Incze Tamás őrzi vezető pozícióját a román driftbajnokságban
Különleges helyen, a Transalpinán rendezték meg a román drift-bajnokság harmadik versenyét, amelyen a csíkszeredai Incze Tamás az 5. helyen végzett. A székelyföldi versenyző három forduló után összetettben az első helyen áll kategóriájában.
Incze Tamás verseny közben a Transalpinán • Fotó: Mikola Julcsi
Túl vagyunk a Román Drift (RoDrift) Bajnokság harmadik fordulóján, amelyet egy nagyon különleges helyen, a Transalpinán (DN67C) rendeztek. Ez a Déli-Kárpátokban, a Páring-hegységben található, és a Kárpátok egyik legmagasabban fekvő útja, amely összeköti a Fehér megyei Szászsebest a Gorj megyei Novaci településsel.
A csíkszeredai Incze Tamás ismét az élmezőnyben végzett, akit arra kértünk, számoljon be a verseny történéseiről. Mint ismertette, összesen hat országból több, mint 40 pilóta vett részt ezen a megmérettetésen.
Különleges, ugyanakkor kicsit hátborzongató érzés egy hegyi futam. Van egy érdekes varázsa visszatérni a gyökerekhez, hiszen a drift művészete a hegyekben kezdődött, viszont egy ilyen útszakaszon sodródni egy versenyautóval kicsit sem veszélytelen”
– mutatott rá.
Hozzátette, az általuk megszokottal ellentétben ezúttal nem három, hanem csak kétnapos volt a verseny, így jelentősen kevesebb edzés volt, mindössze 5-6 kört tudtak teljesíteni a kvalifikáció előtt.
Incze Tamás. Korábbi felvétel • Fotó: Pinti Attila
Incze Tamás számára azonban ez meglepő módon nem okozott különösebb problémát, már az első körök nagyon jól sikerültek, és hála a csapatnak sikerült néhány kör megtétele után beállítani az autót a pálya adottságainak megfelelően.
„Magabiztosan vágtunk neki a kvalifikációnak, ami eredményesnek mondható, hiszen megszereztük az előkelő 4. helyet. A kialakult sorrend alapján a legjobb 16 pilóta vívott csatát kieséses (piramis) rendszerben.
Nekünk sikerült bejutni a legjobb 8 közé, viszont sajnos ott véget ért számunkra a verseny. Érződött az autónk jelentős lóerő-hátránya az ellenfelével szemben, így alul maradtunk.
Lecsúsztunk a dobogós helyekért zajlott top négyes csatákról, és végül az 5. helyen zártunk” – számolt be a versenyről Incze Tamás.
Incze Tamás verseny közben a Transalpinán • Fotó: Mikola Julcsi
Kiemelte, amiért mentek, azt teljesítették, az autót sikerült egy darabban, épen hazahozni, és annyi pontot szerezni, ami továbbra is biztosítja helyüket az országos bajnokság összetett ranglistájának élén. „Hálás köszönettel tartozom az egész csapatnak – Mihály Beáta, András Zsolt, Berecki Mihály és Csóti László –, továbbá Miklós Lászlónak és csapatának az önzetlen munkáért, illetve a támogatóinknak, hogy mindez létre jött” – mesélte Incze Tamás.
A román drift-bajnokság 3. fordulójának dobogósai
Pro-kategória: 1. Jordan Mladenov (Bulgária), 2. Antonio Negreanu, 3. Nikola Popov (Bulgária), 4. Natalia Iocsak.
Semi-Pro kategória: 1. Kristian Karageorgiev (Bulgária), 2. Lobmayer Erik (Magyarország), 3. Cosmin Curcă, 4. Daniel Albu, 5. Incze Tamás.
Augusztus első hétvégéjén Marosvásárhelyen, szeptember elején pedig Bukarestben lesznek újabb drift-versenyek.
Incze Tamás verseny közben a Transalpinán • Fotó: Mikola Julcsi
Mit a drift? Mit pontoznak?
A drift vagy drifting (szabad fordításban: csúsztatás, sodródás) az autó tökéletes uralásának és irányításának látványos demonstrálása oly módon, hogy az autó lehetőleg egy centimétert se haladjon a szokásos módon egyenesen. A sportág hasonlít a ralihoz, azonban itt nem az idő és a sebesség számít, hanem a stílus és a kanyartechnika.
A drift lényege, hogy az autó hátulját a túlkormányozottságból fakadó kitörésekor a kanyarban csúszásban kell tartani anélkül, hogy az autó megtapadjon. Ahhoz, hogy a csúszást minél tovább fenntartsuk, tökéletes kormányzásra és gázpedálkezelésre van szükség. A drift tehát kifejezetten a hátsó kerékmeghajtású autók és azok pilótáinak művészete.
A drift bírálása hasonló a hódeszkához, a freestyle snowboardéhoz. A drift verseny kvalifikációból, és ennek eredménye alapján a legjobb 32/16 pilóta egyenes kieséses rendszerben történő küzdelméből áll. Bójákkal és más jól látható tárgyakkal jelölik a pálya (a pontozott szakasz) kezdetét és végét, a kanyarok külső és belső érintési pontjait, és a gyorsító szakaszt. A pontozásnál a legfontosabb szempontok az ívek bevétele, a sebesség, az autó keresztben haladásának szöge és az összkép, amit a versenyző a futama alatt sugároz.