Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Nagy Attila: Karcfalva méltó házigazdája volt a világkupának

Dobos László 2023. április 24., 13:25 utolsó módosítás: 2023. április 24., 14:50

Szép közönségsikernek örvendett az április 14-19. között Csíkkarcfalván megrendezett, és az Amerikai Egyesült Államok győzelmével zárult Egyetemi Jégkorong Világkupa. A romániai hokiszövetség új elnökét, Nagy Attilát kérdeztük.

Nagy Attila: Karcfalva méltó házigazdája volt a világkupának
Galérianézet
Az egyetemi világkupa főszervezője, egyben a román szakszövetség új elnöke Fotó: Veres Nándor

– Ön volt a csíkkarcfalvi világkupa szervezőbizottságának első embere. Bírta a terhelést a felcsíki létesítmény jege, megfeleltek az elvárásoknak az öltözők, a szálláshelyek, az éttermek, voltak panaszok a külföldiek részéről?

– Kezdjem azzal, hogy volt egy kellemetlenség a jéggel, az egyik kompresszor meghibásodott, de hála Istennek végig tudtuk vinni a rendezvényt. Igaz, a jégminőség nem volt mindig a legmagasabb szinten, de elég volt ahhoz, hogy az összes meccset normális körülmények között le lehessen játszani. A többi része, a jégpálya és a kollégium, illetve az összes szállásadó magas szinten teljesített.

Bárhonnan el lehetett gyalog jutni a jégpályához. Ebből profitált az egész csíki és székelyföldi társadalom, mert a legfontosabb az volt, hogy tegyük fel Székelyföldet hoki szempontjából a jégkorong világtérképére. Nagyon meg voltak elégedve a csapatok az étkeztetéssel, és hadd mondjak el érdekes történetet: az észak-amerikai csapat az utolsó este bement a konyhára a szakácsnőkhöz, és ajándékot vitt nekik, megköszönték mindazt, ahogyan, és amit nekik főztek.

Fotó: Pinti Attila

– Figyeltek fel az ügynökök a játékosainkra?

– Ezzel kapcsolatban visszajelzést nem kaptunk. Én nem hiszem, hogy e torna után nagy átigazolások fognak történni. Egyik célja az volt ennek a rendezvénynek, hogy a székely hokislegények önbizalom szempontjából tudjanak fejlődni, és úgy gondolom, hogy ez sikerült.

Egyik legnagyobb hozadéka, hogy a mi játékosaink a nagy csapatok ellen úgy bele tudtak állni a meccsekbe, mintha minden nap ilyen szintű együttesekkel játszanának. Példa erre a Kanada, a Csehország vagy az Egyesült Államok elleni összecsapás.

– Ön szerint hogyan, hány százalékban teljesített a romániai, többségében székelyföldi játékosokból álló egyetemista válogatott a világkupán?

– Felülmúlták azt, amit reméltünk, százalékban nehéz ezt meghatározni, de ami nagyon fontos, hogy láttam, nincs már önbizalomhiány. Láttam a szikrát a szemekben, láttuk azt, hogy mindent képesek kitenni a jégre, és eredményeket tudnak hozni. Nagyon fontos, hogy ezt az állapotot megtapasztalták, és erre lehet építeni.

Vannak olyan játékosok, akik kimaradtak a keretből, rosszul érintette őket ez, hiszen soha nem jártak még életükben olyan rendszerben, ahol komoly versenyhelyzet van, és az utolsó pillanatban dőlt el, hogy ki játszik a válogatottban és ki nem. Ez is egy folyamat, ezt is meg kell tanulni.

Fotó: Pinti Attila

– Miben volt jobb a romániai válogatottnál az Egyesült Államok, illetve Szlovákia, akiktől a legjobb négy között vereséget szenvedtünk?

– Azt gondolom, hogy technikailag sokkal képzettebb játékosokról van szó. Ennek a magyarázata is viszonylag egyszerű, a képzés is fejlettebb náluk, mert nem véletlenül A csoportos hokinemzet a két ország, de a létszám is nagyobb, tehát azoknak a csapatoknak a száma sokkal nagyobb, amelyekből válogatnak.

Amiben mi jók tudtunk lenni, az bizonyítási vágy és a harc volt, de taktikailag is jól össze volt rakva az együttes, ennek köszönhetően jöttek a jó eredmények, sikerült komoly válogatottakat megverni. Kiemelném azt is, hogy a mi keretünk erőnlétileg nagyon jól állt, ez többek között annak is köszönhető, hogy nagyobb volt az ő esetükben szezon közben a terhelés, az egyetemi bajnokság mellett a román felnőtt pontvadászatban is játszottak meccseket.

– Lesz-e folytatása az egyetemi világkupának?

– Elindultak már az egyeztetések, két év múlva tervezik a következő tornát. Erre Lengyelország pályázik, de én az utolsó sajtótájékoztatón jeleztem az európai-, illetve az észak-amerikai egyetemi liga vezetősége felé, hogy mi nagyon szívesen megszervezzük két év múlva is, ha nem lesz olyan jelentkező, aki ezt komoly szinten meg tudná rendezni. Az is elhangzott, hogy Kína is beszáll, ők is érdekeltek lesznek.

Fotó: Veres Nándor

– Ön a szövetség új elnöke, pár nap múlva következik egy felnőtt vébé. Mi a helyzet a romániai válogatottal?

– Egy tudathasadásos állapot van. Normálisan ezt már nekünk, az új vezetőségnek kellene menedzselnie, de látván azt a nagyon kétes helyzetet, azt gondolom az a legjobb, ha most hagyjuk, hogy akik neki fogtak ennek a projektnek, vigyék végig. Próbálnak egyeztetni a játékosokkal, tudom, hogy feszültségek vannak, mert több jégkorongozó nem akarja vállalni a válogatottságot. Én erre azt mondom, hogy mindenki döntse el, mit akar. Attól a pillanattól, amikortól mi kezdjük majd menedzselni ezt a részt, akkor egy más fajta hozzáállást szeretnénk.

Nincs rendben az, ha csak a szezon közepén, januárban tudjuk meg, hogy ki a felnőtt válogatott edzője. Nincs rendben az, ha nincsenek felkészülési táborok, nincs rendben, hogy nincs egy bővített keret, amit szűkíteni lehet, és nincs rendben az, hogy egyes idősebb játékosok a háttérből szervezik a válogatottat.

Ahogy az sem jó, hogy a Brassó kapusa, Patrik Polc felhívta a Sapientia U23 játékosait, hogy akarnak-e menni a válogatottba. Egy dolgot szeretnék, azt, hogy a válogatott bent maradjon ebben az értékcsoportban. Az esélyek nem nagyok, de megvannak! Amikor lejár a vébé, minden központot meg fogunk keresni azzal kapcsolatban, hogy milyen problémák vannak, mit kell megoldani, hogy egy normális felkészülés legyen a válogatottaknál.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.