Az új keletű magyar fejlesztésű sportág első világbajnokságát értelemszerűen Budapesten rendezték meg 2017-ben, amikor összesen 20 nemzet versenyzői két kategóriában, férfi egyéniben és párosban mérték össze tudásukat.
Egy évvel később a franciaországi Reims-ben már 55 ország képviselői álltak asztalhoz, a játékosok azonban csak egy kategóriában indulhattak. 2019-ben a teqball-vb mezőnye visszatért a magyar fővárosba, ahol először harmadik kategóriaként vegyespárosban is lehetett nevezni.
A koronavírus-járvány miatt 2020-ban elmaradt a seregszemle, a rá következő évben pedig a lengyelországi Gliwice volt a helyszín, a legutóbbi, tavalyi kiírást pedig Németországban, Nürnbergben rendezték.
Idén a teqball-világbajnokság először hagyja el Európát, a sportág legjobbjai november 29. és december 3. között Thaiföld fővárosában, Bangkokban küzdenek meg a minél fényesebb érmekért.
A mostani viadalon az eddigi legnépesebb mezőny gyűl össze, hiszen összesen 61 ország 211 válogatott versenyzője képviselteti magát az öt kategória mérkőzésein.
A romániai nemzeti csapatot öt játékos alkotja: férfi egyéniben a világelső, Európa- és világbajnoki címvédő, székelyudvarhelyi Györgydeák Apor, női egyéniben az Európai Játékokon aranyérmes, marosvásárhelyi Barabási Kinga, férfi párosban Györgydeák Apor és a marosvásárhelyi Szilágyi Arnold, női párosban a zetelaki Miklós Tünde és a nyikómalomfalvi Lakatos Kriszta, vegyesben Barabási Kinga és Szilágyi Arnold.
Az eddigi világbajnokságokon az érmek tekintetében a listavezető Magyarország után a romániai válogatott a második legeredményesebb nemzet.
A csapat keretét szinte kizárólag a Székelyudvarhelyi Góbék Teqball Team sportolói alkották, akik az öt korábbi viadalon mindig dobogós helyen végeztek, három arany-, egy ezüst- és hét bronzérem volt az eddigi termés. Mögöttük harmadik helyen a szerbek állnak, őket szorosan követik a brazilok, az amerikaiak, a lengyelek és a franciák.
A székelyföldi teqballosok már az első világbajnokságon letették a névjegyüket a sportágban,
hiszen 2017-ben Budapesten a Lázár Zsolt-Szécsi Barna alkotta férfi páros aranyérmet szerzett, egyéniben pedig Lázár Zsolt a harmadik helyen végzett. A következő évben Szécsi Barna újabb világbajnoki címet nyert, ezúttal egyéniben, Ilyés Szabolcs és Lázár Zsolt pedig párosban bronzéremmel gazdagodtak.
A harmadik és a negyedik vb-n aranyéremből ugyan nem jutott a romániai küldöttségnek, de a többi medálból annál inkább.
Említésre méltó Györgydeák Apor teljesítménye, aki három kategóriában is felállhatott a dobogóra,
a 2019-es kiadáson egyéniben, 2021-ben pedig párosban Ilyés Szabolcs és vegyesben Miklós Tünde oldalán. Aztán tavaly Nürnbergben a székely világelső felért a csúcsra, egyéniben megszerezte az első világbajnoki címét.
Budapest, 2017
Aranyérem: Lázár Zsolt-Szécsi Barna – férfi páros
Bronzérem: Lázár Zsolt – férfi egyéni
Ötödik hely: Szécsi Barna – férfi egyéni
Reims, 2018
Aranyérem: Szécsi Barna – férfi egyéni
Bronzérem: Ilyés Szabolcs-Lázár Zsolt – férfi páros
Budapest, 2019
Bronzérem: Györgydeák Apor – férfi egyéni
Bronzérem: Ilyés Szabolcs-Lázár Zsolt – férfi páros
Negyedik hely: Lázár Zsolt-Mitri Rita – vegyespáros
Gliwice, 2021
Ezüstérem: Györgydeák Apor-Ilyés Szabolcs – férfi páros
Bronzérem: Györgydeák Apor-Miklós Tünde – vegyespáros
Bronzérem: Barabási Kinga-Dakó Katalin – női páros
Negyedik hely: Györgydeák Apor – férfi egyéni
Nürnberg, 2022
Aranyérem: Györgydeák Apor – férfi egyéni
Bronzérem: Györgydeák Apor-Ilyés Szabolcs – férfi páros
Ötödik hely: Ilyés Szabolcs-Mitri Rita – vegyespáros
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.