Tavaly sporttörténelmet írt a csíkszeredai Incze Tamás, megnyerte a romániai driftbajnokságot a Semi Pro kategóriáját. Megkerestük a fiatalembert.
– A tavalyi bajnokságot követően azt nyilatkozta, hogy kérdéses a folyatás, mert nincs meg az induláshoz szükséges anyagi háttér. Változott a helyzet?
– Keserű a szájíz, mert sajnos nem változott semmi. A motorsport egy költséges sport, és annak ellenére, hogy bajnoki cím lett, jelentős eredményeket sikerült elérni, nem találtunk új támogatókat, ami lehetővé tenné azt, hogy benevezzünk idén a bajnokságba. Nem lesz kellemes érzés kívülről követni a történéseket.
– Valószínű szintet is kellett volna lépnie?
– Most tulajdonképpen nem csak a nevezési költségekkel vagyok hadilábon, hanem kategóriaváltásra vagyok kényszerülve. Ez egy pozitív, egy kellemes kényszer, hiszen az eddigi eredményeink alapján a legmagasabb, a Pro kategóriába vagyunk kötelesek nevezni. Én már csak Pro-licencet válthatok ki. De ahhoz fejleszteni kellene az autót, mert akik a motorsportban jártasok tudják, hogy a kategóriaváltást nemcsak a pilóta, hanem az autó is kellene kövesse. Egy jelentősebb befektetés szükséges ahhoz, hogy ezt a lépcsőfokot meg tudjuk ugrani.
A Pro kategóriában az alapvető költségek is sokszorozódnak. A mi esetünkben az összköltség jelentős részét a gumik teszik ki. Főleg ez a legnagyobb oka, hogy nem indulunk, illetve az autón nem tudunk fejlesztéseket eszközölni. Nem találtunk sem partnert, sem szponzort, akivel közösen tudnánk fejleszteni. A folytatást viszont saját zsebből már nem bírom.
– Van menedzsere?
– Nincs. Egy szerényke csapat vagyunk, nem rendelkezünk külön feladatkörrel, szerepkörrel ellátott csapattagokkal. Nagyon sok esetben én kell legyek a menedzser, a szerelő, a sofőr, a pilóta, a szervező, a mindenes. Nem nyavalygás ez.
– Mi lesz az autóval? Lesz alkalma használni?
– Szeretnék mindenképpen az autóba ülni. Annak ellenére, hogy a bajnokságba nem neveztünk, fontos, hogy időt töltsek az autóban, még ha nem is versenykörülmények között, azért, hogy „formában” tartsam magamat. Már amennyire lehet.
Ennek egy költséghatékony módszere az, hogy ha nem éles versenyeken indulok, hanem bemutatókat vállalunk el. Kisebb-nagyobb driftbemutatókat végzünk, mint például amilyen a Hargita ralin volt, ami végül – sajnos – nem jól zárult számunkra.
– Mi történt a Hargita rali alkalmával?
– Technikai problémánk adódott. Egy apró csavar miatt „kitörött” az egyik első kerék, elég nagy kár lett a futóműben. A rövidke bemutatóra egy költséghatékony edzésként tekintettem, de végül egy elég nagy anyagi kár keletkezett az autóban. Technikai hiba történt.
Nem hibáztunk, nem ütöttünk el semmit, teljesen üzemszerű használatnál megtörtént egy műszaki probléma, ami magával vont még egy párat.
– Van lehetőség további bemutatókon részt venni?
– Az egyik támogatóm oszlopos tagja lett az országos gyorsulási versenyek szervezőinek. Voltunk már a nyitóversenyen, ami Aradon zajlott. Ha az autót sikerül kijavítani a Székelyudvarhelyen történt meghibásodás után, akkor ezekre mindenképpen szeretnénk elmenni, hiszen kevés alkalmunk van versenyen kívül használni az autót. Ennek a gyorsasági bajnokságnak a következő futama is Aradon lesz, az ottani repülőtéren szervezik meg. Az a hely biztonsági- és más okokból is nagyon jó terep. Más érzés azonban a bemutató, nem kell teljesíteni, nincs tét, de volt interakció a nézőkkel, tudtunk beszélgetni velük, és ilyen szempontból pozitív az élmény. Szeretnénk a következő etapokra is menni, bemutatózni, kicsit autózni, persze ha sikerül a keletkezett károkat orvosolni az autón.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.