A Harminc éve szabadon sátorban megtartott Székelyek a román válogatottban, valamint az Extra és Erste Ligában című előadáson Szép Zoltán sportújságíró moderálásában Részegh Tamás (DVTK Jegesmedvék), Góga Attila (Gyergyói HK), Péter Balázs (Brassói Corona), Fejes Nándor (MAC Újbuda), Császár Hunor (Székesfehérvári Titánok) és ifj. Horváth László jégkorongozókkal ismerkedhettek meg az érdeklődők.
A játékosok kifejetették véleményüket a válogatott választása körüli kérdésben, beszámoltak eddigi pályafutásukról, vázolták jövőbeni terveiket.
Mind a hat sportoló Székelyföldön született, elméletben mind a hat játékos pályára léphetne a romániai válogatottban. Császárnak, Részeghnek, Péternek, Horváthnak és Fejesnek van magyar állampolgársága, és közülük hárman (Császár, Horváth és Fejes) már szerepeltek is magyar színekben. A szabályok szigorúak, ha egy játékos bemutatkozott az egyik ország válogatottjában, akkor több évnek kell eltelnie, amíg a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) jóváhagyja az országváltást.
A 37 éves Góga Attila karrierjének elején még nem lehetett megszerezni a kettős állampolgárságot. Góga azt mondta, hogy ő sportemberként fogta fel a válogatottbeli meghívásokat, és ennek mindig a jó oldalát nézte, azt, hogy a külföldi tornákon játékosként fejlődhet.
„A román válogatott feljutása a divízió 1/A jelű csoportba teljesen a játékosok érdeme. Szerintem az edzőnek nem sok köze van ehhez, hiszen a vb előtt csupán két közös edzés volt. A siker kulcsát lendületes és fegyelmezett játékunkban, az emberelőnyös, illetve emberhátrányos szituációk kihasználásában kell keresni.
A hátvéd kitért arra, hogy az elmúlt idényben klubcsapata teljesítményét egyebek közt az is befolyásolta, hogy nem volt jó a kommunikáció a játékosok és az edző között, az orosz edző, illetve az idősebb orosz játékosok nem beszélték az angol nyelvet.
Ifj. Horváth László az elmúlt idény első felében a Sapientia csapatát erősítette, majd a Csíkszeredai Sportklub alapembere lett. A 19 éves játékos tavaly bejutott a budapesti orvosi egyetemre, de egy évet halasztott, és most újabb döntés előtt áll, egyetem vagy hoki.
Horváth László román és magyar állampolgár is, de 13 éves korától a magyar utánpótlás-válogatottakban játszott, mint mondta, a hoki által olyan helyekre jutott el, ahova csak a sport, a válogatottbeli tagság által lehet eljutni.
Fejes Nándor a Csíkszeredai ISK-nál kezdte a hokit, de szülei hatalmas anyagi áldozatot hoztak a fiú fejlődése érdekében. Nándor minden magyar korosztályos válogatottnak tagja volt, az előző idényben pedig a bledi tornán már a magyar felnőtt válogatottban is bemutatkozott.
Edzői szerint az utóbbi évek magyar hokis nemzedékének egyik legtehetségesebb, legszorgalmasabb, kiváló kvalitásokkal megáldott fiatal hátvédje. Fejes Nándor a MAC-Újbuda színeiben idén is a szlovák Extraligában fog játszani, és mint mondta, célja, hogy csapata stabil játékosa legyen, teljesítménye fejlődjön.
Fejes szerint ha klubteljesítménye megfelelő, nagy az esély, hogy újra behívják a magyar felnőtt válogatottba.
Császár Hunor Csíkszeredából indult, volt román ifjúsági válogatott, de kivárta a válogatottváltáshoz szükséges időt, és tavaly a magyar U20-as válogatott legjobb játékosának választották.
Bevallotta, hogy voltak olyan pillanatok, amikor azért, mert nem hívták be a magyar válogatottba, azon gondolkodott, hogy újra elfogadja a románok meghívását, de végül keményebben dolgozott, és jobb teljesítményt nyújtva már nem hagyhatták ki.
Péter Balázs 2013-ban tagja volt annak a romániai csapatnak, amely részt vett az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, majd a román U18-as válogatottban is pályára lépett. A csíksomlyói játékos hat évig Németországban hokizott, ott végezte a középiskolát, de mivel már szerepelt a román válogatottban, kevés esélye volt a német vagy magyar válogatottban bemutatkozni.
Jelenleg a Brassói Corona játékosa, ahol az a célja, hogy fejlődjön. „Egy sportoló, egy jégkorongozó számára óriási lehetőség válogatottnak lenni, külföldi porondon bemutatkozni, felmérni, milyen szinten hokizik. Ma az internetnek köszönhetően nyomon lehet követni például az NHL-es hokisok edzéseit, lehet tudni, mennyit és hogyan edzenek.
– mondta Péter.
Részegh Tamás 20 évesen nagyon jó idényt tudhat maga mögött a Csíkszeredai Sportklub színeiben. Idén nyáron élt a Miskolci DVTK Jegesmedvék ajánlatával, és a következő szezont a szlovák Extraligában kezdi el. Tamás középiskolás korában Szlovákiában és Csehországban hokizott.
Ontotta a gólokat a pozsonyi csapat játékosaként, fel is hívták a magyar szövetségtől, de amikor meghallották, hogy már volt román ifiválogatott, többé nem került szóba a magyar válogatottsága.
Részegh Tamás reméli, hogy részt vehet majd a következő felnőtt vébé magyar–román összecsapásán. Példaként hozta fel volt csapattársa, Becze Tihamér áldozatát, aki jó pár évig azért nem ment el a román válogatottba, hogy magyar színekben játszhasson. Őszintén sajnálná, ha Becze Titit jövőre sem vinnék el a vébére.
A részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság mezőnye túl van két fordulón a csoportkörben. Vannak már biztos továbbjutók a középdöntőre.
A Bukaresti Steaua egykori kiváló hálóőre régóta egészségügyi problémával küzdött, pár hónapja nyílt szívműtéten is átesett. Sajnálatos módon az BEK-győztes kapus szervezete 65 éves korában, december 2-án feladta a küzdelmet.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!