Vasárnap délelőtt a város központjában sem utalt sok minden arra, hogy szikrázó derbi következik, pedig a helyiek a pozsonyi Slovan után a nagyszombatiakat nevezték meg, mint legádázabb ellenfelük. Az április 8-án a fővárosiak elleni rangadóra három héttel a mérkőzés előtt elkelt minden jegy, és ahány DAC-szurkolóval szóba álltam, mindig a DAC–Slovan rivalizálásra lyukadtunk ki. A nagyszombatiak elleni meccs napján viszont csendes, vasárnapi idill uralkodott az utcákon.
Gyalog mentem szállásomtól a stadionhoz és az első, a derbire utaló jellel a pályától kétutcányira találkoztam. Egy nyugdíjas párt láttam, sárga-kék sállal a nyakukban, egy tömbház előtt üldögéltek. Az idős bácsi mikor megtudta, hogy Székelyföldről jöttem, rögtön kezet nyújtott és azon nyomban azt kezdte mesélni, hogy mikor Ceaușescu ellen kitört a forradalom, akkor nagyon gondolkozott, hogy ő is Székelyföldre utazzon. Végül persze nem utazott el. Búcsúzóul egy 2–1-es hazai győzelmet tippelt.
Egy utcával arrébb a stadion felé teljes védőfelszerelésbe öltözött csendőrsor menetelt, közelebbről is szemügyre akartam venni őket. Nagyjából negyvenen lehettek, egységesen, teljes harci ruházatba öltözve, tiszteletet parancsolóan. Beálltam mögéjük és addig a kocsmáig kísértem őket, ahonnan az elmondások szerint „kipattant” az Ismerős Arcok Nélküled című dalának rendszeres éneklése.
Két órával a mérkőzés kezdete előtt sárga-kék sálas szurkolók, illetve klubszínű mezbe és pólókba öltözött fanatikusok lepték el a lokált. A bárban hamar kerültek barátok, és a tulaj tálcán, röviditalokat körbe hordozva kínálta meg vendégeit. Amint megtudták, hogy székely vagyok, a székelyföldi foci felől kezdtek érdeklődni, illetve a Kolozsvári CFR is szóba került, hogy ott magyarul szurkolnak-e, mert Dunaszerdahelyen bizony mindenki magyarul „tolja”. Szépen lassan megtelt a „melegítő” lokál, majd a meccs közeledtével annál gyorsabban ki is ürült. Mindenki ott akart lenni a kezdés előtti pillanatokban, ugyanis akkor kezdik el énekelni a mára már az egész kárpát-medencei magyarság szívét meghódító népszerű strófákat.
A kezdés előtt fél órával én is elindultam a stadionba, és ami bent fogadott, az valóban csodálatos élmény volt. A klub színeibe öltözött, folyamatosan szurkoló és éneklő drukkereket láttam a stadion minden szegletében. Rögtön a B-közép elé mentem, akik nem hazudtolták meg hírüket, és már a meccs előtt frenetikus hangulatot teremtettek. A sárga-kék színkavalkádban több helyütt feltűnt a székely zászló is, a számtalan magyar sálról nem is beszélve. A hangosbemondó a játékosok bemutatása után a székelyudvarhelyi vezetőedző, László Csaba nevét is beolvasta, akit hatalmas üdvrivalgással köszöntöttek.
A játékosok pályára lépésekor pedig eljött a pillanat, amire már jómagam is nagyon vártam. Felcsendültek a Nélküled első dallamai, és valóban, mintha himnuszt énekeltünk volna. Hidegrázós, felemelő három és fél perc volt, amint a több ezer ember, klubsáljait magasba feszítve torkaszakadtából énekelte a magyarság számára oly sokat jelentő sorokat. Ezután a közönség elénekelte a magyar himnuszt is, amit mindennél erőteljesebb Ria-Ria-Hungária követett.
A mérkőzésen rendkívül kiegyenlített játékot láthatott a közönség, egyik csapat sem kockáztatott, így egyik fél számára sem adódott igazán nagy gólszerzési lehetőség. A találkozó előtt a tizenegy csapatos bajnokságban a nagyszombatiak az ötödik helyen tanyáztak, míg a DAC hat ponttal lemaradva a hetedik volt. Közben a dunaszerdahelyi közönség folyamatosan hajtotta övéit. Nem volt megállás és egymást követő két olyan perc sem, amikor valamilyen rigmusba, éneklésbe ne kezdtek volna.
A második félidő kezdete aztán megint felemelő pillanatokat tartogatott. A stadion népe felállt, a sálak ismét a magasba kerültek, és a stadionban lévő több mint hatezer ember ezúttal a székely himnuszt kezdte énekelni. László Csaba arcát fürkészve látszott, sokat jelentett ez számára is.
Az eredményt illetően viszont érdemi változást a második félidő sem hozott, és szép lassan lecsordogált a játékidő. Nem esett gól, a két középmezőnyben található csapat osztozkodott a pontokon, és maradtak a tabella középső fertályában.
A DAC sorozatban kilenc mérkőzésén maradt veretlen és egymás után harmadik döntetlenjét érte el. A szurkolókat azonban nem zavarta a gólínség, hiszen végig űzték, hajtották a sárga-kékeket. A végén pedig szintén nem maradhatott el a magyar himnusz, amelyet László Csaba is megvárt, és vigyázzba állva tisztelgett előtte.
Futballberkekben irigylésre méltó az, amit Dunaszerdahelyen láttam. A kisvárosi hangulatot a stadion környékén élénk és parázsló futballmiliő vette át, ahol sportszerű, ugyanakkor a végletekig szurkoló és éneklő fanatikusok biztosítják a remek hangulatot. Bízzunk benne, hogy hamarosan az egyre markánsabb eredményeket produkáló székely városok labdarúgó-csapatainak szurkolói is megélhetik ezt. Hogy csak a legaktuálisabb esetleges „osztályugrásokat” vegyük szemügyre, Sepsiszentgyörgy az első liga ajtaján kopogtat, míg Csíkszereda jó esélyekkel a másodosztályba kerülhet, Székelyudvarhely pedig remélhetőleg benn tud maradni a harmadosztályban.
Ilyés Szabolcs, Dunaszerdahely
A részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság mezőnye túl van két fordulón a csoportkörben. Vannak már biztos továbbjutók a középdöntőre.
A Bukaresti Steaua egykori kiváló hálóőre régóta egészségügyi problémával küzdött, pár hónapja nyílt szívműtéten is átesett. Sajnálatos módon az BEK-győztes kapus szervezete 65 éves korában, december 2-án feladta a küzdelmet.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!