Most a román teremlabdarúgás play-offját vettük górcső alá. Elsősorban azért, mert beléptünk a teremlabdarúgó 1. Liga rájátszásába, másodsorban mert az idei egy új versenykiírás a play-off terén.
A sportág romániai fennállása óta már kísérleteztek jó párral. Hogy ez lesz-e a befutó, még néhány évadon keresztül tesztelni kell, aztán a vezetők levonják a következtetéseket, vagy változtatnak egy újabbra, vagy pedig jön egy régi-új.
Utazzunk az időben, pontosabban az első idényig: 2003-at írunk, ekkor rendezték meg az első teremlabdarúgó-bajnokságot Romániában. Nem volt még teljes kiírás, azaz klasszikus bajnokság. A megyei bajnokok zónadöntőn vettek részt, innen pedig tizenhat együttes jutott az udvarhelyi fináléba.
Csoportmeccsek után egyenes kieséssel jutottak a döntőig, amit aztán a Székelyudvarhelyi Sport Klub nyert meg.
A soron következő idényben már tizenketten alkották az élvonalat, ekkor oda-visszavágók alapján hirdettek bajnokot – tehát a 2003/04-es szezonban még nem volt rájátszás. Egy évre rá már igen, azóta pedig minden egyes esztendőben tartalmazta a versenykiírás a play-offot.
Az első rájátszás szabályzata egyszerű volt, hasonlított az ideire. Vagyis, az alapszakaszt követően hat gárda folytatta a küzdelmeket, a helyezések alapján pontokkal érkeztek ide (egytől hatig), aztán jött még egy oda-visszavágó. A legvégén Székelyudvarhely kapta az aranyérmet.
Még egy évadot élt ez a rendszer – 2006-ban Udvarhely ezüstérmes lett –, aztán következett az, amit évekig már alkalmaztak: az egyenes kieséses.
Az alapszakaszt követően az első nyolc helyezett folytathatta a play-offban. Itt az első a nyolcadikkal, a második a hetedikkel, a harmadik a hatodikkal, míg a negyedik az ötödikkel nézett farkasszemet. Egy párharc az egyik fél két győzelméig tartott, majd negyeddöntők, elődöntők és a döntő következett.
Egy ilyen formátumú pontvadászatot is elhódított az SK Székelyudvarhely: éppen tíz évvel ezelőtt. Ez az utolsó bajnoki címe a székely futsalcsapatnak.
Tizenegy idény után változtatta meg a szakszövetség versenybizottsága a bajnokság második felének lebonyolítási módját. Idén az oda-visszavágós alapszakaszt követően a rájátszásba az első hat helyezett jutott be.
A helyezések alapján két hármas csoportot alakítottak ki, az együttesek három, egy, illetve nulla pontot vittek a play-offba. Egy újabb oda-visszavágó után a csoportelsők a döntőt, a másodikok a kisdöntőt játsszák.
Nyílt kérdés, hogy ez lesz-e az a rendszer, amely beválik. Az előzőt a csapatvezetők sokáig életben tartották, tehát jónak, igazságosnak vélték.
A mostani versenykiírás annyiban másabb, hogy az alapszakaszban elért eredmények nem annyira döntenek, fontos a formaidőzítés, hiszen a rájátszásban már szinte nem lehet botlani, amennyiben a végső megmérettetésnél, a döntőben is ott szeretne lenni az együttes. Udvarhely mindhárom eddigi formátumban tudott nyerni, talán az újat is sikerrel veszi…
„A rájátszásos rendszerek közül számunkra az volt a legkedvesebb, amikor az első hat csapat jutott tovább, és mindegyik az alapszakaszbeli helyezésétől függően pontokat vitt magával.
Azt követően átváltottak az egyenes kieséses rendszerre. Akkor és most is óriási volt a különbség az első és a nyolcadik helyezett között, így az első körnek nem volt semmi jelentősége” – mondta Jakab Zoltán.
Az FK edzője szerint nehéz kitalálni egy olyan rájátszásos rendszert, amely minden csapat számára igazságos legyen, mert hiába nyeri meg az alapszakaszt, ha egy-két meccsen múlik, hogy bejut-e a döntőbe vagy sem.
„Az új rendszert most próbáljuk ki először, de már az alapszakasz végén kiderült, hogy a bajnokság két legjobb csapata, Déva és Temesvár nem játszhatja egymás ellen a döntőt. Valamennyire súlyozták az alapszakaszbeli teljesítményt, így a pontoknak köszönhetően minimális különbség azért van a csapatok között.
Hiszen aki megteheti, hoz egy sor légióst, és azzal bajnokságot nyer, induljon bármelyik pozícióból is” – véleményezte a jelenlegi helyzetet Jakab.
Az FK Székelyudvarhely egyébként szombaton 18.30-kor lép pályára a rájátszás 2. fordulójában, vendége a Dunărea Călărași lesz a városi sportcsarnokban.
Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.
Nem ér véget a labdarúgó Szuperligában szereplő klubok pénzügyi instabilitása, a Galaci Oțelul és a Petrolul Ploiești után két másik csapat került a padlóra.
Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.
Három személy sérült meg a Kóródszentmártonnál történt vasúti balesetben; a mozdonyvezető ittas volt – számolt be kedd délelőtt a Maros megyei rendőrség.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!