A költségvetés jóváhagyása után elhangzott, hogy a szakszövetségeknek az eredmények alapján szeretnék szétosztani a pénzeket. „Kevés olyan jól szervezett szövetség van, mint amilyen az evezősöké, az asztaliteniszezőké vagy az úszóké. A többieknek irányt kell mutatni.
– nyilatkozta Novák.
Tavaly 481 millió volt az ifjúsági és sportminisztériumnál a sportra fordított összeg, 2022-ben pedig ez 571 millió lesz. A most záruló esztendőben három európai szintű, Romániában rendezett bajnokságot finanszíroztak, az asztaliteniszezőkét, az atlétákét és a sporttáncosokét. 2021-ben a szakszövetségek 128 millió lejt kaptak, a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) 111,7 milliót, a sportminisztériumhoz tartozó 48 klub pedig 164 milliót.
Novák jó ötletnek tartja, hogy nemrég a minisztériumtól levált az ifjúsági államtitkárság, mert most jobban tudnak fókuszálni a sportra. A 2022-es esztendőben a sportminiszter azt szeretné elérni, hogy az eddigi bonyolult finanszírozási rendszer leegyszerűsödjön, ezért
az olimpiai bizottság fogja az ötkarikás játékokra készülő sportolók költségeit rendezni, a sportminisztérium pedig az európai és világbajnokságokkal kapcsolatos kiadásokat.
Székelyföldön az egyik legnagyobb, sportminisztérium által finanszírozott klub a jégkorongban a közös magyar-román hokibajnokságban, az Erste Ligában címvédő Csíkszeredai Sportklub. Hodos László, a Sportklub elnöke kérdésünkre elmondta, még nem lehet tudni mekkora lesz, illetve mikortól elérhető a csíkszeredai klub számára a 2022-es költségvetés. „2021-ben nagyon szűkös volt a költségvetésünk, jelenleg sem rózsás a helyzet, de reménykedve várjuk a büdzsé leosztását” – fogalmazott Hodos.
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) nem részesül állami támogatásban, eddig nem kapott pénzt a költségvetésből, a sportminisztériumtól. Novák ezen változtatni szeretne. A 2022-es esztendőben az FRF-hez csatlakozott klubok kérhetnek a szaktárcától támogatást az utánpótlás-nevelésre. „A mi gyermekeink, és természetes, hogy az állam befektet a gyermekek jövőjébe. A Román Labdarúgó-szövetségnek van egy külön projektje az utánpótlásképzésre, az elképzelés az, hogy javuljon a romániai labdarúgás szintje, felzárkózzon újra az európai élmezőnyhöz.”
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Kilátástalan helyzetben van az előző szezonban az élvonalból kiesett Gloria Buzău, a nagy tartozásokat felhalmozó labdarúgóklubot pontlevonással büntette a szövetség.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!