési akciókat hirdetett meg, hogy felkészítse a bírókat.

Mivel a bajnokság technikailag egyre jobban fejlődik, több a külföldi versenyző is, ezért a bíróknak fel kell nőniük a feladathoz.

A szövetség szeretne még jobban a Nemzetközi Autósport-szövetséghez közelíteni, hogy az FIA égisze alatt legyen rendezve a bajnokság. Mindent át akarnak alakítani.

– Akkor elképzelhető, hogy egy román futam bekerül valamelyik Európa-bajnokság versenynaptárába?

– Egyelőre nem látom, hogy ez lehetséges volna. Nagyon sok felkészülést és anyagi áldozatot igényel egy ilyen verseny. Nagyon nehéz megvalósítani, mivel horribilis összegekkel kell ilyenkor gazdálkodni.

A leglátványosabb szakasz. Visszaköltöztették a kórház és a vasútállomás környékére a szuperspeciálist. Archív •  Fotó: Pál Árpád Galéria

A leglátványosabb szakasz. Visszaköltöztették a kórház és a vasútállomás környékére a szuperspeciálist. Archív
Fotó: Pál Árpád

– A főszervező szemével milyen volt a huszonötödik Hargita Rali?

– Az év végi összegzéskor, kiértékeléskor nagyon jó helyezést ért el. Nagyon jó pályákat állítottunk össze, így már le vannak fektetve az alapok, bármikor egy nemzetközi futam szintjére tudunk lépni, amit csak közösségi összefogással lehet. Nemrég jártam egy új helyszínen, és ha logisztikailag be tudjuk építeni a raliba, akkor egy 12–13 km-es szakasszal bővülhet a verseny.

A Hargita Gyöngye Rali benne van a versenynaptárban, idén is nyáron, pontosabban július 13–14-én lesz.

Már elkezdtük a szervezését. Rengeteg munka vár még ránk, de most már tisztán látjuk, hogy mit szeretnénk csinálni. A magyar szövetséggel is egyeztettünk, így abban a periódusban nem lesz magyar bajnoki futam. Tárgyaltunk arról is, hogy jövőre, ha minden apró részletet össze tudunk rakni, lehet szó egy közös futamról is. Erre azonban még várni kell.

Ferencz Csaba főszervező. Egyelőre nem tér vissza versenyzőként a Hargita Ralira. Archív •  Fotó: Rallyzoom.ro Galéria

Ferencz Csaba főszervező. Egyelőre nem tér vissza versenyzőként a Hargita Ralira. Archív
Fotó: Rallyzoom.ro

– Volt már rá példa?

– Az Arad Rali többször is bekerült a magyar bajnokságba is, a mezőny ilyenkor kétszerese, háromszorosa a megszokottnak, hiszen rengeteg magyar versenyző is részt vesz rajta.

– Mindig felvetődik a kérdés, hogy a Hargita Rali merre fejlődhet a megyében.

– A körülmények és a lehetőségek is megvannak ahhoz, hogy akár 200 km gyorsasági szakaszunk legyen. Akkor az egész megyét érintő sportesemény lenne. Mindig megvan az igény a fejlődésre, ehhez azonban megfelelő pályák szükségesek. A versenyzők bárhová elmennek a megyén belül, ehhez viszont olyan szakaszokat kell keresnünk, amiket össze tudunk kötni egymással.

70–80 km-es összekötő szakaszokban nem lehet még gondolkodni.

Az FIA is azt szeretné, hogy minél kompaktabb, nézőbarát versenyek legyenek. A szervizpark az egyik legnagyobb attrakciója a versenynek, az pedig egy helyen kell legyen. A Hargita Ralinak Udvarhelyen van a központja, és mint a polip, ki tudna nyúlni az egész megyére.

– Mi a legkellemesebb emléke a jubileumi kiadású raliról?

– Az, hogy az emberek – pár kivételtől eltekintve – nagyon pozitívan álltak hozzá. Bárhová is megyek, mindenki várja, szereti, támogatja a sporteseményt.

Mindenhol segítőkre találok, így egyre gördülékenyebb a szervezés.

Bizonyítottunk, és kiérdemeltük az emberek bizalmát. A helyi és a megyei önkormányzatok segítségével egyre magasabb szintekre tudjuk emelni régiónkat. Tavaly élőben közvetítettük a Hargita Rali szuperspeciálisát, ami nagyon jól sikerült, hiszen 280 ezer ember látta a közvetítést. A következő ralin szeretnénk a többi gyorsasági szakaszra is kiterjeszteni ezt.

– Mi a legkellemetlenebb emléke?

– Sajnos a környezeti tényezőket nem tudjuk kizárni, és pont a verseny hetében volt az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb vihara. A rádiókommunikációs rendszerbe belecsapott a villám, és amikor teljes terhelés alá helyeztük, megadta magát. Ezért törölni kellett a bucsini szakaszt, mivel a versenyeztetés nem volt biztonságos, és ez a legfontosabb.

Akár újabb útszakasz is bekerülhet a Hargita Raliba. Archív •  Fotó: Pál Árpád Galéria

Akár újabb útszakasz is bekerülhet a Hargita Raliba. Archív
Fotó: Pál Árpád

– A következő ralin kocsiba ül?

