Emlékbélyeget mutatott be a Magyar Posta a 100 éve született Buzánszky Jenőről a 34. Tusványoson. Buzánszky Sportteraszán – a Szerencsejáték Zrt. és a Nemzeti Sport közös fesztiválsátrában – ünnepélyesen mutatta be a Magyar Posta az idén 100 éve született Buzánszky Jenő, az Aranycsapat legendás jobbhátvédje tiszteletére kibocsátott emlékbélyeget.
Mint Panulin Ildikó, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője felhívta rá a figyelmet: a Magyar Posta személyekről csak az 50. vagy 100. születési évfordulón bocsát ki bélyeget. Az emlékbélyeget bemutató Dr. Láng Géza, a Tusványoson saját sátorral szintén jelenlévő Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, számukra is különleges, hogy Tusnádfürdőn kerülhet sor a bélyeg ünnepélyes bemutatására.
A bélyeg bemutatása utáni panelbeszélgetésen résztvett ifjabb Buzánszky Jenő, az Aranycsapat jobbhátvédjének fia, Bozsik Péter, az Aranycsapat fedezetének, Bozsik Józsefnek a fia, valamint Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a magyar futballhagyomány nagykövete.
A dorogi klasszis Buzánszky Jenő életútja túlmutat a futballpályán: olimpiai bajnokként, edzőként, sportvezetőként és az Ovi-Sport Alapítvány létrehozójaként generációk példaképévé vált. Farkaslaka, Királyhelmec, Dombóvár és Dorog díszpolgára volt, a Kárpát-medencei magyar közösségekben is hidat jelentett.
– A Magyar Posta számára a bélyegkibocsátás nem kiváltság, hanem küldetés – fogalmazott dr. Láng Géza vezérigazgató. – Buzánszky Jenő nemcsak sportoló volt, hanem nemzeti példakép. Azáltal, hogy az ő emléke előtt itt, Tusványoson tisztelgünk, értékálló örökséget őrzünk, és közösséget építünk.
A centenáriumi bélyeg szimbolikusan is sokat mond: a szelvényes bélyegíven az időskori Buzánszky Jenő látható, civil öltözetben, de focilabdával – utalva arra a közösségépítő munkára, amelyet a sport mellett életének második felében is fáradhatatlanul végzett.
A bélyeg különlegessége az alkalmi borítékon lévő bélyegzőlenyomat is, amely a Buzánszky-centenárium hivatalos logóját viseli.
A grafikát Benedek Imre tervezte, a képanyagot az Ovi-Sport Alapítvány biztosította. A bélyeg 1000 példányban jelent meg, 350 forintos névértéken, és elérhető a Filapostán, illetve a posta.hu oldalon.
A bélyegbemutató utáni beszélgetésen ifj. Buzánszky Jenő meghatottan emlékezett édesapjára: – Ez az év különleges. Nemcsak a századik születési évforduló miatt, hanem azért is, mert tíz éve távozott közülünk. Azt a szellemiséget, amit ő képviselt, tovább kell vinnünk: az ovisport-pályákkal, az utánpótlás támogatásával, a határon túli közösségek segítésével.
Felidézett egy jellemző történetet is, amikor egy távoli településre hívták édesapját egy pályaavatóra. – Ez nagyon messze van – mondta Buzánszky Jenő a telefonban, mire emlékeztették saját mondására: „Ha bárhol a Kárpát-medencében szükség van rám, megyek”. Egy pillanatnyi csend után így válaszolt: „Igazatok van, küldjétek az autót, és jövök”.
Bozsik Péter a magyarságtudat szempontjából nevezte az Aranycsapatot zászlóshajónak: – A csapat nemcsak győzött, hanem egy egész nemzet önbecsülését emelte vissza. Czibor Zoltán mondta: mi mindig 15 millió magyarért is játszottunk. És ez valóban így volt – fogalmazott.
Szerinte az Aranycsapat súlya évtizedeken át nyomasztotta az utána jövő generációkat, de mára méltó helyére került a legendás nemzedék: – A négy és fél éves veretlenségi sorozat ma is példátlan, de ezt már nem irigykedve, hanem büszkén mondjuk ki.
Szöllősi György történelmi kontextusba helyezte az Aranycsapat szerepét: – A 20. század tele volt magyar traumákkal: elveszített háborúk, elcsatolt területek, diktatúrák. Ebben a sötét időszakban volt egy csapat, amely győzött, amely világsikert ért el, és amelyben mi, magyarok újra büszkék lehettünk magunkra. Ezért lett az Aranycsapat a nemzeti emlékezet részévé.
Az utánpótlás-kérdésre is kitért: szerinte nem a képzési rendszerek, hanem a példaképek jelentik a valódi húzóerőt. – Szoboszlai, Kerkez, Sallai: ezek a nevek ma újra képesek megfertőzni a fiatalokat a foci szenvedélyével. És az a baj, hogy ezt a szót ma is úgy használjuk: „utánpótlás”, „minőségi játékos” – mintha textíliákról beszélnénk. Pedig ez lélek, hit és a játék szeretetének kérdése.
Zárásként Szöllősi kiemelte: – Buzánszky Jenő nemcsak játékosként, hanem közéleti emberként is példát mutatott. A bélyegen azért az időskori arca szerepel, mert az ő második pályafutása legalább annyira fontos, mint az első. Egy értékrendet örökít meg – bélyegen és szívben egyaránt.
Továbbra sem került pont a Sepsi OSK és Niczuly Roland között kialakult patthelyzet végére. Az érvényes szerződéssel rendelkező hálóőr az első csapattal készül, azonban a pályán már nem számítanak a tudására.
Harmadik bajnokijára készül a labdarúgó Szuperligában az FK Csíkszereda, pénteken késő este az FC Rapidot fogadja a városi stadionban. Percről percre.
Megvan, hogy kik lesznek idén a Csíkszeredai Városnapok sztrárfellépői, ezt a rendezvény Facebook-oldalán tették közzé a szervezők.
A rendőrségtől a gyermekvédelemig számos hatóság akcióba lendült, miután a héten felkerült a TikTokra egy videó, amelyen az látható, hogy a Szeben megyei Erzsébetvárosban egy nő megpróbálja kiűzni a démonokat a lányából.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Kormányt buktatna szeptemberben az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. Újabb nyúlfarknyival bővülhet az észak-erdélyi autópálya.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!