– Mit jelent az ön számára, hogy egymás után két évben is Maros megye legjobb sportolójának választották?
– Örvendek, hogy újra sikerült az első helyen végeznem. Remélem, idén is ugyanígy tudok teljesíteni, és minél jobb eredményeket szerzek Maros megyének. Nem számítottam rá, hogy ismét én leszek a legjobb, igazából nem is gondolkodtam rajta. Ezelőtt két-három évvel százszázalékos volt a teljesítményem és mégsem lettem az év sportolója.
– Hogyan értékeli az elmúlt évet, amikor mind belföldön, mind külföldön szinte mindent megnyert?
– Elégedett vagyok. Lehetett volna jobb is, de nem panaszkodom. Az év végére lebetegedtem, az is beleszólt a teljesítményembe. Remélhetőleg az előttem álló év még jobb lesz. Kicsit húzós volt a decemberi olaszországi világbajnokság. Számítottunk is erre, mert éppen a verseny előtt lettem beteg, ami nem volt a legmegfelelőbb időpont, így az akkori formám egyéniben a második helyre volt elegendő.
– Hogyan készül fel az egyes versenyekre?
– Naponta (hétvége kivételével) két edzés tartozik bele a felkészülésembe. Minden évben két nagy versenyre való felkészülés a legfontosabb, a többi pedig tesztversenynek számít, de ott ugyancsak kell teljesíteni egy bizonyos szinten. Akárcsak az utóbbi években, országos, Európa- és világbajnokság is szerepel a programomban.
– Milyen adottságok szükségesek ahhoz, hogy a legjobbak közé tartozz?
– Évről évre nagyon gyorsan fejlődik ez a sportág. A küzdelem során három percben száz százalékot kell nyújtani. Itt nincs tizenkét kör, mint például az ökölvívásban, úgyhogy minden pillanat meghatározó, hogy kivívd a továbbjutást. Minden mérkőzés különbözik, van amit taktikailag kell megoldani, mást technikailag.
Már hozzászoktam ahhoz, hogy évente a legjobbak között vagyok. Korábban ifjúsági Európa-, és világbajnok voltam, onnan pedig nem volt könnyű átkerülni a felnőttekhez. Néhány éve azonban mindig sikerül a legjobban teljesítenem.
– Miért éppen a karatét, mint küzdősportot választotta?
– Ez egy jó kérdés. Nem volt különösebb nyomás a háttérben, ez megtetszett nekem.
– Mit adott eddig önnek ez a sportág?
– Elsősorban nagyon közeli barátokat, akik egymás mellett mindig kitartunk. Emellett élményeket, tele nyereségekkel, vereségekkel és mindezeken túllendülni. Fontosak számomra a versenytársaim és az edzőm (Drócsa József, szerk. megj.), akik nélkül a kiváló eredményeimet nem tudnám elérni.
– Eddigi eredményei közül melyikre a legbüszkébb?
– A 2015-ös belgiumi Európa-bajnokságon volt egy különverseny, melyen minden lánykategória első helyezettjei vehettek részt, és azt sikerült megnyernem, ezáltal a legjobbnak választottak. Persze egyik eredményemet sem értem el könnyen, csak nagyon sok munkával, és büszke vagyok az összesre.
– A karate mellett még mire marad ideje?
– Az orvosi egyetemen végzem a mesteri tanulmányaimat. Továbbá gyerekekkel foglalkozok és személyi edzőként is tevékenykedek.
– Hogyan értékeli a sportág jelenlegi helyzetét?
– Nem elég ismert, mert mind Vásárhelyen, mind az ország többi részén más sportágakkal vannak elfoglalva. Más országokban viszont sokkal elterjedtebb a karate, és támogatottabb is. A klubom és a szövetség természetesen mindenben segít, ezen a téren minden rendben van.
– Melyek a jövőbeli céljai, idén mit szeretne elérni?
– Elsőként azt szeretném, hogy teljesen egészséges legyek, így minél jobban tudjak teljesíteni, mert egy kisebb húzódás is sokat hátráltat. Ebben az évben az első versenyem a Balkán-bajnokságon lesz, majd következnek a kisebb-nagyobb Grand Prix-küzdelmek és az országos megmérettetések.
A legfontosabb versenyeken szeretnék a legjobbak között lenni, a kisebbeket pedig tesztelésre használom, hogy a vébén és az Eb-n százszázalékos formába kerüljek, és lehetőség szerint visszaszerezzem a világbajnoki címet.
– A 2020-as olimpián Tokióban már a karate is a sportágak között szerepel. A távolabbi tervei között van az olimpiai részvétel?
– Függ az országtól, hogy indít vagy nem versenyzőt, és milyen lehetőségek lesznek a kijutásra. Szerintem Romániából nem indul majd senki, mert itthon gyenge körülmények övezik a sportágat. Amennyiben mégis adódik egy ilyen alkalom, persze elfogadnám. Elsőként kijutni szép lenne, de sajnos sokan nem látnak esélyt erre.
Döntetlennel zárta története első élvonalbeli mérkőzését az FK Csíkszereda. Hazai pályán hamar kétgólos előnyre tett szert, végül azonban szenvednie kellett az egy pontért a Bukaresti Dinamo ellen.
Nem múlt el botrány nélkül a román médiában az FK Csíkszereda történelmi bemutatkozása az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban. A székely alakulat értékes döntetlennel kezdett a Dinamo ellen, és azonnal magyarellenes támadások érték.
Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!