Amióta a férfi sorozathoz hasonlóan a női kézilabda BL-ben is négyes döntőt szerveznek, soha nem volt ennyire kiegyensúlyozott a csapatok játékereje. A szakma sem tudta egyértelműen letenni tippjét egyetlen csapat mellett sem, az általános vélemény az volt, hogy bármely gárda képes lehet a végső győzelemre.
A Győri Audi ETO eddigi négyes döntői alkalmával mindig a topfavorit szerepét töltötte be, ami most sem változott, csupán három hasonló erősségű csapat került be melléje. A Bukaresti CSM csapatát is alkalmasnak találták a végső győzelemre.
A román fővárosi gárda egyébként 2016-ban éppen a Győrt múlta felül egy heroikus csatában, hetesekkel verve meg a Rába-partiakat.
A harmadik és egyben szintén nagyesélyes a macedón Vardar Szkopje csapata, amely az utolsó nagy dobására készült. A vezetőség – és persze a támogatók – a sztáralakulat megtizedeléséről döntött, olyan értelemben, hogy már a következő szezontól is csak a fiatal kézilabdázóikra építve szeretnének a siker útjára lépni, szélnek eresztve világsztár idegenlégiósaikat.
A szél pedig Bukarest felé fújt, négy játékos is a román fővárosba fogja áttenni a székhelyét.
Bitang erős bukaresti gárdával kell jövőre is számolni. A negyedik csapat pedig az orosz Rosztov Don volt, amely a negyeddöntőben azt a Fradit ütötte el simán – a zöld-fehérek által már oly rég áhítozott négyes döntőtől –, amely a magyar nemzeti bajnokságban nagyon szorongatja a Bajnokok Ligájában címvédő győri alakulatot.
Ha nem fog az utolsó fordulókban óriási meglepetés születni, a magyar bajnokságban csak az összesített gólkülönbség fogja eldönteni a győztes kilétét.
Na de visszatérve a világelithez,
a szombati elődöntők során csordulásig telt a Papp László Budapest Sportaréna. Nem is csoda, hiszen rögtön az első elődöntőben a női kézilabdázás két góliátja, a győriek és a bukarestiek csaptak össze.
Számtalanszor játszottak már egymás ellen, hogy csak a legutóbbi ütközetet vegyük figyelembe, az alapján sem lehetne győztes hirdetni. A csoportmeccsek során a románok nyertek két góllal hazai pályán, míg Győrben magyar győzelem született, szintén kétgólos különbséggel.
Az arénában a nagyszámú zöldbe öltözött győri szurkolósereg mellett szép számban megjelentek román drukkerek is. Az EHF által kijelölt „sarokszektoruk” mellett még egy lelátórészt sikerült megtölteniük a románoknak.
Érdekesség, hogy a bukarestiek nem a klubcsapatuk színeiben „pompáztak”, hanem piros-sárga-kékben vagyis a román nemzeti színekben.
Parádésan kezdődött a mérkőzés győri szempontból, rögtön az elején háromgólos vezetést mutatott az eredményjelző. Kemény védekezés és kegyelmet nem ismerő helyzetkihasználás jellemezte a győriek játékát. Sokat elárult a bukarestiek kilátástalan játékáról, hogy az első góljukat mindössze a 11. percben tudták belőni.
Az első félidőben – kiegyensúlyozott játékával – a Győr végig vezetni tudott 2–3 góllal, 12–10-es hazai előnynél mehettek pihenni.
A 11 500 néző végig remek hangulatot teremtett a félidő során. A románok voltak igazán elemükben, többször is torkuk szakadtából ordították a „Románia! Románia!”, amire az aréna több szegletéből is erős füttyszó volt a válasz.
A második félidő is győri góllal kezdődött, és a 40. percre táltosodtak meg a románok, 16–16-ra állt a mérkőzés. Ekkor a románok nem tudták megszerezni a vezetést, és számtalan kihagyott helyzet után a győriek találtak be újból, innen pedig nem volt megállás.
A mérkőzés utolsó negyedében folyamatosan növelni tudták előnyüket, a végső sípszó előtti percekben a magyar publikum már felállva tombolt. 26–20-as kiütéses győzelemmel a Győri Audi ETO címvédőként ismét döntőbe jutott.
A második szombati elődöntő egy simább mérkőzést hozott. Az orosz Rosztov-Don gyakorlatilag csak a legelején vezetett 1–0-ra. A közel tízperces gólcsendjüket igencsak megsínylették, a macedónok adott pillanatban már néggyel is vezettek, végül 10–7 lett a félidőben.
