A csíkszeredai, Szentlékek utcai 300 Bowling Sportklub pályán, a Bonifert Gáborék által működtetett sportlétesítményben ismerkedett meg a sportággal a most 15 éves Balázs-Bécsi Máté, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium 9. osztályos diákja, aki Helsinkiben egyéniben bronzérmet szerzett, párosban a konstancai Mihai Alin Dragniával Európa-bajnok lett, a Masters-próbán pedig a 6. helyen végzett.
A bowling a bábusportok egyike, a Székelyföldön már a múlt században nagy népszerűségnek örvendő teke rokona. A játékos célja az elgurított golyóval a 10 fabábu ledöntése. Az Amerikai Egyesült Államokban igazi kultusza van, és nagy nézettségű, pénzdíjas profi sportág.
Balázs-Bécsi Máté hat évesen focizni kezdett, 11 éves koráig tagja volt az FK Csíkszereda kölyökcsapatának, de az édesapjával néha el-elment bowlingozni. „Tizenegy évesen kimaradt a foci, és akkor kosárlabdázni, illetve bowlingozni kezdtem komolyabban, majd amikor láttam, hogy a bowling jobban megy, akkor egy picit alább hagytam a kosárral” – mesélte Balázs-Bécsi Máté, akinek a húsvéti vakáció utáni első napon a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban szinte mindenki gratulált, nemcsak az osztálytársai, hanem a tanárok is.
„Heti négy-öt laklommal van edzés, ebből csak kettő hivatalos, a többit önszorgalomból végzem. Ezen kívül vannak az erőnléti edzések, ezek közül a kedvencem a kerékpározás, de ebben a sportágban nagyon fontos a mentális edzés.
Úgy érzem, hogy technikailag jól állok, még a mentális felkészültségemet kell fejleszteni, erősíteni. Tervezzük kijutni az idei ifjúsági világbajnokságra, amelynek helyszíne nyáron Dél-Korea lesz.
Életem legjobb teljesítményét nyújtottam Helsinkiben, és úgy érzem, hogy a következő nagy világversenyeken saját magamat kell legyőzzem, mindig a korábbi teljesítményt kell elérném, vagy annál jobbat nyújtani. Boldog lennék akkor, ha saját eredményeimen javítani tudnék.
– nyilatkozta a párosban Európa-bajnok, egyéniben bronzérmes székelyföldi sportoló.
Balázs-Bécsi Zsolttól, a sportoló édesapjától megtudtuk, hogy a családban elsőként ő szerette meg ezt a sportot. „Próbáltam megtanulnia az egykezes játékot. Nem nagyon ment, de amikor a tévében láttam az amerikai profi ligában egy ausztrál játékost két kézzel dobni, akkor kimentem a csíkszeredai 300 Bowling Klubhoz és megkérdeztem, hogy szabad két kézzel is dobni? Persze, volt a válasz, hiszen a világ legjobb játékosa két kézzel dob.
A fiam 6-7 éves lehetett, amikor el kezdett velem járni, majd amikor a fociról átváltott a bowlingra, elhatározta, hogy meg szeretné tanulnia ő is a kétkezes technikát. Tanultuk, csiszoltuk, tökéletesítettük a dobását, amíg olyan lett, hogy kezdte hozni az eredményeket.
Először 12 évesen vett részt a román ifibajnokságon, ahol 18 év a felső korhatár, és ott harmadik lett, majd rá egy évre országos bajnok, és már abban az évben el is vitték az ifjúsági Európa-bajnokságra. Akkor tapasztaltuk meg, hogy melyik az a színt amelyet el kell érni.
A felkészülés és a versenyeztetés költségeinek nagy rész családi vállalkozásban történt, a nagyobb versenyekre a szövetség szponzorától kaptak a sportolók egy-egy golyót.
Közben elhatároztam, hogy elvégzem az edzői tanfolyamot. Ennek az volt a célja, hogy tanuljam meg azt, amit a fiamnak át tudok adni. Először elvégeztem az első szintűt, tavaly pedig a második szintű edzői tanfolyamot. Nem magárét a diplomáért csináltam ezt. De fontos a diploma is, mert az feljogosít arra, hogy a világversenyeken ott lehessek a versenyzónában, a játéktérben, a sportoló mögött.
Nem pályáztam meg az ősszel a szövetségnél a válogatott edzői posztot, mert vannak bukaresti kollégák, akik magasabb szinten értenek ehhez a sporthoz. Szerintem egy jó döntős volt Marius Piticariu kinevezése szövetségi kapitánynak, meglett az eredménye. Amikor automatikus lesz, amikor kitanult a dobás technikája, akkor sokat számít a mentális felkészültség – ez 70%-ot jelent ebben a sportágban. Általában az ifjúsági Európa-bajnokságokon a fiúknál 100 körüli az indulók száma, a lányoknál pedig 60-70-en állnak rajthoz. A romániai sportolók eddigi legjobb helyezése a legjobb 40 közé bekerülés volt, és azt szintén a fiamék tartották” – mesélte Balázs-Bécsi Zsolt.
A második, franciaországi Európa-bajnokság után merült fel a sportoló édesanyjában, fogalmazódott meg Balázs-Bécsi Kingában, hogy a legnagyobb segítséget ő a mentális felkészülés terén tudná nyújtani. „Éreztük, hogy komoly mentális felkészülésre lesz szükség, mert láttuk, hogy technikailag nagyon jól áll. Láttuk, tapasztaltuk, hogy ebben a sportágban a vezető országok edzői stábjaiban komoly mentális felkészítést végző szakemberek vannak. Éreztem, hogy ezen a téren tudnék segíteni, ezért Magyarországon elvégeztem a sport-mentáltréneri képzést, én ezen a részén próbálom segíteni.
Ezen a téren próbálom képezni magam, ebben segíthetek, én ezen a téren tudok hozzátenni az eredményekhez” – nyilatkozta Balázs-Bécsi Kinga, aki azt is elárulta, hogy még álmodni sem merték ezeket a jó eredményeket.
– fűzte hozzá.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.