A városban nagy hagyománnyal rendelkező sportág újraélesztésének tervén három korábbi sportoló eltökélten dolgozik: Selcuzan Csiki Sándor vezetőedző és társai, a világ- és Európa-bajnoki második Sebastian Dogariu és Ciprian Megheșan, utóbbi kinetoterapeutaként is tevékenykedik a klubnál.
„Amióta hét évvel ezelőtt megszűnt a súlyemelés mint versenysport Marosvásárhelyen, mindig bennünk élt, hogy előbb-utóbb sikerül újjáéleszteni. Sokat próbálkoztunk, de az idők folyamán nehézségekbe ütköztünk, és főleg az anyagi hiányosságok megakadályozták, hogy elérjük célunkat. Végül a Juvenes klub (amelynél nemrég 25 év után a rögbit is újraélesztették Marosvásárhelyen – szerk. megj.) pozitívan válaszolt a kérésünkre, és több mint egy hónapja elkezdtük az edzéseket,
jelenleg tíz sportolóval (egykori versenyzőkkel is) dolgozunk,
akik részére edzésprogramokat állítottunk össze” – tudtuk meg Selcuzan Csiki Sándortól, aki elmondta, a Tudor negyedbeli CrossFit modern termében (Jeddi út, 2. szám) naponta 17 és 19 óra között korosztálytól függetlenül mindenkit várnak, aki súlyemeléssel kíván foglalkozni, de olyanokat is, akik szakszerűen szeretnének sportolni.
Selcuzan Csiki Sándor – aki pszichopedagógus is a klubnál, korábban pedig tizenkét évig versenyszerűen űzte a sportágat, és érmeket szerzett az országos versenyeken, illetve nemzetközi tornákon is részt vett – közölte,
idén két versenyt szeretnének szervezni, az első nyár végén, augusztusban egy sportágbemutató lesz.
Elsődleges céljuknak tekintik, hogy minél több gyereket a súlyemelés felé irányítsanak, és ott is tartsák őket. Jövőben két-három sportolóval részt szeretnének venni az országos bajnokságon: „Nem lesz egyszerű dolgunk, hiszen ehhez először túl kell jutnunk a körzeti selejtezőkön, de elérhetjük” – mondta bizakodva Selcuzan Csiki Sándor.
A vásárhelyi súlyemelésnek nagyon gazdag múltja van, sőt egy adott időszakban a megyei bajnokság annyira színvonalas volt, mint az országos bajnokság. A kezdetekben (1954) Asztalos Sándor vezetése alatt a Locomotiva sportegyesület indította az első súlyemelő szakosztályt, majd később csatlakozott hozzá a Constructorul és a Știinta. Őket a Mureșul (1967), az Avântul (1969), az Oțelul (1969) és AS Armata (1971) klubok követték, de a Lemnarul, a Metalotechnika és a Szovátai Medve-tó kluboknál is létezett súlyemelő szakosztály.
A szakág első főfoglalkozású edzője Rád Sándor (Oțelul, AS Armata) volt, akinek első tanítványai, a Szovátáról származó László János, Gheorghe Olteanu és Rád Zoltán szerezték Marosvásárhelynek az első bajnoki érmeket.
A sportág legsikeresebb versenyzői a városban az első ,,ötkarikás” ezüstérmes (Los Angeles, 1984) Radu Gelu, a háromszoros világ- (Savannah, Amerikai Egyesült Államok) és Európa-bajnok (Varsó) Szász Kálmán és a kétszeres Balkán-bajnok (1991, 1992), kétszeres Európa-bajnok (1995, 2001) Feri Attila voltak, utóbbi az 1996-os atlantai olimpián bronzérmes lett.
Mellettük sikeres súlyemelő volt még többek között Kiss István, Ștefan Balaban, Cserei István, Eugen Chivu (a 70-es évekből), Toader Iacob, Szász István, Kiss Sándor, Drócsa Béla, Drócsa Zoltán (a 80-as évekből), míg a 90-es évekből Farkas Zoltán (1991-ben Eb-bronzérmes), Sebastian Dogariu, Poczó Sándor és Papp Zoltán.
Összegyűlt a román férfi kézilabda-válogatott. Hazai rendezésű tornán játszik három találkozót az együttes.
Vendéggyőzelemmel zárult a 2024-es esztendő utolsó erdélyi jégkorongmérkőzése: hétfő este a listavezető Gyergyói HK egy góllal nyert a Csíkszeredai Sportklub otthonában.
A romániai magyar önkormányzatok mindennapjaiban a sport abszolút utolsó helyen szerepel – véli Szondy Zoltán. Az FK Csíkszereda elnöke szerint a román önkormányzatoknál ez épp fordítva van.
Soha nem látott mértékben bővülhet 2025-ben a romániai autópálya-hálózat, hiszen a tervek szerint akár több mint 300 kilométernyi sztráda- és autóútszakaszt is átadhatnak.
Nagy-Magyarország térképeit is tartalmazó történelmi atlasz miatt tiltakozik a román külügy, amit Magyarország állandó NATO-nagykövete adott ajándékba a katonai szervezet több tagállama képviselőjének.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!