HIRDETÉS

A sztereotípiák a pálya szélére szorítják a női sportolókat

Kisgyermekkora óta korsarazik, a válogatott oszlopos tagjaként elkeserítő látnia, hogy nem ismerik el kellően a munkáját
Fotó: Andrea Vlase

Esélyegyenlőség ide vagy oda, továbbra is valós problémának számít, hogy alacsonyabb a női sport presztízse és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Erről kérdeztük Biszak Boglárka kosárlabdázót és Geréd Erika labdarúgót.

Egyetlen árva nő sincs a világ 100 legjobban fizetett sportolója között, derült ki nemrég a Sportico által összeállított listából. Az amerikai teniszcsillag, Coco Gauff volt a legjobban kereső női sportoló 2024-ben a maga 30,4 millió dollárjával, de még így is mindig több mint 7 millió dollárral lemaradt a minimum 37,5 millió dolláros határösszegtől, amivel bekerülhetett volna a top 100-ba. Amúgy a 260 millió dollárt zsebre vágó Cristiano Ronaldo a legjobban fizetett sportoló.

Leszögezhetjük tehát, hogy a sport hagyományosan férfiak uralta ágazat, ahol a nemek közti egyenlőség tekintetében történő előrelépést akadályozza a nőiességről és férfiasságról alkotott társadalmi felfogás, amely a sportot gyakran „férfiasnak” tartott vonásokkal társítja, mint a fizikai erő és a gyorsaság, vagy épp a nagyfokú versenyszellem.

HIRDETÉS

Az uralkodó nemi sztereotípiák nemcsak a nők sporttevékenységekben való részvételére vannak hatással, hanem eredményeik háttérbe szorítására is, mivel a hangsúly a képességeik helyett gyakran a külsejükre, nőiességükre helyeződik.

Ez pedig óriási szakadékot eredményez a bérezésben is. Egy 2021-es tanulmány szerint a férfi és női sportolók közötti bérkülönbség rendkívül jelentős: a férfiak átlagosan háromszor annyit keresnek, mint női társaik. Ez a különbség különösen nagy a csapatsportágakban, például a labdarúgásban, kosárlabdában vagy a jégkorongban.

A bajnoki címvédőnél tett kitérő fiaskóba torkollott •  Fotó: Iordache Elis&George Stan Galéria

A bajnoki címvédőnél tett kitérő fiaskóba torkollott
Fotó: Iordache Elis&George Stan

Nőként nehezebb megélni a sportból

Biszak Boglárka, a Kézdivásárhelyi SE kosárlabdázója szerint aggasztóan nagy a bérkülönbség a két nem között.

„Romániában a kosárlabdarendszer nincs úgy kiépítve, hogy élhető legyen nekünk nőknek is. A férfiaknak jóval könnyebb olyan szempontból, hogy sokkal nagyobb összegeket zsebelnek be szezon közben, és itt nemcsak a fizetésekre, hanem a győzelmi bónuszokra is gondolok, ami simán biztosítja megélhetésüket a két idény közötti nyári periódusban. Sőt, gyakran olyan szerződést kapnak, amiben a nyári időszak is fedve van.

Elmondhatom, hogy a nők esetében szezonról szezonra kötnek velünk szerződést, a nyári időszakot mi magunknak kell megoldjuk, és mivel nálunk nem forognak akkora összegek, így jóval nehezebb biztosítani a megélhetésünket”

– részletezte Biszak Boglárka felsőháromszéki kosárlabdázó, aki karrierje során megfordult már Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Aradon és Konstancán is.

Boglárka kisgyermekkora óta kosárlabdázik, ám női sportolóként úgy érzi, munkájáért nem kapja meg azt az elismerést, ami járna.

„Ugyanazoknak a feltételeknek kell megfelelni nekünk is, ugyanúgy edzünk, hétvégénként meccseket játszunk. És nemcsak a bérkülönbségek zavarók. A női sportok kevesebb figyelmet kapnak a médiában és a közvélemény szemében, ami csökkenti a szponzorálási lehetőségeket, emiatt kevesebb pénz folyik a női szakágba, ami ugye szorosan összefügg a bérezéssel és végsősoron a teljesítményünk alulértékeléséhez vezet.

