Kevés szó esett az idei Hargita Rali kapcsán a verseny meglepetéscsapatáról, a Škoda Fabia R5-tel versenyző, a román bajnoki rangsorban az első tíz között záró, a székelyudvarhelyi Miklós Csaba és a csíkszeredai Sprencz Tamás alkotta csapatról. A verseny a nagyszebeni Raul Badiu sikerével zárult. Miklós Csabát kérdeztük.
– Eddig inkább tereprali-versenyeken indult, illetve a román bajnokságban a murvás szakaszokon. Most az aszfalton is rajthoz álltak. Mi ennek a története?
– Már sok szezont versenyeztem terepraliban, a T3 kategóriában (SSV stb.). A tereprali közül a Dakar a legismertebb, ha Dakart mondunk, akkor minden tiszta a legtöbb ember számára. Már három szezont versenyeztem abban a kategóriában, több mint 15 nemzetközi versenyen, amiben voltak Európa Kupa és világkupa futamok is, volt ahol sikerült pódiumra is állni. Elértem azt a szintet, amikor előre kell lépni, komolyabb autóval komolyabb versenyeken kell indulni. Az én másodpilótám a Red Bullnál Horn Albert, aki a BBR Motorsportnál elektromos mérnök, amely a Red Bull T3 kategóriának (az American off Road Junior Teams) a szervizelője. Az én másodpilótám ott dolgozik, és összehozott egy olyan lehetőséget, hogy egy Red Bull autóval induljak egy világkupa-futamon. Ez az autó jelenleg a legjobb ebben a kategóriában, és csak az a változás azokhoz képest amivel én eddig mentem, hogy ennek már profi, szekvenciális váltója van. Innen jött az ötlet. Megkértem a Pro Rali Motorsportnál Dan Gârtofant, hogy adjon nekünk bérbe egy autót, egy teszt erejéig, hogy gyakoroljunk. Volt egy teszt az Úz-völgyében, ahol lezárták a forgalmat, ott gyakoroltunk a Škodával, hogy tanuljam a szekvenciális váltót. Ezen a teszten annyira sikerült begyakorolni, hogy úgy láttam, tudom kezelni az autót és azért, hogy tovább gyakoroljak az a döntés született, hogy benevezek a Hargita Ralira. A versenykilométerekkel lehet ezt a szekvenciális váltót még jobban begyakorolni. Sprencz Tamás barátomat megkértem, hogy legyen a másodpilótám, a navigátorom. Ez volt a rövid története a mi Hargita-ralis indulásunknak.
– A várakoznál jobban teljesítettek a Hargita Ralin. Mi a magyarázata?
– Időközben, ahogy nőttek a versenykilométerek, egyre jobban éreztük az autót, egyre jobban mentünk. Nem hajtottunk a másodpercekért, nem akartunk mi versenyezni az élmezőnnyel, hanem inkább próbáltunk magunkból és az autóból biztonságos keretek között a legtöbbet kihozni. Azért lett ez az eredmény, mert mi nem vállaltunk plusz rizikókat, hanem arra figyeltünk, hogy konstansan pontozzunk.
– Milyen volt az idei Hargita Rali?
– Ez az egyik legnehezebb verseny, és erre még rá tett egy lapáttal az eső. Azért sikerült nekünk ilyen eredményt elérni, mert rengeteg kicsúszás, sok baleset volt. Normális esetben a mi tudásunkkal nem lett volna keresnivalónk az első tízben. Különböző problémák miatt olyan nevek végeztek mögöttünk mint Teslovan, Marișca, Temespetini és még sokan mások – akik vagy kicsúsztak, vagy meghibásodott az autójuk. Az aszfaltbajnokságban a hetedikek, kategóriánkban a nyolcadikok, az összetettben pedig a kilencedikek lettünk.
– Lesz folyatás a román ralibajnokságban?
– Válaszút előtt vagyok. Próbálom ezt a Red Bull autót, mert ha egy jó eredményt sikerül azzal elérni, akkor van rá lehetőség, hogy vagy egy nagyon előnyös áron versenyezzek, vagy valamelyik gyári csapatnál versenyző legyek. Ez a cél. Ezen a szinten már úgy elfutottak a költségek, hogy egy Európa Kupa-szezonon való részvétel minimum 250 ezer euróba kerül, egy világkupás idényhez minimum 350 ezer euró kell, s ha világbajnokságról esne szó, akkor már egymillió euró feletti számokról kell beszélni. Ezek olyan összegek, amit én nem tudok finanszírozni.
– Melyik lesz a következő versenyük?
– Tervben van a májusi Argeș rali, ami jövő héten lenne. Lehetséges, hogy elmegyünk arra, de mivel közvetlen utána van a görögországi Baja Greece World Cup (május 22-25.) lehet, hogy kihagyom, mert 580 km szelektív szakaszról beszélünk, és nem biztos, hogy ki tudom pihenni magamat az Argeș rali után. Érdekesség, hogy Sebastian Loeb autójával megyek a görögországi versenyre.
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!