A 2025–2026-os idénytől a román élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban komolyabban veszik az úgynevezett 5+6-os szabályt, amely szerint minden mérkőzésen legalább öt olyan játékosnak kell végig a pályán lennie, aki a román válogatottban szerepelhetne, közülük legalább egynek U21-es korúnak kell lennie.
A rendelkezés célja, hogy elősegítse a hazai tehetségek fejlődését, ám a frissen feljutó FK Csíkszereda számára ez váratlan akadályokat hozott.
Különösen annak fényében, hogy Magyarországon is hasonló szabályváltozás történt ugyanebben az időszakban, ami gyökeresen átírta a székelyföldi együttes átigazolási terveit.
A témában Szondy Zoltán klubelnököt kérdeztük, aki őszintén beszélt a szabály hátteréről, a keretépítés kihívásairól, és a fenyegető pénzbírság súlyáról is. „Ezzel a szabállyal kapcsolatban úgy vagyunk, mint a róka fogta csuka” – kezdte – „Kevesen tudják, de a mi akadémiánk volt az egyik, amelyik ezt a szabályt évekkel ezelőtt támogatta, sőt javasolta is, mert úgy gondoltuk, a hazai nevelésű fiatalokat védi.”
A klub átigazolási stratégiája arra épült, hogy az akadémiáról kikerült, kettős állampolgárságú fiatalokat, akik később Magyarországon játszottak, visszacsábítsák Csíkszeredába.
Azonban épp ezek a játékosok váltak közel elérhetetlenné a magyarországi szabálymódosítás miatt.
„A mi átigazolási taktikánk rendkívül egyszerű volt.
– jegyezte meg Szondy Zoltán.
Az FK Csíkszereda elnöke konkrét példákat is említett: „Négy játékost is kiszemeltünk, akikkel már tárgyaltunk, és szóban a klubjaikkal is megegyeztünk. Aztán jött a magyar szabálymódosítás és úgy fest, egyikük sem tér vissza.”
A helyzetet még egy jelenleg is zajló tárgyalás menthetné, ám annak végkimenetele továbbra is kétséges.
Így a klub lehetőségei jelentősen beszűkültek, és egyelőre nem látják reálisnak, hogy minden egyes mérkőzésen teljesíteni tudják az 5+6-os szabályt.
„Nagyon szerettük volna betartani a szabályt. Volt is erre szándék, stratégia és akarat. Csakhogy így, hogy egyszerre történt szabálymódosítás két országban, ez szinte lehetetlenné vált számunkra. Meggyőződésem, hogy néhány meccsen biztosan megfelelünk, de hogy minden találkozón igen, azt jelen körülmények között kizártnak tartom” – mutatott rá Szondy Zoltán.
Hangsúlyozta, hogy bár a gárda kerete önmagában alkalmas lehet az előírás részleges teljesítésére, a döntés mindig az edző kezében van, akinek nemcsak a szabályokat, hanem az eredménykényszert is figyelembe kell vennie.
A klubvezetés ugyanakkor nem zárkózik el a fiatalítás elől: az edzőtáborban is több fiatalt építenek be a csapat körébe, hogy a jövőben már ne legyen gond az előírás teljesítésével.
„Azt szeretnénk, hogy ezek a fiúk erősödjenek, fejlődjenek, és egy év múlva már gond nélkül teljesítsük a szabályt. Én meg vagyok győződve róla, hogy jövő nyáron ez már nem lesz kérdés.”
A szabály egyik sarkalatos pontja, hogy nem minden mérkőzésen kötelező a kvóta betartása, de a meccsek legalább 75 százalékában igen. Aki ezt nem teljesíti, akár 150 ezer eurós pénzbírságra is számíthat, ami egy újonc klub számára komoly érvágás lehet.
A klub megpróbálja a lehetőségeihez mérten teljesíteni az előírást, de nem minden áron. „Itt már hosszú ideje szó volt erről a módosításról és szigorításról, így valamelyest fel lehetett készülni rá, azonban Magyarországon derült égből villámcsapásszerűen jött, ami nagyon nehézzé tette a helyzetet. Ennek ellenére készülünk az idényre és megpróbáljuk belőle kihozni a legjobbat” – zárta Szondy Zoltán.
Az FK Csíkszereda vezetése tehát támogatja a hazai játékosok szerepeltetését célzó reformokat, de a jelenlegi környezetben – főleg a párhuzamos szabálymódosítások miatt – egyensúlyozni kényszerül a szabálytisztelet és az élvonalbeli bennmaradás között.
A klub nem zárkózik el a szabály betartásától, de elismeri: nem minden mérkőzésen tudnak eleget tenni az elvárásoknak.
Szondy Zoltán szavai világosan jelzik: komoly erőfeszítéseket tesznek, de a realitások talaján maradva az eredményességet sem áldozhatják fel.
Hétfőn késő este játssza első élvonalbeli mérkőzését az FK Csíkszereda, 21.30-kor a városi stadionban a Bukaresti Dinamo lesz az ellenfél. Kövesse velünk közösen a történelmi találkozó felvezetését.
Döntetlennel zárta története első élvonalbeli mérkőzését az FK Csíkszereda. Hazai pályán hamar kétgólos előnyre tett szert, végül azonban szenvednie kellett az egy pontért a Bukaresti Dinamo ellen.
Egy 15 éves fiú életét vesztette abban a balesetben, melynek során vonat sodort el egy autót a gyimesközéploki Antalokpataka településen, szerdán délelőtt.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!