A szakszövetség megjegyzi, hogy a kiváló versenyző szerezte Románia számára az első olimpiai dobogós helyezést, valamint az első világbajnoki érmet.
„Mindazzal, amit a romániai tőrvívás nagy családja számára örökségül hagy, és amivel megajándékozott bennünket – érzelmekkel, feledhetetlen pillanatokkal, emberségből és jellemből mutatott példával –, Szabó Orbán Olga és a román tőrvívás aranygenerációjának többi tagja valamennyi vívón keresztül tovább él, aki követi a nyomdokait” – olvasható a Román Vívószövetség méltatásában.
Az 1938. október 9-én a kincses városban született Szabó Orbán Olga tornászként kezdte, de korán átváltott a tőrvívásra. Első edzője Ozoray Lajos volt. 1954-ben Románia ifjúsági bajnoka lett, ezt a teljesítményt háromszor megismételte, majd hétszer a felnőttek között szerzett országos bajnoki címet. 1956-ban olimpiai ezüstérmes lett egyéniben, 1962-ben világbajnoki címet szerzett csapatban, ezt követően kétszer lett világbajnoki második helyezett (egyéniben és csapatban: Párizs, 1965). 1956 és 1972 között összesen 5 olimpián szerepelt, 1968-ban és 1972-ben a román női tőrvívócsapat tagjaként két olimpiai bronzérmet ért el. 1969-ben a román csapattal ismét világbajnoki győzelmet aratott, 1970-ben pedig ezüstérmes lett. Ugyanebben az évben egyéniben világbajnoki bronzérmet szerzett.
Edzőként Romániában és Magyarországon is dolgozott. Férje Szabó Sándor vízilabdázó, akivel 1959-ben házasodtak össze, 1990 óta Magyarországon éltek.
Folyamatban van a játékoskeret véglegesítése a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK-nál. Égető kérdés egy befejező csatár leigazolása, jelenleg ezen dolgoznak. Hadnagy Attila sportigazgatót kérdeztük.
Újabb barátságos mérkőzést nyert meg a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, miután szombaton kora délután megverte a szintén 2. Ligára hangolódó CS Tunari együttesét. A háromszéki alakulat két győzelmet és két döntetlent számlál eddig a felkészülés során.
Két ember meghalt egy közlekedési balesetben péntek reggel Vrancea megyében.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
A tünetek átalakítják az ember mindennapjait, kikezdik az életkedvét, főleg, ha nincs válasz a bajaira – mondja a 42 éves interjúalanyunk, aki 13 hónap után kapott végső diagnózist.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!