Pogonyi György Petrozsényben született 1940-ben, egy régi Zsil-völgyi magyar családban. Általános és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, majd a múlt században európai hírnévnek örvendő Bukaresti Testnevelési Főiskolán (IEFS) szerzett tanári diplomát 1964-ben.
A csíkszentmártoni Borbáth István Ágoston sí- és biatlonedző barátja és kollégája volt Pogonyinak a bukaresti egyetemen. Pogonyi ezt követően Petrozsényben, majd a csíkszeredai sportiskolánál is dolgozott. „Gyuri eredetileg torna szakos volt. Az egyetem elvégzése után Petrozsénybe nevezték ki, ahol először a Bányászati Iskolaközpontnál volt tanár, valamint a petrozsényi sportiskolánál tornaedző. Én is oda kaptam a kinevezésemet, ahol a sísportok edzője voltam. A petrozsényi tornacsapatnál Gyuri a később világhírű Károlyi-házaspárral, Mártával és Bélával dolgozott együtt. Az 1960-as évek végén azonban elhagytuk Petrozsényt. A Károlyi-házaspár Onești-re ment, én hazatértem Csíkba, Pogonyi pedig szintén Csíkszeredába érkezett. Ferencz János, a Megyei Sporttanács akkori vezetője – aki Pogonyi csoporttársa volt az egyetemen – Csíkba hívta őt. Előbb a sporttanácsnál dolgozott, majd átvette a sportiskola röplabdacsapatát. Közben elvégezte a röplabda szakedzői képzést, és hosszú éveken át a Csíkszeredai ISK röplabda szakosztályának edzője volt, egy ideig pedig az ISK igazgatóhelyetteseként is tevékenykedett” – emlékezett vissza Borbáth István Ágoston.
Pogonyi György 2017-ben a következőket nyilatkozta a Székelyhonnak: „Három évig dolgoztam a megyei sportuniónál, csak ezután vettem át a röplabdacsapatot a sportiskolánál, mivel a korábbi edző Székelyudvarhelyre költözött. Ezt követően folyamatosan ott dolgoztam, közel negyven évig foglalkoztam röplabdaoktatással. 1974-ben az Akarat női röplabdacsapata feljutott az első osztályba, ezután bíztak meg az edzői feladatokkal. Egy évet játszottunk a legjobbak között, de utána visszaestünk a másodosztályba. Ez felnőtt csapat volt, de az iskolás klubunkból is kerültek oda játékosok. Többnyire úgy oldottuk meg, hogy három felnőtt és három ifjúsági játékos volt egyszerre a pályán” – emlékezett vissza Pogonyi, aki a másodosztályban játszó csapatot több évig irányította, egészen az együttes felbomlásáig.
Pogonyinak 2008-ban volt a legsikeresebb ifjúsági lánycsapata. Abban az évben két kimagasló eredmény született Csíkban a lányröplabdában: a Pro Voley SE bronzérmes lett az U18-as bajnokságban, az Octavian Goga Gimnázium csapata pedig megnyerte a középiskolások országos bajnokságát. Erre Pogonyi így emlékezett később vissza: „Abból a csapatból már csak egy lány röplabdázik, ő a román röplabda-válogatott csapatkapitánya, Adina Salaoru. A negyven év alatt nem volt még egy ilyen játékosom. Büszkén gondolok arra, hogy egykor az én tanítványom volt” – mondta.
Pogonyi Györgyöt december 31-én 13 órától helyezik örök nyugalomra a csíkszeredai Szentlélek utcai temetőben.
Összegyűlt a román férfi kézilabda-válogatott. Hazai rendezésű tornán játszik három találkozót az együttes.
Vendéggyőzelemmel zárult a 2024-es esztendő utolsó erdélyi jégkorongmérkőzése: hétfő este a listavezető Gyergyói HK egy góllal nyert a Csíkszeredai Sportklub otthonában.
A jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől.
Soha nem látott mértékben bővülhet 2025-ben a romániai autópálya-hálózat, hiszen a tervek szerint akár több mint 300 kilométernyi sztráda- és autóútszakaszt is átadhatnak.
A bukaresti törvényhozás által decemberben megszavazott új erdészeti törvénykönyv számos szigorítást hoz, ám szakemberek szerint a jogszabály nagy hibája, hogy abból az alapállásból indul ki: Romániában nagy méretű illegális fakitermelés folyik.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!