A második félidő sem hozott érdemi változást, ugyan az oroszok kettőre le tudták dolgozni hátrányukat, a végére elfogyott a szufla,
és 25–19-re megérdemelten nyert a Vardar Szkopje, amely a tavaly elvesztett döntő után ismét a Győrrel kellett megküzdjön az elsőségért.
Az első nap történései után nem lehetett okuk panaszra az Európai Kézilabda Szövetség embereinek, hiszen az első telt házas elődöntő után, a második – magyar érdekeltség nélküli meccsen is – elődöntőben is közel telt ház előtt játszhattak a felek, kiváló hangulatban.
Két csalódott csapat találkozott a vasárnapi kisdöntőben, és a CSM volt a toronymagas esélyes. Nem is hazudtolták meg ezt, ugyanis már a tizedik percben öt góllal vezettek, majd volt közte nyolc is, a szünetben 19–14-es román vezetés állt az eredményjelzőn.
A román szurkolók ismét hangosan biztatták övéiket, bár valószínűleg sokkal inkább a második mérkőzésen szerettek volna érdekeltek lenni.
A második félidőben megint jól kezdtek a románok, tartották is az ötgólos előnyüket, egy ideig. Merthogy a bukarestiek nyolcperces gólcsendjét az oroszok remekül használták ki, a mérkőzés hajrájára egyenlíteni tudtak. Időkérés után azonban kapcsolt a Cristina Neagu vezette bukaresti alakulat, így végül 31–30-ra megnyerték a mérkőzést, ezzel együtt pedig a bronzérmet.
A harmadik helyért folyó mérkőzés alatt is jó hangulat uralkodott az arénában, a végén pedig a román szurkolók a „Vardar! Vardar” skandálásba kezdtek. A magyar többségű publikum tudtára adták, hogy kivel tartanak a döntőben…
A bronzérem átvétele után Neagu vette kézhez a mikrofont és szólt övéihez, románul: Köszönjük a fantasztikus szurkolást és sajnálom, hogy nem a döntőben játszhattunk, de megígérem, hogy jövőre visszatérünk és a döntőben leszünk! – szólt a magabiztos ígéret.
Az ETO–Vardar meccs előtt fantasztikus fényjáték vette kezdetét, majd sokak nagy örömére a 27 éves, angol John Newman énekes-dalszerző adta elő Blame című slágerét.
A döntős csapatok nagy ováció közepette futottak a pályára, zengett a „Hajrá Győr!”, majd gyors válaszként zúgott a „Hai Vardare! Hai Vardare! Haideee!”.
A mérkőzést ismét remekül kezdte a Rába-parti gárda, és két góllal már az elején sikerült elhúznia, amiből lett három is.
Mindkét gárda keményen és jól védekezett. A félidő végére a győri támadásokba hiba csúszott, amit a macedón sztárcsapat ki is használt, egyenlített, majd vezetett is. A Győr nem hagyta azonban magát, nem akart hátrányban pihenőre menni, és Görbicz Anita révén egyenlített. Félidő: 9–9.
A második játékrész első fele a Vardarnak jött ki jobban, vezetni tudtak 1–2 góllal. A 45. percben lett meg végre az egyenlítés, de ekkor is még viszonylag kevés gól esett a kiváló védekezéseknek köszönhetően (13–13).
A mérkőzés utolsó negyedórája hihetetlen izgalmakat hozott. Fej fej mellett haladtak a csapatok, majd öt perccel a vége előtt emberhátrányba került az ETO, 17–17-es állásnál.
Megérezte a bajt a magyar közönség, és egy emberként talpra állva kezdte biztatni a győri csapatot, aminek az lett az eredménye, hogy emberhátrányban is sikerült betalálni.
A 60. perc is drámai lett, a macedónok vezettek 20–19-re, majd 21 másodperce maradt az ETO-nak, hogy hosszabbításra mentse a mérkőzést. Ez sikerült is,
Amorim 12 másodperccel a vége előtt egyenlített, majd egy macedón időkérésnek köszönhetően még maradt az ellenfélnek 9 szekundum, hogy bevigye a győztes találatot.
Nem sikerült és következhetett a hosszabbítás, akárcsak a 2017-es ETO–Vardar döntőben.