– Még nem. Hegyi futamon teszteltem, hogy milyenek a reflexeim, szerencsére nem vagyok berozsdásodva. Még van bennem kakaó, amit bármikor ki tudnék sajtolni magamból, megfelelő technikával tudnék jó eredményt elérni. Most egyelőre a szervezéssel foglalkozom, majd eljön az idő, hogy a hargitai közönség előtt is tudjak bizonyítani.

– Maradnak a pályák?

– Nem történik változás, egyelőre ez a felállás marad. Szeretnénk még több részvevőt idecsábítani, a 25. ralin voltak a legtöbben, 67-en álltak rajthoz. A következőn tovább bővülhet a mezőny.

Maradunk az aszfalton, nem kellenek azok a fölösleges terhek, amik a murvás versenyeken jelentkeztek.

Pedig tudjuk, hogy a rali murván az igazi. Viszont a mezőny technikailag sokat fejlődött, a versenyzők elvárják az olyan murvás pályákat, mint amilyenek Finnországban vannak. Ezek szinte olyanok, mint az aszfalt, ilyet pedig itt egyelőre nem tudunk biztosítani.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Osztályozó vagy kiesés – válaszút előtt a Sepsi OSK

Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.

Megelőzte az FK Csíkszeredát, megvan a másik feljutó is

A székelyföldiek már előzetesen elérték, hogy jövőben a legjobbak között szerepeljenek a labdarúgó Szuperligában. Megvan a második együttes kiléte is, aki a legjobbak között kezdheti az új idényt.

Székelyhon

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában

Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.

`
Krónika

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Krónika

Magyargyalázó akciót hajtott végre egy Timok-völgyi román férfi Belgrádban

Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.

Főtér

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

Ez is érdekelheti

Deák Zsombor profi triatlonista három földrészen kergeti az álmait

A triatlon a legnehezebb sportágak közé tartozik: egy 3,8 km úszásból, 180 km kerékpározásból és 42 km szaladásból álló Ironman verseny fizikailag hatalmas megterhelést jelent a sportolóknak. A többszörös világkupa-dobogós Deák Zsombort kérdeztük.

Tizenötödször rajtol el a Tusnád Marathon

Tizenötödik alkalommal rendezik meg szombaton a 23,2 km-es, kihívásokkal teli Tusnád Marathont, amely nemcsak futóverseny, hanem közösségi és kulturális esemény is egyben. A verseny Tusnádfürdőről rajtol, és a Szent Anna-tónál ér célba.

Nagy este az európai kupákban: jönnek az elődöntők visszavágói

Csütörtök este négy labdarúgó elődöntőt is rendeznek az európai kupákban, de szerepel még a kínálatban tenisz, női kerékpár, kézilabda Eb-selejtező és magyar futsalbajnoki is.

Fiatal harcosok a dobogón: eredményes országos bajnokságot zártak a csíki tekvandósok

Kilenc dobogós helyezéssel tértek haza a Csíki Titánok fiatal tekvandósai a múlt hétvégén Konstancán megrendezett országos tekvandóbajnokságról. Az egyesület sportolói egy arany-, négy ezüst- és négy bronzérmet szereztek.

Újabb nívós teqballtornát szerveznek Székelyudvarhelyen

A tavaly novemberi sikeres rendezvény után idén újabb rangos nemzetközi tornának ad otthont Székelyudvarhely. A Góbék Teqball Team szervezésében idén nyáron két kiemelt verseny is lesz a városban.

A csíksomlyói Simó Éliás Máté svájci korosztályos asztaliteniszbajnok lett

Május első napjaiban Schaffhausen adott otthont a svájci asztalitenisz-bajnokság U15-ös korosztályának döntőjének, ahol a TTC Bern és a Székelyudvarhelyi ISK versenyzője, Simó Éliás Máté kiváló szerepléssel hívta fel magára a figyelmet.

Kizárták a Hargita Rali győztesét és dobogósát

A megengedettnél magasabb oktánszámú üzemanyagot használtak autóikban, így a Hargita Rali Sportfelügyelői Kollégiuma kizárta az idei verseny győztesét, Andrei Gîrtofant és harmadik helyezettjét, Sebastian Barbut.

Ki lesz az Inter ellenfele Münchenben?

Lesz mivel elütni az időt a Bajnokok Ligája meccsig: római tenisztornák, vízilabda bajnokik, kosárlabda helyosztók, aztán késő este jön a PSG–Arsenal visszavágó.

Két országban, két fronton küzdöttek a Sport-All karatékái

Miközben sokan a május elsejei hosszú hétvégét pihenéssel töltötték, a Sport-All Sport Club sportolói verseny- és tanulóterepen voltak. A klub harcművészei két országban, két külön eseményen képviselték a csapatot.

Megmozdul az egész város a KSE Napokon

Kézdivásárhelyen intenzív mozgással köszöntik a májust, elkezdődtek a hagyományos KSE Napok, amelynek keretében a céhes városban működő klubok, szakosztályok, fiatal és veterán sportolók mutathatják meg tudásukat, mérhetik össze erejüket.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!