Volt minden, ami egy jól sikerült autóversenyhez kell: profi pilóták az ország legjobbjai közül, vállalkozó szellemű helyi versenyzők, akiknek szurkolni lehetett, száguldás, gumiszag, száraz aszfalt és felhőszakadás miatt megváltozott útviszonyok.
És még egy versenybaleset is, amelyben nem történt személyi sérülés.
Mivel hivatalos országos bajnoki futam volt, gyakorlatilag mindenki megjelent, aki a sportág hazai élmezőnyéhez tartozik, Máramarostól Brăiláig, hiszen értékes pontokat lehetett szerezni, amelyek sokat számítanak majd a végeredménynél.
Ha a nézőknek nem is kedvezett igazán az időjárás, a viadalt izgalmasabbá tette, hiszen száraz aszfalton és esőben, vizes útfelületen is végig kellett száguldani a Szabadság teret és a Kossuth Lajos utca felső szakaszát jelentő versenytávon.
Amint Bilibók Csongor, a Hexan Motorsportklub elnöke elmondta, kicsit sem volt könnyű a megváltozott körülmények között jól teljesíteni, az egész mezőnyben talán egy vagy két versenyzőnek volt speciális esőgumija.
Egy pilótának nem is sikerült hibamentesen a viadal, megcsúszott az egyik lassító „sikánban” (a chicane, avagy sikán jelentése: két gyors irányváltoztatás egymás után) és a Fenyő áruház falának csapódott.
Szerencsére csak az autó és az épület károsodott, személyi sérülés nem történt.
Ahogy mondani szokás ilyenkor, a mentősök csak nézőként vettek részt a versenyen, és ez így is van jól.
Külön színfoltja volt a versenynek a mindössze 15 éves kislány, a brăilai Covalschi Ionela produkciója, aki rózsaszínre festett BMW-jével profi szintű bemutatót tartott a szép számú közönségnek.
Gyergyószentmiklós jól teljesített mint versenyhelyszín, már megvan a szándék, hogy a későbbiekben további hivatalos, országos versenyeknek is helyet adjon a város.
Ifjúságiak: 1. Kiss Szilárd (Opel Astra), 2. Fazakas Erik Zsolt (Renault Twingo), 3. Domokos Sándor (Honda Civic).
Az ifjúsági kategória első két helyezettje az 1-es géposztály (1600 köbcenti alatt) viadalában is az első két helyet érte el, mögöttük még László Loránd (VW Golf) fért fel a dobogóra.
További eredmények:
2-es géposztály, (1600-2000 köbcenti): 1. Martincsek Zoltán (Peugeot 205 GTI), 2. Gergely Emil (Opel Astra GSI), 3. Elekes Róbert László (Peugeot 206).
3-as géposztály, (2000 köbcenti fölött): 1. Claudiu Orha (Mitsubishi Colt). 2. Zölde Adorján (Seat Ibiza Cupra), 3. Bilibók Csongor (Fiat Punto).
4-es géposztály (4x4): 1. Marius Hudema (Subaru), 2. Puskás Elemér (Audi RS3), 3. Boros Emil (Subaru Impreza).
A gyergyói autósok megmérettetésében a nyílt versenyben Bilibók Csongor érte el a legjobb időeredményt. A gyergyóiak további sorrendje: 2. Sándor Szilád (BMW325i), 3. Puskás Elemér, 4. Elekes Róbert László, 5. Katona Mihály (Citroën Saxo), 6. Kis István (Mazda MX5), 7. Alexandru Munteanu (Mercedes CLK).
További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.
A Sportul Studențesc jégkorongcsapatának játékosa hat hónapos eltiltást és súlyos pénzbüntetést kapott, miután megütötte a játékvezetőt január elején, a Gyergyói Hoki Klub elleni meccsen.
A hagyományos, szép magyar nevek mellett filmekből inspirálódott, különös, idegen hangzású nevekre bukkantunk a Sepsiszentgyörgyön született babák jegyzékében.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Legalább 30 ezer résztvevőt vár a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a vasárnapra meghirdetett bukaresti „demokráciatüntetésre”.
Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!