A ráadásban aztán amit Amorim művelt, arra nincsenek szavak. Három gólt dobva egymaga vitte a hátán az ETO-t, amely így egygólos előnnyel fordulhatott az utolsó öt percre, na meg emberelőnyben, ugyanis a macedónok beállósa, a magyar szurkolók által kevésbé kedvelt Cvijic – még a podgoriciai Buducsnoszt-os idejéből „kiharcolta” az ellenszenvet kemény játéka miatt – kétperces kiállítást kapott.
Három perccel a vége előtt három góllal húzott el a győri együttes, amiből fél perc alatt egy maradt. A győri Brochot kiállították, eggyel ment az ETO, támadott a magyar csapat és 50 másodperc volt hátra.
A macedónoknak sikerült labdát szerezniük, majd ajtó-ablak helyzetbe kerülniük, de az utolsó két percre beálló Kiss Évának bravúrral sikerült hárítani. A Győri Audi ETO KC a tavalyinál is nagyobb küzdelemben végül 27–26-ra győzte le nagy riválisát.
A világklasszisokkal teletűzdelt győri csapat hatalmas bravúrral meg tudta védeni BL-címét. Jó volt látni a brazil Amorim és a skandináv játékosok mosolygását, még azokban a pillanatokban is, amikor a tribünben is mindenki feszülten figyelt.
A lányok nagy lélekjelenlétéről tett tanúbizonyságot pozitív hozzáállásuk a legforróbb pillanatokban is, talán ez volt a siker kulcsa. Na meg az a hihetetlen drukkolás, amit a magyar szurkolók biztosítottak, és a legnehezebb pillanatokban is dupla hangerővel buzdították kedvenceiket.
A győriek egyfajta bónuszként parádés tánc-koreográfiával lepték meg közönségüket, amit a díjátadás után is megismételtek. Hosszú percekig tombolt a közönség és éltette a csodacsapatot.
Elődöntő:
Győri Audi ETO KC–Bukaresti CSM 26–20 (12–10),
gólszerzők: Groot 7, Görbicz és Oftedal 5–5, Amorim 4, Bódi és Broch 2–2, Althaus 1, illetve Neagu 6, Kurtovic és Manea 4–4, Mehmedovic 3, Gulldén, Jörgensen, Curea 1–1.
Kiállítások: 2 és 6 perc.
Hétméteresek: 4/2, illetve 5/4.
Rosztov-Don (orosz)–Vardar Szkopje (macedón) 19–25 (7–10)
Kisdöntő:
Bukaresti CSM–Rosztov-Don (orosz) 31–30 (19–14)
Döntő
Győri Audi ETO KC–Vardar Szkopje (macedón) 27–26 (9–9, 20–20, 24–23) – hosszabbítás után,
gólszerzők: Groot 8, Amorim 6, Bódi 4, Görbicz, Hansen 3-3, Oftedal 2, Broch 1, illetve Lekic 6, Radicevic 4, Lazovic, Penezic, Lacrabere 3-3, Kuznyecova, Canadija, Risztovszka 2-2, Cvijic 1.
Kiállítások: 12 és 6 perc
Hétméteresek: 6/5, illetve 5/2
Győzelmi kényszerrel lépett pályára a Sepsi OSK, de érvényes gólt nem tudott szerezni Jászvásáron. A háromszéki csapatnak egyre fogy az ideje: ha így folytatja, könnyen kieshet az élvonalból. A remény még él – de már alig pislákol.
Nem történt meglepetés a sepsiszentgyörgyi divízió I/A jégkorong-világbajnokság utolsó meccsén, szombaton este a Sepsi Arénában Nagy-Britannia három góllal legyőzte Lengyelországot és csoportelsőként jutott fel az elitbe.
Elővigyázatosságból visszahívja a Lidl a Belbake Szezámmag 200g nevű termékét, mert felmerült benne a Salmonella spp. jelenlétének gyanúja. Konkrétan a 2026. február 6-ai minőségmegőrzési idővel ellátott csomagokról van szó.
Romániában őrizetbe vették, majd kitoloncolták az országból a Russia Today (RT) nevű orosz televíziós csatorna egyik ír munkatársát – állítja a csatorna főszerkesztője.
Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
Nem jött össze a bennmaradás a sepsiszentgyörgyi rendezésű vébén, a román jégkorong válogatott 2019 után ismét a divízió 1/B-ben kötött ki. Külföldön már kinyitottak a szavazókörzetek.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!