Sporttörténelmet írt, csíkszeredai a romániai driftbajnokság országos bajnoka

Dobos László 2023. október 05., 09:31 utolsó módosítás: 2023. október 05., 09:34

Marosvásárhely közelében, a Transilvania Motor Ringen zárult a 2023-as romániai driftbajnokság, amelyen a Semi Pro kategóriában a csíkszeredai Incze Tamás a harmadik helyen végzett, és ez a teljesítmény összesítésben az aranyérmet jelentette számára.

Incze Tamás bebiztosította a bajnoki címet a Transilvania Motor Ringen Fotó: Mikola Julcsi

Nagy volt a feszültség az elmúlt hét végén megrendezett Maros megyei verseny előtt a sportolók körében, hiszen senkinek sem volt biztos a pozíciója az összesített rangsorban. Incze Tamás a korábbi futamok pontszáma alapján az első helyen állt a Semi Pro kategóriában.

A csíkszeredai versenyző a Székely Sport érdeklődésére ismertette, hogy öt ország több, mint 80 pilótája nevezett a versenyre, így egyáltalán nem volt könnyű dolguk, nagyon erős mezőnnyel kellett szembe nézzenek. „A háromnapos esemény a megszokott módon zajlott, pénteken szabadedzések voltak, ahol a teljes napot az autó tökéletesítésével töltöttük, igyekeztünk egy ütőképes beállítást találni, amivel fel tudjuk venni a versenyt az erős nemzetközi mezőny autóival, tekintve, hogy jelentős lóerő hátrányunk volt.

Kockáztatni kellett, muszáj volt növelni a tempónkat, ezért olyan beállítást választottunk, amit korábban soha, de működött!”

– mesélte Incze Tamás.

Incze Tamás verseny közben Fotó: Ioniță Alexandra

A szombati kvalifikáció nagyon jól sikerült számukra, kategóriájukban 40 pilóta állt rajthoz, nekik pedig sikerült megszerezni az előkelő harmadik helyet egy bolgár, illetve egy magyarországi pilóta mögött. A kvalifikációt követően létrejött sorrend alapján, a legjobb 32 pilóta vívott csatát kieséses (piramis) rendszerben. Aztán vasárnap jöhettek a párbajok, ahol matematikailag szüksége volt a legjobb nyolc (Top 8) közé kerülni, hogy bebiztosítsa a bajnoki címet.

„Borzasztó volt a nyomás rajtam, millió dolog könnyedén áthúzhatta volna a számításainkat, legyen az műszaki hiba, vagy akár egy általam elkövetett apró tévedés, illetve az időjárás.

Elmondhatom, hogy versenyzői karrierem során még sohasem éltem át ehhez fogható stresszt és izgulást. Minden egyes centi számított a pályán, minden kanyar, minden váltás, minden tökéletes kellett legyen, tudtam, hogy ezen a napon nem hibázhatok”.

Incze Tamás a legjobb 32-től a Top 8-ig három csatát kellett megvívjon, és mindháromból győztesen jött ki, ezzel megvolt a bajnoki cím.

Incze Tamás a bajnoki dobogó legmagasabb fokán Fotó: Mikola Julcsi

„Leírhatatlan érzés volt, könnyek között kapkodtam a levegőt a célvonalon áthaladva, hiszen több éves kemény küzdelem és munka után végre sikerült az, amiről oly sokat álmodtam...

Sikerült az, amire nagyon sokan azt mondták nekem az évek során, hogy lehetetlen, már-már őrültnek gondoltak. Katartikus pillanat volt ez nekem és az egész csapatomnak, örömkönnyekkel teli szemekkel öleltük át egymást, és mondtuk egymásnak, hogy megcsináltuk!’’.

Néhány pillanat elteltével viszont az egész csapat komolyra váltott, és rá is szóltak, hogy itt a versenynek még koránt sincs vége, a bajnoki cím ugyan megvan, de a versenyt be kell fejezni. Visszatért a pályára, és egészen a kisdöntőig jutottak, amit sikerült megnyerni, így a versenyt a dobogó harmadik fokán fejezték be az ukrán Eduard Didenko és a magyarországi Lobmayer Erik mögött. „Az igazat megvallva a végén nem is autóztam a maximumon, nem akartam kockáztatni az autót fölöslegesen” – tette hozzá Incze Tamás.

Incze Tamás rivaldafényben. Interjút ad Fotó: Mikola Julcsi

A bajnoki címmel zárult verseny után Incze Tamást a jövőjéről kérdeztük. Mint mondta, nyilván vannak tervei, viszont sajnos ezen a környéken nem feltétlenül támogatott a motorsport, de ennek ellenére az országos versenyek mellett szeretnék megmérettetni magukat a nemzetközi porondon is, akár az Európa-bajnokságon.

Jelenleg nincs meg a megfelelő anyagi keret a jövő évet tekintve, és ha nem találunk a meglévő támogatók mellé újakat, akkor megtörténhet, hogy egy ideig be kell fejezni a versenyzést”

– mutatott rá a székelyföldi bajnok.

Incze Tamás hálás köszönettel tartozik az egész csapatnak (Mihály Beáta, András Zsolt, Berecki Mihály, Csóti László, Incze Zoltán) továbbá Miklós Lászlónak és csapatának a kitartó és önzetlen munkáért, illetve a támogatóiknak, hogy sikerült megszerezni a bajnoki címet. „Köszönöm édesapámnak és a páromnak, hogy a legnehezebb pillanatokban is ott voltak nekem és sosem hagyták, hogy feladjam! Köszönöm minden kedves barátomnak, ismerősömnek, hogy mindvégig hittek bennem!” – fejezte ki köszönetét a csíkszeredai versenyző.

Incze Tamás verseny közben Fotó: Mikola Julcsi

Mit a drift? Mit pontoznak?

A drift vagy drifting (szabad fordításban: csúsztatás, sodródás) az autó tökéletes uralásának és irányításának látványos demonstrálása oly módon, hogy az autó lehetőleg egy centimétert se haladjon a szokásos módon egyenesen. A sportág hasonlít a ralihoz, azonban itt nem az idő és a sebesség számít, hanem a stílus és a kanyartechnika.

A drift lényege, hogy az autó hátulját a túlkormányozottságból fakadó kitörésekor a kanyarban csúszásban kell tartani anélkül, hogy az autó megtapadjon. Ahhoz, hogy a csúszást minél tovább fenntartsuk, tökéletes kormányzásra és gázpedálkezelésre van szükség. A drift tehát kifejezetten a hátsó kerékmeghajtású autók és azok pilótáinak művészete.

A drift bírálása hasonló a hódeszkához, a freestyle snowboardéhoz. A drift verseny kvalifikációból és ennek eredménye alapján a legjobb 32/16 pilóta egyenes kieséses rendszerben történő küzdelméből áll. Bójákkal és más jól látható tárgyakkal jelölik a pálya (a pontozott szakasz) kezdetét és végét, a kanyarok külső és belső érintési pontjait és a gyorsító szakaszt. A pontozásnál a legfontosabb szempontok az ívek bevétele, a sebesség, az autó keresztben haladásának szöge és az összkép, amit a versenyző a futama alatt sugároz.

Románia driftbajnokai 2023-ban

Pro kategória: 1. Jordan Mladenov, 2. Nikola Popov (mindketten Bulgária), 3. Gabriel Imre, 4. Natalia Iocsak (mindketten Románia).