A férfi asztalitenisz Európa Kupa egyik csoportkörének a Székelyudvarhelyi ISK-SZAK a házigazdája. A rendezvény díszvendége Jónyer István, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett négyszeres világ- és ugyancsak négyszeres Európa-bajnok magyar asztaliteniszező.
A 73 éves sportemberrel pénteken délután a Művelődési Házban közönségtalálkozón Katona Zoltán újságíró beszélgetett. A felvezetőben elhangzott, hogy
csak azért nem lett olimpiai bajnok Jónyer, mert a sportág 1988-ban került be az ötkarikás játékok programjába.
Igencsak későn, 13-14 éves korában kezdte el az asztaliteniszezést, az első ütőjét az édesapja készítette számára, aki asztalos volt. „Addig minden labdajátékot űztem, aztán egy válogatónál az első edzőm egy pingponglabdát ejtett le a földre, én kaptam fel elsőre. Akkor azt mondta, Öcsi te még lehetsz asztaliteniszező” – fejtette ki Jónyer István a beszélgetés legelején.
A sikert nem adták könnyen számára, nagyon gyorsan rájött, hogy keményen kell dolgoznia. Egy egész nyarat végig játszott egy barátjával, hogy felzárkózzon a leigazolt játékos szintjéig, aztán négy évig minden egyes nap vonatozott Miskolc és Budapest között, hogy edzésre járhasson, mérkőzéseket játszhasson.
17 évesen lett országos bajnok a felnőttek között. Innen pedig már nem volt megállás. 1975-ben úgy ment a vébére, nyerte meg azt, hogy nem csak nappal, hanem éjjel is edzett.
Mint ahogy Klampár Tiborral és Gergely Gáborral csapatban úgy lettek világbajnokok, hogy kétszer verték meg a kínaiakat.
Beszélt arról az ütésről, ami még mindig az ő nevét viseli, a kifliütés, hogy 1980-ban először ő nyitott sportboltot Magyarországon, de akár a svédországi pálinkacsempészetéről is.
„38 éves voltam, amikor az asztaliteniszezés olimpiai sportág lett. Már nem lehettem ott. Hét vb-döntőt játszottam, de egyszerűen másképp szól az, ha valaki nem csupán Eb-t, vébét nyer, hanem olimpiát.
– mondta Jónyer.
A mai játék már nem annyira tetszik neki. A változtatások miatt egy szett nem 21, hanem 11 nyert pontig tart. Ha ilyen lett volna az ő idejében, biztosan minden találkozót kikapott volna, hiszen neki idő kellett, hogy belelendüljön. Nem egy találkozót fordított meg 15–20-as hátrányból.
Az egyórás beszélgetés végén üzenetként megfogalmazta, mindenki – nem csak a sport terén – amit megálmodik, tegyen meg mindent, hogy meg is valósuljon. Mert ettől más ember lesz, nem beszélve arról, hogy boldog is.
Kiváló hangulatban, telt ház előtt kapott gól nélkül nyerte meg a jégkorong Román Kupát a Gyergyói Hoki Klub. Történelmet írtak, először szerezték meg ezt a trófeát.
Hosszú idő után újra pályára lépett Gabriel Vașvari, a tapasztalt labdarúgó a harmadosztályban szereplő Zilahi SCM játékosa. A Sepsi OSK korábbi csapatkapitánya a feljutásért küzd szülővárosa együttesének színeiben.
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.
Erdélybe a várépítőket – a hódokat –1998 táján telepítették be. A romániai populáció azóta szépen megtelepedett a Szamosok, az Olt, a Feketeügy és a Maros mentén.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!