Úgy gondolom, ha ugyanolyan bánásmódban részesülnénk, mint a férfiak, és ugyanazokat a fejlődési körülményeket biztosítanák, ha nem lennénk ennyire alulreprezentáltak, az nagyban tudná emelni a színvonalat is, és tudná csökkenteni az óriási szakadékot, ami a férfiak és nők bérezése között van”

– vélekedik a többszörös válogatott kosaras.

Tavaly Araddal ezüstérmes lett a női Nemzeti Ligában •  Fotó: Bordás Lóránt Krisztián Galéria

Tavaly Araddal ezüstérmes lett a női Nemzeti Ligában
Fotó: Bordás Lóránt Krisztián

„Na de gyereket, ki szül?”

Véleménye szerint ugyancsak nehéz megfelelni azoknak a társadalmi elvárásoknak és sztereotípiáknak, amelyek azt sugallják, hogy a sportolás férfiaknak való, a nőknek pedig másfajta szerepet szánnak, ami plusz lelki terhet jelent számukra.

„Nem beszélve arról, hogy mennyi kritika éri a nőket, és nemcsak a pályán nyújtott teljesítményük, hanem külsejük és életvitelük alapján. „Férfias test és ehhez hasonlókkal dobálóznak, ami adott helyzetben testképzavart is tud okozni, és egy plusz mentális terhet ró ránk, amit el kell viselni” – teszi hozzá.

A klasszikus nemi szerep-elvárások is zavarók tudnak lenni az élsportolók esetében, amely alapján a nők önmegvalósításának csúcsának a gyerekszülésnek kellene lennie, de a szülés utáni visszatérésben semmi segítséget nem nyújtanak nekik, gyakorta nem is várják vissza őket a pályára.

„Elmondhatom, hogy eddigi karrierem során a szerződéseimbe bele volt foglalva, hogy azonnali hatállyal felfüggesztik azokat, ha idény közben terhesség lépne fel – más normálisabb munkahelyeken ez fizetett szabadságot jelent, ám a sportolói közösségekben gyakorlatilag munka nélkül maradnál” – jegyzi meg keserűen a 25 éves sportoló.

Konstancán megjárta, nem sieti el a következő lépést

Biszak Boglárka felidézte azt a botrányos esetet, amikor az év elején Garmisch-Paterkirchenben rendezett síugró világkupa forduló selejtezőjét a férfiaknál az osztrák Jan Hörl nyerte, a nőknél pedig Selina Freitag. Ugyanazért az eredményért előbbi 3 ezer svájci frankot, utóbbi pedig egy tusfürdőt, sampont és négy törülközőt tartalmazó kozmetikai csomagot kapott, ami természetesen nagy felháborodást váltott ki, ennek hatására utólag wellness utalvánnyal is „megörvendeztették” a női versenyzőt.

A román válogatott oszlopos tagja elmondta, a bajnoki címvédő Konstancát épp az anyagi nehézségek miatt volt kénytelen elhagyni.

„Nehéz erről nyilatkozni, bajnoki ezüstérmesként Aradról nagy álmokkal, célokkal igazoltam a bajnokcsapathoz, rosszul érintett mindenkit, hogy így szétesett a klub.

Nagyon rossz volt megélni, hogy sokáig nem fizettek ki, sokáig hallgattunk is róla, nyeltünk és tűrtünk, de nyilván egy idő után a józan ész megkövetelte, hogy valamit lépjünk ez ügyben, ezért kénytelenek voltunk más megélhetés után nézni”

– idézi fel a nehézségeket.

„Ezért is döntöttem úgy, hogy jobb lesz nekem egy kicsit itthon a Kézdivásárhelyi SE-nél, és nem sietem el, jobban fontolóra veszem a következő lépést” – fogalmazott a nevelőegyesületéhez való visszatérésről.

