Nagy volt a feszültség az elmúlt hét végén megrendezett Maros megyei verseny előtt a sportolók körében, hiszen senkinek sem volt biztos a pozíciója az összesített rangsorban. Incze Tamás a korábbi futamok pontszáma alapján az első helyen állt a Semi Pro kategóriában.
A csíkszeredai versenyző a Székely Sport érdeklődésére ismertette, hogy öt ország több, mint 80 pilótája nevezett a versenyre, így egyáltalán nem volt könnyű dolguk, nagyon erős mezőnnyel kellett szembe nézzenek. „A háromnapos esemény a megszokott módon zajlott, pénteken szabadedzések voltak, ahol a teljes napot az autó tökéletesítésével töltöttük, igyekeztünk egy ütőképes beállítást találni, amivel fel tudjuk venni a versenyt az erős nemzetközi mezőny autóival, tekintve, hogy jelentős lóerő hátrányunk volt.
– mesélte Incze Tamás.
A szombati kvalifikáció nagyon jól sikerült számukra, kategóriájukban 40 pilóta állt rajthoz, nekik pedig sikerült megszerezni az előkelő harmadik helyet egy bolgár, illetve egy magyarországi pilóta mögött. A kvalifikációt követően létrejött sorrend alapján, a legjobb 32 pilóta vívott csatát kieséses (piramis) rendszerben. Aztán vasárnap jöhettek a párbajok, ahol matematikailag szüksége volt a legjobb nyolc (Top 8) közé kerülni, hogy bebiztosítsa a bajnoki címet.
„Borzasztó volt a nyomás rajtam, millió dolog könnyedén áthúzhatta volna a számításainkat, legyen az műszaki hiba, vagy akár egy általam elkövetett apró tévedés, illetve az időjárás.
Incze Tamás a legjobb 32-től a Top 8-ig három csatát kellett megvívjon, és mindháromból győztesen jött ki, ezzel megvolt a bajnoki cím.
„Leírhatatlan érzés volt, könnyek között kapkodtam a levegőt a célvonalon áthaladva, hiszen több éves kemény küzdelem és munka után végre sikerült az, amiről oly sokat álmodtam...
Néhány pillanat elteltével viszont az egész csapat komolyra váltott, és rá is szóltak, hogy itt a versenynek még koránt sincs vége, a bajnoki cím ugyan megvan, de a versenyt be kell fejezni. Visszatért a pályára, és egészen a kisdöntőig jutottak, amit sikerült megnyerni, így a versenyt a dobogó harmadik fokán fejezték be az ukrán Eduard Didenko és a magyarországi Lobmayer Erik mögött. „Az igazat megvallva a végén nem is autóztam a maximumon, nem akartam kockáztatni az autót fölöslegesen” – tette hozzá Incze Tamás.
A bajnoki címmel zárult verseny után Incze Tamást a jövőjéről kérdeztük. Mint mondta, nyilván vannak tervei, viszont sajnos ezen a környéken nem feltétlenül támogatott a motorsport, de ennek ellenére az országos versenyek mellett szeretnék megmérettetni magukat a nemzetközi porondon is, akár az Európa-bajnokságon.
– mutatott rá a székelyföldi bajnok.
Incze Tamás hálás köszönettel tartozik az egész csapatnak (Mihály Beáta, András Zsolt, Berecki Mihály, Csóti László, Incze Zoltán) továbbá Miklós Lászlónak és csapatának a kitartó és önzetlen munkáért, illetve a támogatóiknak, hogy sikerült megszerezni a bajnoki címet. „Köszönöm édesapámnak és a páromnak, hogy a legnehezebb pillanatokban is ott voltak nekem és sosem hagyták, hogy feladjam! Köszönöm minden kedves barátomnak, ismerősömnek, hogy mindvégig hittek bennem!” – fejezte ki köszönetét a csíkszeredai versenyző.
A drift vagy drifting (szabad fordításban: csúsztatás, sodródás) az autó tökéletes uralásának és irányításának látványos demonstrálása oly módon, hogy az autó lehetőleg egy centimétert se haladjon a szokásos módon egyenesen. A sportág hasonlít a ralihoz, azonban itt nem az idő és a sebesség számít, hanem a stílus és a kanyartechnika.
A drift lényege, hogy az autó hátulját a túlkormányozottságból fakadó kitörésekor a kanyarban csúszásban kell tartani anélkül, hogy az autó megtapadjon. Ahhoz, hogy a csúszást minél tovább fenntartsuk, tökéletes kormányzásra és gázpedálkezelésre van szükség. A drift tehát kifejezetten a hátsó kerékmeghajtású autók és azok pilótáinak művészete.
A drift bírálása hasonló a hódeszkához, a freestyle snowboardéhoz. A drift verseny kvalifikációból és ennek eredménye alapján a legjobb 32/16 pilóta egyenes kieséses rendszerben történő küzdelméből áll. Bójákkal és más jól látható tárgyakkal jelölik a pálya (a pontozott szakasz) kezdetét és végét, a kanyarok külső és belső érintési pontjait és a gyorsító szakaszt. A pontozásnál a legfontosabb szempontok az ívek bevétele, a sebesség, az autó keresztben haladásának szöge és az összkép, amit a versenyző a futama alatt sugároz.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.