Geréd Erika (jobbról) számára a labdarúgás egyenlő a szabadsággal, azzal, hogy minden nap azt csinálhatja, amit a legjobban szeret •  Fotó: FK Csíkszereda Galéria

Geréd Erika (jobbról) számára a labdarúgás egyenlő a szabadsággal, azzal, hogy minden nap azt csinálhatja, amit a legjobban szeret
Fotó: FK Csíkszereda

Könnyebb kitűnni, de be kell érni kevesebbel

Geréd Erika, az FK Csíkszereda labdarúgója is úgy látja, hogy nem ugyanaz az elismerés jár ugyanazért az elvégzett munkáért.

„Úgy gondolom, minden sportoló ugyanannyi munkát kell belefektessen választott sportágába, nemtől függetlenül. Az érvényesülés inkább azon múlik, hogy mennyire tehetséges és elkötelezett az adott sportoló.

Női sportolóként talán kicsivel könnyebb kitűnni, mivel a férfiak sokkal nagyobb számban választják a sportot, mint hivatást, így a nőknél a konkurencia kisebb, egyszerűbb az előrelépés.

Ennek ellenére sajnos elmondhatjuk, hogy bár relatív könnyű top csapatokba bekerülni, de sem a feltételek, sem az elismerés, sem az anyagiak nem ugyanazok, mint a férfiaknál – fejtette ki véleményét a 25 éves focista.

Geréd Erika szerint a különbségeket nagyobb anyagi ráfordítással lehetne áthidalni.

Geréd Erika megtalálta számításait Csíkszeredában •  Fotó: FK Csíkszereda Galéria

Geréd Erika megtalálta számításait Csíkszeredában
Fotó: FK Csíkszereda

„Ha jelentős mértékben növelnék a költségvetést a nőknél is, akkor jóval többen éreznék, hogy van jövőjük a sportban és nem hagynák abba idő előtt pályafutásukat, tehetséges sportolókat lehetne igazolni, ami növelné a színvonalat.

A több anyagi forrás több lehetőséget biztosítana a fejlődésre, az edzésekre és az egészségügyi támogatásra, amely végső soron a sport teljesítményre is hatással van. Én úgy látom, a kezdeti bizalom hosszú távon minden szempontból fejlődést hoznat”

– fogalmazott a többszörös román válogatott labdarúgó, aki nagyon örül annak, hogy a Diósgyőrtől „hazaigazolt”.

„Jó érzés itthon lenni Hargita megyében, hiányoztak a családtagok, a barátaim, de sok új barátra leltem a csapattársaim között is, illetve úgy érzem, sportolóként is tudtam fejlődni, mióta az FK Csíkszeredához kerültem” – szögezte le, hozzátéve, számára a labdarúgás egyenlő a szabadsággal, azzal, hogy minden nap azt csinálhatja, amit a legjobban szeret.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Megelőzte az FK Csíkszeredát, megvan a másik feljutó is

A székelyföldiek már előzetesen elérték, hogy jövőben a legjobbak között szerepeljenek a labdarúgó Szuperligában. Megvan a második együttes kiléte is, aki a legjobbak között kezdheti az új idényt.

Osztályozó vagy kiesés – válaszút előtt a Sepsi OSK

Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.

Székelyhon

Fenyegető hangvételű plakátok Csíkszeredában

Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.

`
Krónika

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Krónika

Újabb autópálya-szakaszt kezdhetnek építeni Erdélyben

Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.

Főtér

Mi történt május 4-én Romániában? És mi jöhet?

Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.

Ez is érdekelheti

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

Egyedi futóélmény a Szent Anna-tó partján

Idén a tizenötödik kiadásához érkezett a Tusnád Maraton, a nagy népszerűségnek örvendő sporteseményt május 10-én rendezik. A verseny egyediségéről, különlegességeiről, hangulatáról Nemes Zoltán főszervezővel beszélgettünk.

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!